6 domowych sposobów na suchy kaszel u dziecka

0
348

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią sezon na przeziębienia i inne choroby typowe dla tej pory roku. Jednym z pierwszych objawów świadczącym o tym, że w małym organizmie dziecka zaczyna się dziać coś niedobrego jest kaszel. Jest on efektem wysuszenia śluzówki gardła oraz podrażnienia jej przez spływającą do gardła wydzielinę z nosa. Jest bardzo uciążliwy, towarzyszy mu często ostry i piekący ból gardła oraz wspomniany katar, a także gorączka.

Domowe sposoby leczenia suchego kaszlu

Domowe sposoby leczenia suchego kaszlu można stosować wobec dzieci starszych. Trzeba jednak pamiętać o prostej zasadzie – jeżeli po 2 – 3 dniach ich stosowania nie będzie poprawy stanu dziecka (mniej uporczywy kaszel, pojawienie się kaszlu mokrego zamiast suchego), to bezwzględnie należy udać się do lekarza.Polecamy  6 domowych sposobów na suchy kaszel u dzieckaCo najmniej kilka z niżej opisanych domowych sposobów można także stosować równolegle do terapii zaleconej przez pediatrę w przypadku leczenia infekcji dróg oddechowych u niemowlaków.

1. Nawilżaj powietrze

Suche powietrze wzmaga kaszel oraz ból gardła dlatego trzeba odpowiednio zadbać o nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. Idealne byłoby zastosowanie specjalnego nawilżacza, ale można znakomicie poradzić sobie i bez niego w następujący sposób:

  • na ramie łóżeczka trzeba rozwiesić kilka mokrych pieluch tetrowych (oczywiście nie cieknących) lub ręczników
  • również na kaloryferach (wyczyszczonych z kurzu!) należy rozwiesić mokre ręczniki lub specjalne pojemniki z wodą

2. Stosuj inhalacje nawet kilka razy dziennie

Kilka razy dziennie można wykonać dziecku inhalacje stawiając blisko łóżeczka duży, szeroki garnek z wrzątkiem (około 5 – 6 litrów). Parę wodną unoszącą się znad garnka najlepiej kierować w stronę buzi dziecka. Można w trakcie przygotowywania wrzątku dosypać do niego po łyżce tymianku, szałwii i rumianku, ale pod warunkiem, że dziecko nie jest na nie uczulone.Polecamy  6 domowych sposobów na suchy kaszel u dzieckaStarsze dziecko może pochylić się nad parującą w garnku wodą, ale trzeba bardzo uważać – dziecko może sobie poparzyć drogi oddechowe jeśli para będzie zbyt gorąca albo np. poparzyć ciało gorącą wodą. Podobny efekt można uzyskać jeżeli do wanny naleje się wodę o maksymalnie wysokiej temperaturze, a następnie wraz z maluchem posiedzi się przez kilka- kilkanaście minut w łazience.

3. Wietrz często pokój i utrzymuj w nim temperaturę około 20°C

Pokój, w którym przebywa dziecko powinno być systematycznie wietrzone, a temperatura nie powinna przekraczać około 20°C. Lepiej, by dziecko było cieplej ubrane, a temperatura otoczenia była niższa, niż odwrotnie.

4. Do snu układaj dziecko w pozycji półleżącej

Dziecku będzie się o wiele łatwiej oddychało i odkrztuszało, jeżeli do snu zostanie ułożone w pozycji półleżącej – wystarczy pod głowę i okolice pleców podłożyć dodatkową poduszkę. Ataki kaszlu będą rzadsze i słabsze.

5. Podawaj dziecku dużą ilość płynów

Przy suchym kaszlu bardzo ważne jest podawanie dziecku dużej ilości płynów. Może być zwykła przegotowana, ciepła woda ale może być też herbatka z sokiem malinowym lub z lipy, albo miodem (tylko wtedy, gdy dziecko ma skończony 1 rok życia!) i cytryną. Trzeba jednak pamiętać, by nie podawać dziecku picia w czasie ataku kaszlu – może się zakrztusić!Polecamy  6 domowych sposobów na suchy kaszel u dziecka

6. Stosuj własnoręcznie przygotowany syrop z cebuli

Świetnym, sprawdzonym domowym syropem na kaszel jest syrop z cebuli. Można go przygotować samodzielnie: cebulę należy pokroić w plastry, następnie zasypać cukrem i zalać sokiem z jednej cytryny. Powinien trochę „odstać”, a następnie można go podawać nawet kilka razy dziennie. Syrop wprawdzie nie jest smaczny, ale łagodzi kaszel i jest doskonały na leczenie wszelkich przeziębień.

Suchy kaszel u małego dziecka – kiedy do lekarza?

Suchy kaszel u małego dziecka (podobnie u starszych dzieci oraz dorosłych) jest typowym i najczęstszym objawem infekcji wywołanej przez wirusy. Występuje zwykle w początkowej fazie choroby, kiedy mnożą się wirusy (tzw. kaszel nieproduktywny),  z czasem przekształca się w kaszel mokry (tzw. kaszel produktywny), w czasie którego dość wyraźnie słychać „odrywanie się” flegmy.

Trzeba pamiętać o tym, że o ile u dzieci starszych można próbować domowymi sposobami uporać się z suchym kaszlem, o tyle w przypadku noworodków i niemowlaków niezbędna jest konsultacja lekarska. Trudno bowiem samodzielnie rozpoznać przyczynę kaszlu, a poza tym u tak małych dzieci infekcja może się rozwijać w tak błyskawicznym tempie, że może zagrażać nie tylko zdrowiu malucha ale nawet życiu.