8 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci

0
500

Dzieci dość często skarżą się na bóle brzucha. Najczęściej mają one charakter przejściowy i nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Czasami jednak niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Dlatego dobrze jest posiąść podstawową wiedzę na temat przyczyn i charakterystycznych objawów, by móc odpowiednio reagować. Do najważniejszych przyczyn bólu brzucha u dzieci należą:Małe dziecko  8 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci

1. Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca, czyli skurcze jelit, trapi niemowlęta w pierwszych miesiącach jego życia. Najczęściej ustępuje samoistnie w czwartym miesiącu życia. Jej objawy pojawiające się najczęściej po południu lub wieczorem są następujące: dziecko płacze i nie udaje się go uspokoić, robi się czerwone, gwałtownie zgina nóżki.

2. Zaparcia nawykowe

Przy zaparciach nawykowych, malucha boli cały brzuszek. Ból jest jeszcze bardziej dotkliwy przy próbie parcia. Ustępuje dopiero po oddaniu stolca. Najczęściej jest to wynik nieprawidłowego żywienia, choć przyczyny mogą być również inne, np.: nieprawidłowości anatomiczne, problemy psychologiczne, upośledzenie rozkurczu mięśni zwieracza i inne.

3. Pasożyty

Pasożyty szczególnie często stwierdzane są u dzieci w wieku przedszkolnym, choć oczywiście mogą występować u młodszych dzieci, a nawet dorosłych. Powodują objawy występujące najczęściej po jedzeniu (ale nie tylko) różniące się w zależności od tego z jakim pasożytem dziecko funkcjonuje. Jednak zarówno w przypadku zakażenia owsikami lub glistami albo lambliami (choć ta lista może być zdecydowanie dłuższa) dziecko cierpi na bardzo uciążliwe bóle brzucha. Poza tym ma zwykle słabszy apetyt przez co chudnie, jest rozdrażnione i ma trudności z koncentracją, oddaje cuchnące (czasami żółtawe) stolce, miewa stany podgorączkowe, bladą cerę i podkrążone oczy. W przypadku owsicy – występuje zaczerwienienie i świąd w okolicach odbytu.

4. Zatrucie pokarmowe

W przypadku zatrucia pokarmowego poza bólem całego brzucha występuje także biegunka, wymioty oraz czasami gorączka i dreszcze. Dziecko bardzo szybko może się odwodnić więc trzeba podawać mu dużo płynów. Z małym dzieckiem najlepiej w takim przypadku udać się do lekarza lub od razu szpitala, gdzie zostanie mu podana kroplówka.

5. Nietolerancja niektórych pokarmów i leków

Kolejną przyczyną bólu brzucha u dziecka może być brak tolerancji dla niektórych pokarmów lub np. leków. Bardzo często dzieci nie tolerują mleka, jaj i cytrusów co wymusza wykluczenie tych produktów z diety.

Małe dziecko  8 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci

Bywa, że u dziecka występuje tzw. celiakia – nietolerancja glutenu, czyli białka zawartego w pszenicy. Wówczas częstym bólom brzucha towarzyszą inne objawy: brak przyrostu wagi, duży wzdęty brzuch, oddawanie półpłynnych, obfitych stolców o nieprzyjemnym zapachu. Niezbędne będzie przestawienie dziecka na dietę bezglutenową, na której będzie musiało być do końca życia.

Poza nietolerancją niektórych pokarmów może również wystąpić nietolerancja leków, np. niektórych antybiotyków.

6. Infekcje różnego typu

Ból brzucha może być również jednym z pierwszych objawów  różnego typu infekcji, które rozwijają się w organizmie dziecka. Potem pojawiają się kolejne: gorączka, wysypka czy bóle gardła lub ucha. Przykładem takiej infekcji może tu być np. zapalenie ucha środkowego lub infekcja dróg moczowych.

7. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Nagły, tępy i  ciągły ból brzucha zaczynający się w okolicy pępka, stopniowo przenoszący się w dół, w stronę prawego talerza biodrowego zwiastuje zapalenie wyrostka robaczkowego. Dziecko nie ma apetytu, może natomiast wymiotować mieć nudności, stan podgorączkowy lub gorączkę sięgającą 37 – 38°C. Niechętnie się rusza, a a przy chodzeniu wyraźnie stara się ochronić prawą stronę ciała. Leżąc – podkula nogi, bo to przynosi ulgę w bólu. Brzuszek naciskany w dół pępka, na prawo – najbardziej boli w chwili odrywania od tego miejsca ręki.Małe dziecko  8 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieciReakcja na te objawy powinna być natychmiastowa – trzeba udać się do szpitala, gdzie w razie potwierdzenia zapalenia wyrostka robaczkowego wykonany zostanie zabieg jego usunięcia. Jeżeli dziecko trafi do szpitala zbyt późno, to może dojść do zapalenia jamy otrzewnej, które jest realnym zagrożeniem dla jego życia.

Trzeba również wiedzieć, że zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci do 5 roku życia może dawać nietypowe objawy, przypominające raczej objawy infekcji wirusowej przewodu pokarmowego niż zapalenia wyrostka robaczkowego. Dlatego ważne jest to, by nie bagatelizować u małych dzieci żadnych objawów.

8. Stres

Ból brzucha w okolicy pępka pojawiający się u dziecka tyko w te dni, w których musi iść do żłobka, przedszkola lub szkoły wyraźnie wskazuje na to, że jego przyczyną jest stres. Jego podłoża należy szukać w przyczynach niechęci do żłobka, przedszkola lub szkoły. W takich przypadkach prawdopodobnie konieczna będzie konsultacja lub terapia psychologiczna.