Jak podnieść płodność?

4
492

Planując dziecko, przyszli rodzice powinni się do tego odpowiednio się przygotować. I dotyczą te przygotowania nie tylko kobiety, ale również mężczyzny. Oboje bowiem mogą sporo zrobić dla podniesienia własnej płodności. Oto proste sposoby podniesienia płodności, skierowane do mężczyzny:

1. Staraj się unikać przegrzania

Przegrzanie wpływa negatywnie na liczebność plemników i ich jakość. Dlatego chcąc podnieść swoją płodność, mężczyzna powinien unikać przegrzania na skutek:

 • korzystania z sauny
 • brania gorących kąpieli
 • trzymania komputera na kolanach
 • trzymania telefonu komórkowego w kieszeni spodni
 • noszenia obcisłych spodenek wykonanych z „nieoddychających” materiałów.Rodzice Jak podnieść płodność?

Przegrzanie spowodowane przez w/w czynniki powoduje podniesienie temperatury okolic intymnych, w tym moszny, w której schowane są jądra. Efektem tego jest zaburzona produkcja plemników, która dla prawidłowego przebiegu potrzebuje temperatury 35 – 35,5° C. Natomiast telefon komórkowy emituje szkodliwe dla płodności promieniowanie.

2. Zrezygnuj z wszelkich używek

Alkohol, papierosy, narkotyki, a nawet zwykłe napoje gazowane typu Cola, czy Sprite mają bardzo zły wpływ na ilość i jakość produkowanych plemników. Dlatego starając się o potomka, najlepiej z nich zrezygnować. Najlepiej kilka miesięcy wcześniej, zanim rozpocznie się starania o dziecko.

3. Unikaj stresujących sytuacji

Ciągły stres może doprowadzić do całkowitego zatrzymania produkcji plemników. Wobec tego trzeba robić wszystko, by unikać stresujących sytuacji. Jeżeli jednak nie da się tego zrobić, to konieczne jest podjęcie prób zniwelowania ich skutków. Pomóc może:

 • aktywność fizyczna
 • znajomość i umiejętność stosowania różnych technik relaksacyjnych
 • masaże
 • posiadanie jakiegoś hobby, itp.

4. Poświęcaj na sen odpowiednią ilość czasu

Dla zwiększenia swojej płodności (dla zdrowia również!) konieczne jest wysypianie się.Rodzice Jak podnieść płodność? Dlatego na sen trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu – 5 godzin to za mało! Co najmniej 7 godzin snu, w zaciemnionym pokoju bardzo pozytywnie wpłynie na podniesienie płodności mężczyzny.

5. Bądź aktywny fizycznie

Aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, powoduje obniżenie poziomu stresu i … podnosi płodność. Dlatego trzeba dbać o kondycję fizyczną, ale bez przesady! Czyli trzeba zachować zdrowy rozsądek, bo przetrenowanie będzie miało negatywny wpływ na ilość i jakość produkowanych plemników.

6. Przyjmuj kwas foliowy

Kwas foliowy zaleca się zwykle kobietom w pragnącym zajść w ciążę oraz w czasie trwania ciąży. Tymczasem okazuje się, że również mężczyzna powinien go przyjmować, i to w dość wysokiej dawce – ok. 0,7 mg. Zmniejsza to nawet o 30% ryzyko wystąpienia wad nasienia.

7. Nie jedz niezdrowej żywności

O ile informacje dotyczące negatywnych skutków spożywania przetworzonej żywności są dość powszechnie znane, o tyle wiedza o negatywnym oddziaływaniu soi i jej przetworów jest mała. Trzeba więc pamiętać, że częste pojawianie się jej na talerzu mężczyzny może doprowadzić do obniżenia poziomu stężenia plemników.Rodzice Jak podnieść płodność?Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykorzystanie do przygotowania posiłków tych artykułów, które podnoszą płodność. Należą do nich: owoce morza (szczególnie ostrygi), świeże owoce, np. owoce granatu  i warzywa. Zamiast owoców morza można „podgryzać” pestki dyni.

8. Zadbaj o prawidłową wagę ciała

Nadwaga, a przede wszystkim otyłość powoduje budowanie się warstw tłuszczu, co w efekcie prowadzi do podniesienia temperatury worka mosznowego. To z kolei zakłóca proces tworzenia się plemników. Aby temu zapobiec, niezbędne jest dbanie o odpowiednią wagę ciała.