Alergia na roztocza

3
555

Z roku na rok liczba alergików się zwiększa.Zdrowie Alergia na roztoczaChoroba może dotknąć właściwie wszystkich, niezależnie od wieku, sposobu odżywiania, czy miejsca zamieszkania, bo liczba alergenów w naszym otoczeniu stale rośnie.

Roztocza – niemiłe towarzystwo

Większość alergików uczulonych jest na kurz, a właściwie roztocza, które się w nim znajdują. Ich całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe, bo znajdują się wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek.

Są pajęczakami mikroskopijnych wielkości, żywiącymi się naskórkiem ludzkim. Ich odchody to jeden z najsilniejszych alergenów występujących w środowisku człowieka.

Najszybciej rozmnażają się w pomieszczeniach o temperaturze 22 – 28 stopni C i dużej wilgotności powietrza.Zdrowie Alergia na roztoczaMożna się łatwo domyślić, że ich ulubionym środowiskiem są sypialnie, a szczególnie łóżka, w których stwierdza się 10 razy więcej roztoczy, niż np. w kurzu z podłogi.

Koc, w który tak chętnie się opatulamy, to środowisko 47 razy chętniej przez nie zasiedlone, niż kurz podłogowy z okolic drzwi.

Objawy alergii

Wracając jednak do dziecka… Jeżeli u naszej pociechy bez wyraźnego powodu występują takie objawy jak: katar, drapanie w gardle, suchy napadowy kaszel, duszności astmatyczne, lub zmiany skórne – wysypka, a w dodatku wyraźnie ma gorsze samopoczucie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest uczulone na kurz.

Aby być tego pewnym trzeba udać się do lekarza, który najprawdopodobniej skieruje dziecko na testy alergiczne potwierdzające lub wykluczające tę diagnozę (na ich podstawie można też sprawdzić co jest czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną).

Jak walczyć z roztoczami?

 • W domu (mieszkaniu) trzeba starć się utrzymywać stałą temperaturę powietrza nie przekraczającą 21 stopni C, przy wilgotności nie przekraczającej 50% (dlatego zdecydowanie trzeba zrezygnować z nawilżaczy na kaloryferach i suszenia prania!).
 • Konieczne jest bardzo częste odkurzanie wszystkich pomieszczeń oraz mebli – szczególnie tych z elementami miękkimi, jeśli oczywiście takie są 🙂 Niezastąpiony będzie tu odkurzacz z filtrem HEPA pochłaniającym roztocza. Do zwykłego odkurzacza włożyć można podwójny filtr.Zdrowie Alergia na roztoczaWarto pamiętać, że dziecko obecne przy czynnościach porządkowych nawdycha się kurzu więcej niż zwykle… Dlatego lepiej żeby nie było przy tym obecne, najlepiej co najmniej godzinkę po sprzątaniu trzymać dziecko z daleka od domu 🙂
 • Wietrzenie pomieszczeń powinno się odbywać najczęściej jak się da, szczególnie w miesiącach zimowych.
 • Miękkie tkaniny zbierające kurz, takie jak: dywany, zasłony, narzuty, czy tapicerka na meblach powinny właściwie zniknąć z domu.
 • Podłogi najlepiej wyłożyć materiałami łatwymi do mycia, np. deskami, płytkami, panelami
 • Meble powinny być proste, tak by łatwo było je czyścić (najlepiej, by nie miały odkrytych półek – zamknięte za drzwiczkami np. książki, naczynia itp., nie będą się tak szybko kurzyć).Zdrowie Alergia na roztocza
 • Zabawki dziecka najlepiej zamknąć w szufladach, czy specjalnych pojemnikach.
 • Dom alergika powinien być wolny od wszelkich bibelotów, odkrytych pojemniczków, koszyczków, bukiecików itp. – to siedliska kurzu! W dodatku bardzo trudno się je czyści.
 • Najwięcej uwagi trzeba poświęcić sypialni – łóżko najlepiej zaopatrzyć w pojemnik na pościel, materac powinien być nowy i ze specjalnym podkładem nie przepuszczającym roztoczy. Dostępne są też antyalergiczne pokrowce lub tzw. powłoczki barierowe na materac i pościel (żadnych pokrowców ze sztucznej skóry, czy plastiku! – ponieważ nie przepuszczają powietrza, są świetnym środowiskiem dla roztoczy).
 • Pościel z wkładem puchowym trzeba zastąpić taką, która adresowana jest do alergików – zalecana jest pościel z wełny, której włókna pokryte są lanoliną nie pozwalającą na na rozwój roztoczy i wolnych rodników (powinna mieć odpowiedni atest!). Niestety taką też trzeba często prać.Zdrowie Alergia na roztoczaPodobnie jak wszystkie zabawki „przytulanki” (najczęściej pluszowe).

Inni sprzymierzeńcy w walce z roztoczami

Na rynku pojawia się coraz więcej artykułów, które mogą pomóc w naszej nierównej walce z pajęczakami (pytanie, czy alergik nie jest na nie uczulony 🙂 ) Są to np.:

 • wspomniane już odkurzacze z filtrem HEPA
 • proszki i płyny do prania
 • spraye
 • preparaty (np. Acarosan, Allergoff, Acaril i inne)
 • odczulanie (możliwe dopiero od 5 roku życia).