6 sposobów jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole

1
503
Już za chwilę, bo 4 września dzieci wracają do szkół. Niektóre z nich pójdą do nich po raz pierwszy. Będzie to dla nich ogromne przeżycie, choć każde będzie tę chwilę przeżywało inaczej. Nie ma się co oszukiwać – rodzice także. Aby dziecko pewnie i bez strachu, a rodzice bez większych obaw przeżyli to wydarzenie – dzisiaj 6 ważnych wskazówek, jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole.

1. Zapoznaj małego ucznia ze szkołą

Rodzice koniecznie powinni dziecko zapoznać ze szkołą zanim do niej zacznie chodzić jako uczeń. Należy więc:

 • Udać się z małym uczniem do szkoły – przy okazji pokazać drogę lub tylko wspólnie ją przebyć. Po drodze można zachęcić dziecko do zwracania uwagi na najbardziej charakterystyczne punkty np. budynki, sklepy, przystanki itp.) czy umożliwić mu pełnienie roli przewodnika.Polecamy 6 sposobów jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole
 • Warto wejść do budynku szkoły by pokazać gdzie jest sekretariat, sala, w której będzie się uczyło, WC, szatnia i plac zabaw. Wprawdzie pierwszego dnia nauki nauczyciel – wychowawca wszystko to najprawdopodobniej dzieciom pokaże, to jednak pierwszoklasista będzie się wtedy pewniej czuł w miejscu, które już wcześniej nieco poznał.
 • Można również wspólnie odwiedzić szkołę „wirtualnie”, zaglądając na stronę internetową i szukając np. imienia i nazwiska wychowawcy dziecka.

2. Wyrób w dziecku pozytywne nastawienie

Aby dziecko chętnie chodziło do szkoły trzeba postarać się wyrobić w nim pozytywne nastawienie do wszystkiego, co się z nią wiąże. Aby to się udało, trzeba postępować w następujący sposób:

 • Nigdy nie wolno przy nim mówić źle i lekceważąco o nauczycielach, którzy będą go uczyć – opinia rodziców może spowodować podobne nastawienie ucznia do nauczyciela i bardzo utrudni mu pełnienie ról w grupach, do których będzie należało – dziecko może mieć problem z tym, kogo ma właściwie słuchać. Natomiast wyrażanie się pozytywnie o szkole będzie dobrze na nie oddziaływać.
 • Nigdy nie wolno straszyć dziecka mówiąc np. „W szkole wreszcie się za ciebie wezmą”, „W szkole nikt się nie będzie z tobą pieścił”, „Nauczą cię tam wreszcie wszystkiego” itp.
 • Trzeba dziecku opowiedzieć o tym jakich przedmiotów będzie się uczyło i jakie da mu to korzyści, np. „na matematyce nauczysz się tak dobrze liczyć, że będziesz mógł/mogła samodzielnie przeliczyć swoje oszczędności”.Polecamy 6 sposobów jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole
 • Można wspomnieniami wrócić do swoich lat nauki w szkole, lub swoim pierwszym dniu w szkole. Ważne, by opowieści zaciekawiły malca. Przy czym trzeba pamiętać, żeby nie przedstawiać życia szkolnego tylko w „landrynkowych” barwach, ale również opowiadać o tych chwilach, które były trudniejsze oraz sposobach poradzenia sobie w tych sytuacjach. Pokazać trzeba jednocześnie, jak dużo nowych, ciekawych i niezwykłych rzeczy w tym czasie się zdarzyło. Fajnie jest zawrzeć jakieś humorystyczne wątki – to pozytywnie nastawi dziecko. Można też pomóc sobie wspólnym czytaniem książeczki np. „Franklin idzie do szkoły”.
 • Trzeba zapewnić o tym, że zawsze może liczyć na pomoc rodziców. Zachęcić do zadawania wszystkich nasuwających się pytań – koniecznie na nie odpowiedzieć, starając się rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy.

3. Przekonaj dziecko, że da sobie świetnie radę

Mały uczeń pewnie będzie pełen lęków i obaw, czy sobie poradzi, czy będzie otrzymywał dobre oceny, czy będzie miał kolegów, itd. Aby temu zapobiec lub zminimalizować obawy trzeba zrobić wszystko, by wzmocnić poczucie własnej wartości dziecka i przekonanie o tym, że da sobie świetnie radę.

Jak to zrobić? Oto podpowiedź – trzeba: wskazać, pochwalić i docenić umiejętności i zalety, które dziecko posiada, np. umie sprzątać samodzielnie pokój, potrafi zasznurować buty, zna dokładnie dane dotyczące daty swoich urodzin, adres miejsca zamieszkania, pięknie maluje lub śpiewa, potrafi korzystać z określeń typu proszę, dziękuję, przepraszam, itp. Dobrym patentem jest również zabawa w „Odgrywanie ról”. Polega ona na odgrywaniu scenek związanych z życiem szkoły. Dziecko może grać zarówno rolę ucznia, jak i nauczyciela.

4. Zabierz dziecko na zakup wyprawki szkolnej

Zakup wyprawki szkolnej i tornistra może być bardzo fajnym, ekscytującym zajęciem wprowadzającym w klimat szkolny.

Polecamy 6 sposobów jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkoleAby jednak nie narazić się przy okazji takiej wyprawy na zbyt wysokie lub niepotrzebne wydatki warto jest poznać sposoby dokonywania najtańszych zakupów. Tam , gdzie można, trzeba jednak pozwolić dziecku samodzielnie wybrać, np. okładki zeszytów, kolor długopisu, itp.

5. Urządź kącik nauki wspólnie z dzieckiem

Dziecko musi mieć wydzielone miejsce do nauki. Oczywiście, najlepiej, by miało swój pokój, a w nim biurko i krzesło odpowiedniej wielkości i wysokości, półki na książki i bardzo dobre oświetlenie. Kolor ścian powinien być raczej jasny, by nie męczyć wzroku i nie dekoncentrować małego ucznia. Z tego samego powodu również ilość zabawek i bibelotów powinna być ograniczona, lub należy je zamknąć – choćby w tekturowych pudełkach. Można wspólnie układać książki i zeszyty na półkach, ustawiać pojemnik z kredkami z biurku. Jednym słowem – można się znakomicie bawić i w ten sposób pozytywnie „nakręcać” dziecko 🙂

6. Opracuj wspólnie z dzieckiem harmonogram dnia

Uczeń spędza dużo czasu w szkole. Kiedy wraca do domu powinien mieć czas na to, by móc odpocząć, odrobić lekcje ale też wziąć udział np. w spotkaniach z kolegami, czy zajęciach dodatkowych. Aby dobrze to wszystko działało, najlepiej opracować harmonogram dnia. Wspólne układanie rozkładu dnia spowoduje, że dziecko łatwiej i z większym przekonaniem będzie się go trzymać.Polecamy 6 sposobów jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkoleNajlepiej pozwolić mu trochę ponegocjować, np. ilość czasu spędzonego z kolegami, możliwości korzystania z komputera itp. Zawsze przecież będzie się można powołać na wspólne ustalenia (te zasady obowiązują obie strony 🙂 ) Koniecznie trzeba pamiętać o znalezieniu codziennie chociaż chwili na wspólne spędzenie czasu!

I jeszcze jedno: pierwszy dzień pierwszoklasisty w szkole, trzeba spędzić razem z nim, więc podanie o urlop w dniu 4 września najlepiej złożyć u pracodawcy już dziś!