Antykoncepcja – naturalne metody zapobiegania ciąży

1
542

Znanych jest szereg metod zapobiegania ciąży. Wymienić wśród nich można metody naturalne, mechaniczne, hormonalne oraz chemiczne. Dobór odpowiedniej dla konkretnej kobiety nie jest wcale łatwy. Trzeba bowiem uwzględnić szereg kryteriów i dopiero na ich podstawie wybrać najbardziej odpowiednią. Dlatego niezbędna jest wizyta u ginekologa, który biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia oraz ilość przebytych ciąż wybierze najlepszą.

Również metody naturalne powinny być omówione z ginekologiem, który dokładnie wyjaśni mechanizm ich działania i sposób stosowania.

Trzeba tutaj jasno i wyraźnie powiedzieć, że metody naturalne są raczej metodami planowania rodziny (zwane NPR – naturalnym planowaniem rodziny), niż zapobiegania ciąży.

Kto może stosować naturalne metody antykoncepcji?

Naturalne metody zapobiegania ciąży teoretycznie mogą być stosowane przez te kobiety, które z powodów religijnych, zdrowotnych, czy jeszcze innych nie chcą lub nie mogą stosować innych, dostępnych na rynku.Polecamy  Antykoncepcja - naturalne metody zapobiegania ciążyNajbardziej będą odpowiednie dla par, które są w stanie wstrzymać się od uprawiania seksu przez okres potrzebny do dokładnego poznania organizmu kobiety oraz w czasie dni płodnych.

Warto jednak wiedzieć, że jest co najmniej kilka sytuacji, w których ich stosowanie jest ryzykowne z powodu bardzo dużego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Jedną z nich jest nieregularne miesiączkowanie, inną choroba kobiety. Także zwykłe przeziębienie, stres czy zmęczenie może zaburzyć cykl miesiączkowy.

Metody naturalne

Metody naturalne mają sporą ilość zwolenników, bo nie ingerują w naturalny rytm biologiczny kobiety.

Aby można było skutecznie stosować metody naturalne, kobieta musi bardzo dokładnie poznać przebieg cyklu miesiączkowego, działanie poszczególnych hormonów. Konieczne jest także obserwowanie zmian zachodzących w ciele podczas cyklu.

Metoda kalendarzykowa (tzw. kalendarzyk małżeński)

Jest najstarszą znaną naturalną metodą zapobiegania ciąży, do dziś najczęściej stosowaną, mimo małej skuteczności. Polega na określeniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie czasu trwania najdłuższego i najkrótszego cyklu miesiączkowego obserwowanego przez okres 12 miesięcy.Polecamy  Antykoncepcja - naturalne metody zapobiegania ciążyW praktyce kobieta powinna więc przed rozpoczęciem współżycia przez rok dokładnie zapisywać daty kolejnych miesiączek, by móc wyznaczyć dni, w których może zajść w ciążę i te, w których współżycie seksualne jest teoretycznie bezpieczne.

Metoda ta jest bardzo ryzykowna, bo nie uwzględnia czynników mogących mieć wpływ na moment owulacji. Należy do nich np. nieregularne miesiączki, choroba oraz stres. Niemal połowa kobiet stosujących tylko tę metodę może zajść w ciążę.

Metoda termiczna

Jest to metoda jedno wskaźnikowa. Polega na tym, że kobieta obserwuje u siebie tylko jeden element towarzyszący cyklowi miesiączkowemu. Jest nim temperatura ciała mierzona codziennie, o tej samej porze, w tym samym miejscu (np. pod językiem lub w pochwie) przy pomocy tego samego narzędzia, czyli termometru. Pomiar musi być wykonany bardzo precyzyjnie, najlepiej rano, tuż przed wstaniem z łóżka. Dni płodne określa się na podstawie temperatury, która w czasie ich trwania jest nieco wyższa niż zwykle.

Jest to metoda o wiele bardziej skuteczna, niż kalendarzyk małżeński. Niestety tutaj także może dojść do błędnego odczytania wyników badania temperatury np. w czasie wystąpienia jakiejś infekcji.

Metoda śluzowa (metoda Billingsów)

Podobnie jak metoda termiczna opiera się na obserwacji tylko jednego z czynników w cyklu menstruacyjnym. Tym razem jest nim śluz szyjkowy, którego konsystencja i wygląd zmienia się w zależności od etapu cyklu. W pierwszym etapie cyklu śluz nie występuje (okres niepłodności przedowulacyjnej), w drugim jest skąpy, gęsty i klejący. W okresie płodności jest obfity, ciągnący, śliski i przezroczysty („pomaga” w wędrówce plemników poszukujących jajeczka do zapłodnienia 🙂 ). Po nim staje się znów gęsty, skąpy i lepki.Polecamy  Antykoncepcja - naturalne metody zapobiegania ciążyOczywiście skuteczność tej metody zależy od umiejętności prawidłowej oceny stanu śluzu. Infekcja pochwy (np. grzybica) uniemożliwiają prawidłową ocenę stanu śluzu ze względu na pojawienie się wydzieliny zapalnej lub wysuszenie śluzówki.

Metoda objawowo – termiczna

Metoda ta polega na obserwacji i analizie wielu procesów zachodzących w ciele kobiety w czasie całego cyklu miesiączkowego. Kobieta dokonuje więc codziennego pomiaru temperatury ciała (tak jak to się robi przy metodzie termicznej), bada stan szyjki macicy oraz konsystencję śluzu szyjkowego. Dodatkowo bierze pod uwagę inne objawy zwiastujące wejście w kolejne fazy cyklu. Należą do nich np. bóle podbrzusza, ból, a także powiększenie piersi i zwiększona wrażliwość sutków oraz pogorszenie samopoczucia. Naturalnie wszystkie zebrane informacje muszą być odpowiednio zinterpretowane, by prawidłowo wyznaczyć czas owulacji.

Metoda ta jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod naturalnych zapobiegania ciąży.

Stosunek przerywany

Jest to metoda polegająca na wycofaniu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem. Opiera się więc na umiejętności samokontroli, którą musi posiąść mężczyzna. Naturalnie jest to bardzo ryzykowne z tego powodu, że reakcja mężczyzny może nastąpić zbyt późno i nasienie dostanie się jednak do dróg rodnych kobiety.Polecamy  Antykoncepcja - naturalne metody zapobiegania ciążyJest jeszcze jeden powód obniżający skuteczność metody – preejakulat, czyli wydzielina z członka będącego we wzwodzie jeszcze przed wytryskiem. Zawiera wprawdzie małe ilości plemników, ale są one tak samo żywotne jak pozostałe i mogą doprowadzić do zapłodnienia!

Jeżeli para nie zamierza zajść w ciążę, to raczej tej metody nie powinna stosować, bo jest mocno nieskuteczna.