Jaką antykoncepcję stosować podczas karmienia piersią (laktacji)?

0
313

Kiedy można wrócić do współżycia po porodzie?

Lekarze zalecają, by kobieta po urodzenia dziecka wstrzymała się od współżycia przez okres 6 tygodni od porodu. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej – wyniki niektórych badań wskazują, że aż około 80% kobiet rozpoczyna je zdecydowanie wcześniej, bo po 4 tygodniach. Czy to źle? Niekoniecznie, bo wszystko zależy od samopoczucia kobiety, a przede wszystkim od tego, czy występują u niej jakieś niepokojące objawy, np. krwawienie z dróg rodnych albo stany zapalne itp. Najważniejsze jest to, by cofnęły się już wszystkie zmiany związane z ciążą. Rodzice  Jaką antykoncepcję stosować podczas karmienia piersią (laktacji)?

Czy można zajść w ciążę w czasie laktacji (karmienia piersią)?

Nie wiadomo dlaczego wśród wielu kobiet pokutuje przekonanie, że okres karmienia piersią chroni je przed zajściem w ciążę. Prawda jest taka, że wprawdzie laktacja powoduje obniżenie płodności u kobiety, ale nie wyklucza zajścia w ciążę. Zatem w żadnym wypadku nie może być traktowana jako metoda antykoncepcji. Jeśli kobieta nie zamierza w najbliższym czasie ponownie zostać mamą, to właściwie ma dwa wyjścia: zachować całkowitą abstynencję seksualną lub stosować środki antykoncepcyjne. I nie powinny to być metody naturalnej antykoncepcji, bo czas karmienia piersią i połogu charakteryzuje się dużą niestabilnością organizmu matki i bardzo łatwo pomylić się w obliczeniach (stosując kalendarzyk małżeński) i obserwacjach (stosując metodę objawowo – termiczną). Można je zatem  stosować dopiero po powrocie do normalnych cykli, czyli po zakończeniu karmienia dziecka piersią.

Jakie metody antykoncepcji można stosować w czasie karmienia piersią?

W czasie karmienia piersią można stosować różne metody antykoncepcji. Dobór odpowiedniej zależy przede wszystkim od stanu zdrowia kobiety, a może go prawidłowo ocenić lekarz. Najlepiej więc udać się do ginekologa na wizytę i wspólnie z nim wybrać najlepszą. Wśród nich znajdą się zapewne mechaniczne i hormonalne metody antykoncepcji.

Mechaniczne metody antykoncepcji – czy można je stosować?

W czasie karmienia piersią można stosować następujące mechaniczne metody antykoncepcji: prezerwatywa dla mężczyzny (choć uważana jest za metodę zawodną, to jej stosowanie niedługo po porodzie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji u kobiety) oraz kapturek naszyjkowy i diafragma. Uniemożliwiają one plemnikom dotarcie do macicy i jajowodów więc chronią przed zapłodnieniem.Rodzice  Jaką antykoncepcję stosować podczas karmienia piersią (laktacji)?Dopiero po 6 tygodniach od porodu można zastosować miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną, która utrudnia dotarcie plemnikom do jajowodów dzięki zagęszczaniu śluzu szyjkowego. Warto jednak pamiętać o tym, że taką wkładkę zakłada się na 3 – 5 lat. Jeśli zatem kobieta planuje wcześniejsze zajście w ciążę, to jej stosowanie właściwie nie ma sensu.

Hormonalne metody antykoncepcji – czy można je stosować w czasie laktacji?

Hormonalne metody antykoncepcji, podobnie jak mechaniczne, można stosować w czasie laktacji ale dopiero od 6 tygodnia po porodzie. Wszystkie zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Mogą to być pigułki antykoncepcyjne (np. Azalia, Cerazette), wkładka hormonalna (np. Mirena) oraz zastrzyk hormonalny (np. Depo – Provera). O ile pigułki antykoncepcyjne i wkładka hormonalna uważane są za bardzo skuteczne i bezpieczne, bo nie mają żadnego negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie matki i dziecka oraz na ilość i jakość mleka, o tyle zastrzyk może spowodować skutki uboczne (choćby zahamowanie płodności kobiety na trudny do przewidzenia okres czasu).