Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych

0
537

Angina to potoczna nazwa ostrego zapalenia migdałków podniebiennych. Jest chorobą najczęściej występującą w okresie wiosennym i letnim. Wywoływana jest przez bakterie – paciorkowce z grupy A. Chorują na nią najczęściej dzieci w wieku 4 – 10 lat. Rzadziej młodsze.Zdrowie  Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennychMimo, że nie jest groźną chorobą, to nieleczona (lub źle leczona) może doprowadzić do poważnych powikłań. Dlatego nie można jej lekceważyć i zawsze z chorym na anginę dzieckiem trzeba udać się do lekarza.

Jak można się zarazić anginą?

Ponieważ angina jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową, to łatwo się nią zarazić. Wystarczy, że dziecko znajdzie się w pobliżu kichającej osoby chorej na anginę lub dotknie przedmiotów, z którymi miała kontakt. Wyjątkowo łatwo dziecko może się zarazić w przedszkolu lub szkole, gdzie jest wiele dzieci na stosunkowo małej przestrzeni.

Jakie są objawy anginy?

Bakterie odpowiedzialne za infekcję najpierw atakują migdałki, które stają się rozpulchnione i powiększone, potem ich kolor naturalnie różowy zmienia się na malinowy. Czasami mogą pojawić się na nich tzw. czopy ropne (o ich obecności może świadczyć dość nieprzyjemny zapach z ust dziecka). Zdrowie  Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennychZauważalne przez rodziców objawy anginy pojawiają się u dziecka nagle. Występuje wtedy bardzo wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40 stopni C (przy zwykłym przeziębieniu nie przekracza zwykle 38 stopni C). Dziecko bardzo źle się czuje, wymiotuje, może boleć je brzuch, głowa, stawy i mięśnie, nie ma apetytu.

Jak się leczy anginę?

Jeżeli angina wywołana jest przez bakterie, to musi być leczona antybiotykami. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza, który bez trudu powinien odróżnić zwykłe przeziębienie, czy anginę wirusową od anginy wywołanej przez bakterie. Nawet nie będzie konieczne wykonanie posiewu i antybiogramu. Wprawdzie czasami lekarz na takie badanie skieruje, ale jest to zwykle sytuacja, gdy przepisany w pierwszej wersji antybiotyk nie zadziałał na dziecko.

Przepisywane przez lekarzy antybiotyki należą zwykle do grupy penicylin. Po ich zażyciu dziecko już po dwóch, trzech dniach powinno poczuć się lepiej. Cała kuracja musi jednak trwać minimum 10 dni. Najczęściej jednak lekarze zalecają podawanie leku przez 14 dni, by nawet te najsilniejsze bakterie zostały zniszczone.

Długa kuracja antybiotykowa może zniszczyć florę bakteryjną przewodu pokarmowego dziecka. Dlatego niezbędne jest podawanie leków osłonowych kupionych w aptece. Można także podawać dziecku jogurty z żywymi kulturami bakterii.

Jak opiekować się chorym dzieckiem?

Oczywiście chore dziecko wymaga wyjątkowej troski i spokoju. Poza podawaniem antybiotyku niezmiernie ważna jest walka z wysoką gorączką i niebezpieczeństwem odwodnienia słabego organizmu dziecka.Zdrowie  Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennychDla obniżenia gorączki (ale tylko wtedy, gdy przekracza 38 stopni C) pediatrzy najczęściej przepisują syropy na bazie paracetamolu. By nie dopuścić do odwodnienia dziecka trzeba także często podawać mu coś do picia. Może to być zwykła przegotowana woda, herbatka z sokami rozgrzewającymi: malinowym, porzeczkowym czy z czarnego bzu.

Sposoby łagodzenia bólu gardła w czasie anginy

Dobrym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest jego płukanie ciepłą wodą z solą lub płukankami ziołowymi. Niestety, dzieci najczęściej nie lubią tego robić. Można więc w aptece kupić jakieś preparaty uśmierzające ból gardła przeznaczone dla dzieci lub robić ciepłe okłady na szyję.Zdrowie  Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennychAle zdecydowanie najbardziej spodoba się dziecku możliwość zjedzenia loda (jednak tylko w „kryzysowej sytuacji”). Okazuje się bowiem, że lody mogą znakomicie osłabić ból gardła, zmniejszyć obrzęk i ułatwić oddychanie. No i oczywiście poprawić samopoczucie malucha 🙂

Czy zmuszać dziecko do jedzenia?

Chore dziecko, szczególnie przy bolącym gardle, nie ma ochoty na jedzenie. Nie ma się co temu dziwić. Można wprawdzie próbować podać maluchowi zmiksowane posiłki, ale w pierwszej fazie choroby ból gardła może być tak duży, że nie będzie chciał przełknąć nawet jednej łyżki zupki. Nie ma co go zmuszać. Zapewne apetyt wróci, kiedy dziecko poczuje się lepiej.