Antykoncepcja – metody zapobiegania ciąży

4
512

Istnieje wiele metod antykoncepcji, czyli zapobiegania ciąży. Są w śród nich bardziej i mniej skuteczne. Poziom skuteczności podawany jest jako tzw. wskaźnik (indeks) Pearla. Zasada jest taka, że im niższy wskaźnik, tym wyższa skuteczność.

Wskaźnik Pearla łatwo jest zinterpretować. Jeżeli przykładowo wynosi on 1, to oznacza, że jedna na 100 kobiet stosujących daną metodę przez rok, zaszła w ciążę. Indeks podaje zazwyczaj dwie liczby. Pierwsza z nich informuje o skuteczności metody u osób, które bardzo starannie stosowały zalecenia dotyczące ich stosowania. Druga – osób nieco mniej zdyscyplinowanych i dokładnych, czasami również zapominalskich (np. niezbyt regularnie przyjmowały środki).

Metody antykoncepcji można podzielić na cztery podstawowe grupy: naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne.

Jak dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji?

Aby prawidłowo dobrać metodę antykoncepcji trzeba udać się do ginekologa. Lekarz najlepiej oceni, która z dostępnych metod będzie najbardziej odpowiednia dla konkretnej kobiety. Rodzice  Antykoncepcja - metody zapobiegania ciąży Z całą pewnością weźmie pod uwagę:

  • stan zdrowia kobiety (np. przebyte choroby onkologiczne)
  • wiek (inne metody zaproponuje nastolatce rozpoczynającej współżycie seksualne, inne kobiecie dojrzałej)
  • rodzaj aktywności seksualnej (przy wyborze odpowiedniej metody ważne jest dostosowanie jej do potrzeb seksualnych kobiety – metody odpowiednie dla kobiety mającej partnera i regularne współżycie będą nieodpowiednie dla kobiety współżyjącej sporadycznie)
  • tryb życia (spokojny, bardzo aktywny i stresujący, regularny lub nieregularny)
  • porody (inne będą metody dla kobiet, które już rodziły dzieci i dla tych, które nie rodziły)
  • przekonania religijne (być może nie pozwolą one zastosować innych metod niż metody naturalne)

Hormonalne metody antykoncepcji

Jest szereg rodzajów środków zaliczanych do hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Różnią się między sobą sposobem ich aplikacji oraz wielkością dawki.Rodzice  Antykoncepcja - metody zapobiegania ciążyDo najbardziej popularnych należy zaliczyć jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, implanty oraz chipy antykoncepcyjne, a także tzw. pigułka „po” (do niedawna dostępna w aptece bez recepty, obecnie tylko na receptę).

Indeks Pearla waha się od 0,01 do 0,54.

Chemiczne metody antykoncepcji

Zadaniem chemicznych preparatów antykoncepcyjnych jest niedopuszczenie do dotarcia plemników do komórki jajowej. W ich skład wchodzą środki plemnikobójcze, które osłabiają żywotność plemników. Dodatkowo dzięki zagęszczeniu śluzu szyjkowego utrudniają i ograniczają ich ruchliwość.

Chemiczne metody antykoncepcyjne są łatwe w użyciu, ale mogą uczulać. Często też sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy. Po ich zastosowaniu niektóre kobiety (a także ich partnerzy seksualni) odczuwają pewien dyskomfort w czasie aktu płciowego.

Do tego rodzaju środków należy zaliczyć: żele i kremy plemnikobójcze, gąbki i globulki dopochwowe, pianki antykoncepcyjne.

Indeks Pearla dla chemicznych metod antykoncepcyjnych wynosi 6 – 26.

Mechaniczne metody antykoncepcji

Mechaniczne metody antykoncepcji mają za zadanie zatrzymanie plemników w drodze do komórki jajowej. Ich skuteczność jest różna, w zależności od zastosowanego środka. Aby ją zwiększyć zaleca się dodatkowo jednoczesne zastosowanie środka plemnikobójczego.

Najbardziej popularna jest wkładka domaciczna, której wskaźnik Pearla waha się od 1 do 4. Oprócz tego stosowane są także kapturki naszyjkowe (wskaźnik Pearla 2 – 25) i błony pochwowe (wskaźnik Pearla 2 – 5).Rodzice  Antykoncepcja - metody zapobiegania ciążyJedynym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym przez mężczyznę (poza sterylizacją) jest prezerwatywa. Jej skuteczność zależna od umiejętnego stosowania jest niestety, dość niska (wskaźnik Pearla wynosi 7 – 14. Ale prezerwatywa ma bardzo dużą zaletę – zapobiega przenoszeniu chorób drogą płciową!

Jeszcze jedna metoda – sterylizacja (wazektomia)

Wazektomia należy do najbardziej popularnych metod antykoncepcji na świecie. W Polsce nie każdy lekarz chce się podjąć tego zabiegu obawiając się odpowiedzialności karnej. Więc zwykle stosuje się ją tylko wtedy, gdy kolejna ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety.

Sterylizacji mogą poddać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa zaledwie kilkanaście minut. Jest bezpieczny dla zdrowia pacjentki/pacjenta i bardzo skuteczny – mówi się o 100% skuteczności, choć może się zdarzyć np. rozwiązanie podwiązanych nasieniowodów. U kobiet zabieg jest nieodwracalny.