10 sposobów na podniesienie płodności kobiet

2
372

Posiadanie dziecka, to marzenie większości kobiet. Niestety coraz więcej z nich ma poważne problemy z zajściem w ciążę. Powodów jest wiele, a na niektóre mogą mieć wpływ one same. Oto 10 sposobów, które pomogą, a może raczej ułatwią zajście w ciążę:

1. Systematycznie badaj się kontrolnie u ginekologa

Badania kontrolne u ginekologa każda kobieta, właściwie niezależnie od wieku,i powinna wykonywać co najmniej raz w roku, a najlepiej raz na pół roku.Rodzice  10 sposobów na podniesienie płodności kobietDzięki nim lekarz może odpowiednio wcześnie zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości i zalecić odpowiednie leczenie. Na wizyty u ginekologa można się umawiać zarówno w publicznych ośrodkach i przychodniach zdrowia jak i gabinetach prywatnych.

2. Staraj się o dziecko przed trzydziestką

Naukowcy jasno i wyraźnie stwierdzają, że kobiety są najbardziej płodne do momentu ukończenia 30 roku życia. Później możliwość zajścia w ciążę drastycznie spada. Dlatego myśląc o posiadaniu dziecka powinny zacząć się o nie starać przed trzydziestką.

3. Unikaj stresu

Kolejnym czynnikiem mającym negatywny wpływ na płodność kobiety ma stres, który jak wiadomo w dzisiejszych czasach jest niemal wszechobecny. Dlatego dla podniesienia płodności warto unikać stresujących sytuacji, choć wiadomo, że w praktyce może się to okazać bardzo trudne. Alternatywą może być poznanie różnych technik relaksacyjnych, które ułatwią rozładowanie napięcia, lub np. masaże, czy joga.

4. Unikaj spania przy sztucznym świetle

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców japońskich i amerykańskich wskazują na wyraźny związek płodności kobiety ze spaniem przy sztucznym świetle. Okazuje się, że np. zasypianie przed włączonym telewizorem, czy zapaloną lampką negatywnie oddziałują na jej możliwości prokreacyjne. Nie bez znaczenia jest też długość snu – najlepiej spać 7 – 8 godzin.

5. Bądź aktywna fizycznie

Bardzo duże znaczenie dla płodności ma aktywność fizyczna, ale uwaga – kobieta nie powinna jednak zbytnio się forsować.Rodzice  10 sposobów na podniesienie płodności kobietNajlepszą płodność wykazują panie ćwiczące aktywnie 5 godzin tygodniowo. To oznacza, że wystarczy codziennie ćwiczyć po około 43 minuty, by płodność wzrosła.

6. Zrezygnuj z wszelkich używek

Idealnie byłoby, gdyby udało się zrezygnować z wszelkich używek. W okresie starania się o dziecko absolutnie nie powinno się pić alkoholu, palić papierosów i zażywać narkotyków. Picia kawy wprawdzie można sobie nie odmawiać, ale jej ilość trzeba ograniczyć.

7. Zażywaj codziennie kwas foliowy

Kwas foliowy przede wszystkim zapobiega wadom rozwojowym u dzieci. Oprócz tego wyniki badań naukowych wskazują, że zwiększa również płodność. Dlatego wszystkie kobiety w wieku rozrodczym planujące ciążę powinny zacząć go przyjmować co najmniej na kilka miesięcy przed zapłodnieniem.

8. Dbaj o właściwą wagę ciała

Okazuje się, że trudności z zajściem w ciążę mogą mieć nie tylko kobiety ze zbyt dużą wagą ciała ale również te, które są zbyt chude. Dlatego niezbędne jest zadbanie o to, by waga ciała była prawidłowa.Rodzice  10 sposobów na podniesienie płodności kobiet Ułatwi to między innymi odpowiedni sposób żywienia się. W diecie nie powinno zabraknąć białka pochodzenia roślinnego znajdującego się np. w roślinach strączkowych oraz orzechach. Trzeba natomiast zdecydowanie ograniczyć ilość spożywanego mięsa oraz zadbać o jego jakość – powinno być wyłącznie chude.

9. Pij pełnotłuste mleko (3,2%)

Picie pełnotłustego mleka korzystnie wpływa na proces owulacji. Modne ostatnimi czasy picie mleka o 0% – 2% zawartości tłuszczu wpływa na owulację wręcz odwrotnie. Sensowne jest więc spożywanie nabiału o wyższej zawartości tłuszczu.

10. Unikaj tłuszczów trans

Najprościej można powiedzieć, że kobieta pragnąca zwiększyć swoją płodność powinna jeść potrawy gotowane, natomiast unikać wszystkich smażonych, pieczonych i grillowanych. Właśnie w czasie ich przygotowywania powstają tzw. tłuszcze trans, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale także obniżają jej płodność.