Badania USG w ciąży

0
406
Badanie USG, czyli ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla kobiety w ciąży i jej dziecka. Jest jednym z najważniejszych badań, którym powinna się poddać kobieta w ciąży. Wykonuje się je bowiem między innymi po to, by uzyskać informacje o rozwoju płodu oraz ryzyku ewentualnych powikłań w czasie ciąży.

Jak często wykonuje się badanie USG w ciąży?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to przeprowadza się zwykle trzykrotne lub czterokrotne badanie USG w czasie jej trwania. W każdym razie tyle badań może być refundowanych przez NFZ z budżetu państwa. Ciąża  Badania USG w ciążyOczywiście przeprowadza się je także w sytuacji, gdy u kobiety wystąpią jakieś niepokojące objawy mogące świadczyć o tym, że ciąża może być pozamaciczna, nie przebiega prawidłowo lub zagraża jej poronienie (np. w razie wystąpienia krwawienia z dróg rodnych, silnego bólu brzucha itd.). Również w przypadku kobiet, które chorują przewlekle, np. na cukrzycę lub mające nadciśnienie tętnicze dodatkowe badania USG są wręcz niezbędne. Podobnie rzecz się ma wtedy, gdy minie 40 tydzień ciąży, a kobieta wciąż nie urodziła dziecka. Badanie USG daje wówczas odpowiedź na pytanie, czy zdrowiu dziecka nie zagraża dalsze przebywanie wewnątrz macicy.

Pierwsze badanie USG w ciąży – między 7. a 8. tygodniem ciąży

Pierwsze badanie USG w ciąży przeprowadza się zwykle między 7. a 8. tygodniem ciąży. Wykonuje się je przy pomocy sondy dopochwowej. Jego celem jest przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy ciąża rzeczywiście jest, a płód zagnieździł się w jamie macicy, a nie poza nią, co oznaczałoby ciążę pozamaciczną. Poza tym na podstawie badania lekarz może określić, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga, jaki jest wiek płodu oraz na jaki dzień przewidywany jest termin porodu. Oprócz tego bada budowę macicy (by określić ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży) oraz stan kosmówki, która około 16. – 18. tygodnia ciąży przekształca się w łożysko.

Drugie badanie USG w ciąży – między 11. a 14. tygodniem ciąży (obowiązkowe)

Wykonanie drugiego badania USG w ciąży zalecane jest między 11. a 14. tygodniem ciąży. Tym razem możliwe jest już zbadanie czynności serca i mózgu płodu, budowy poszczególnych części ciała oraz tzw. przezierność karkową, której obraz może wskazać wystąpienie niektórych zespołów wad wrodzonych, np. zespół Downa.

Najlepiej, by badanie to było USG genetycznym wykonanym przez lekarza posiadającego aktualny certyfikat FMF Fetal Medicine Foundation). Dla zwiększenia czułości badania genetycznego, która wynosi 80%, stosuje się dodatkowo tzw. test PAPP-A. Jest to badanie wykonane z krwi matki. Podnosi ono czułość USG aż do 95%. Badanie USG genetyczne jest bezpłatne tylko wówczas, gdy kobieta otrzyma skierowanie od lekarza ginekologa. W innym przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 250 – 300 złotych.

Trzecie badanie USG w ciąży – między 18. a 22. tygodniem ciąży (tzw. USG połówkowe – obowiązkowe)

Trzecie badanie USG powinno być przeprowadzone zarówno przezbrzusznie jak i dopochwowo między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jest to moment, w którym możliwe jest obejrzenie narządów wewnętrznych dziecka – są one już dobrze wykształcone i wystarczająco duże ale jeszcze nie zasłonięte całkowicie przez szkielet, który jeszcze nie jest skostniały.Ciąża  Badania USG w ciążyDzięki temu można wykluczyć wady wrodzone u dziecka oraz jego płeć (choć czasami na skutek zmiany pozycji i takiego ustawienia dziecka w czasie badania możliwe są pomyłki). Poza anatomią samego dziecka bada się również lokalizację łożyska, płyn owodniowy oraz pępowinę.

Ostatnie badanie USG w ciąży – między 28. a 32. tygodniem ciąży (tzw. USG III trymestru – obowiązkowe)

Ostatnie badanie USG w ciąży (poza przypadkami wymienionymi wcześniej) powinno być wykonane pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Jego celem jest określenie przewidywanej na dzień porodu wagi ciała dziecka, lokalizację łożyska, ilość płynu owodniowego oraz położenie dziecka. Informacje te będą miały duże znaczenie dla przebiegu porodu.