Akcesoria do dziecięcego łóżeczka

0
329

Niezależnie od rodzaju zakupionego łóżeczka można zaopatrzyć je w różne akcesoria, które umilą czas maluchowi przebywającemu w nim większość dnia oraz ułatwią rodzicom opiekę nad pociechą.  Jakie akcesoria dostępne są w sprzedaży?

Jaki materac wybrać?

Na rynku jest szereg materacy przeznaczonych dla niemowlaków i małych dzieci. Trudno się w nich połapać … Można przyjąć, że materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. przy czym ta druga opcja jest dla dziecka zdecydowanie mniej korzystna. Mało tego – zbyt miękki materac może stanowić nawet realne zagrożenie dla życia dziecka. Położone lub śpiące na brzuszku małe dziecko może mieć problem z oddychaniem jeśli jego główka zbyt głęboko zapadnie się w materac. Naukowcy są zdania, że nieprawidłowo dobrany materac może być jedną z przyczyn tzw.zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Rodzice  Akcesoria do dziecięcego łóżeczka Wybierając materac można zdecydować się na popularne ostatnio materace lateksowe posiadające właściwości ortopedyczne lub np. na materac z pianki HR o wysokiej gęstości. Często stosowane w materacach materiały naturalne, takie jak trawa morska lub kokos mogą niestety uczulać malucha. Dlatego lepiej zdecydować się na materac wykonany np. z pianki poliuretanowej. Naturalnie powłoczka materaca powinna być wykonana z delikatnej, miłej w dotyku i „oddychającej” bawełny. Warto pamiętać, by odległość między szczebelkami łóżeczka a materacem nie była większa niż szerokość dwóch palców dorosłej osoby. Zabezpieczy to przed możliwością zaklinowania się malutkiej raczki lub nóżki niemowlaka.

Czy ochraniacze na szczebelki są dobrym pomysłem?

Ochraniacze na szczebelki uważane są przez wiele mam za świetne rozwiązanie – chronią dziecko przed skutkami codziennej aktywności malucha. Podobnie oceniana jest rola baldachimu chroniącego dziecko przed zbyt ostrym światłem i innymi czynnikami zewnętrznymi oddziałującymi na dziecko. Pamiętać jednak należy o tym, że nie mogą wystawać z nich żadne troczki czy wstążeczki , które mogą zagrażać bezpieczeństwu niemowlaka. Nie mogą to być także np.poduszki, które mogą całkowicie zastawić dopływ powietrza do dziecka przebywającego w łóżeczku.Rodzice  Akcesoria do dziecięcego łóżeczkaNiektórzy lekarze sugerują nawet, że zbyt duża ilość różnego rodzaju zabawek i gadżetów w łóżeczku dziecka mogą być jedną z przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Ale za to świetnym pomysłem jest umieszczanie nad łóżeczkiem (w zasięgu wzroku dziecka) karuzel i innych zabawek mobilnych – znakomicie będą wpływały na prawidłowy rozwój zmysłów malucha, między innymi wzroku, słuchu, dotyku itd.