Bezpieczne wakacje z dzieckiem na plaży

1
524

Rodzinny urlop jest fantastycznym pomysłem. Niezależnie od tego gdzie spędzany może być cudownym czasem spędzonym wspólnie, lub wręcz odwrotnie – okresem niezwykle nerwowym i pozostawiającym niemiłe wspomnienia. Aby można go dobrze wspominać warto się do niego odpowiednio przygotować.

Najbardziej pożądana jest piękna plaża, słońce i woda

Dla wielu rodziców i dzieci idealny urlop, to urlop nad morzem z piękną, czystą plażą i słońcem prażącym od rana do nocy. Niektórzy wybierają wakacje nad ciepłymi morzami, inni wierni są polskiemu Morzu Bałtyckiemu, które niestety nie rozpieszcza, jeśli chodzi o temperaturę wody. Ale za to, gdzie można znaleźć bardziej orzeźwiającą bryzę, niż właśnie tu?!Rodzice  Bezpieczne wakacje z dzieckiem na plażyWybierając nadmorską miejscowość warto poszukać informacji o czystości wody oraz plaży, bo przecież tam będzie się spędzać najwięcej czasu.

Bezpieczne plażowanie

Jeżeli pogoda sprzyja, to oczywiście wiele czasu spędza się nad morzem. Aby jednak plażowanie nie skończyło się przykrymi dolegliwościami (np. poparzenie słońcem, lub co nie daj Boże! – udarem słonecznym!) to trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Chodzi o to, by było przyjemnie, radośnie i rodzinnie, a przede wszystkim bezpiecznie!

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym – są niezbędne!

Aby bez obaw można było korzystać z kąpieli słonecznych trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów chroniących przed promieniami. I dotyczy to zarówno dzieci jak i rodziców! Oczywiście malutkie dzieci mające delikatną skórę trzeba szczególnie chronić.Rodzice  Bezpieczne wakacje z dzieckiem na plażyAby to zrobić skutecznie, trzeba zastosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej 25, a jeszcze lepiej 50) ale koniecznie trzeba nasmarować nim dziecko nie później, niż na pół godziny przed wyjściem na słońce! Jest to bardzo ważne, bo krem musi mieć czas na wchłonięcie się!

Dla malutkich dzieci i alergików najbardziej odpowiednie będą kremy nieperfumowane, z filtrami fizycznymi, działającymi trochę jak lustro, bo odbijają i rozpraszają promienie słoneczne.

Trzeba wiedzieć, że „operację” smarowania kremem trzeba powtarzać co najmniej co dwie godziny i dodatkowo po każdym wyjściu z wody.

Dziecko na plaży nie może być nagie!

Większość rodziców ubiera swoje pociechy bawiące się na plaży w przewiewne koszulki i majteczki. To bardzo dobrze, bo takie ubranie dodatkowo chroni maluchy przed słońcem.

Jest jeszcze jeden powód dla którego trzeba to robić – nigdy nie wiemy, czy w pobliżu nie znajduje się ktoś, dla kogo widok maleńkiego nagiego ciałka nie jest powodem patologicznych zachowań. Jest to szczególnie ważne w dobie wszechobecnych telefonów komórkowych z aparatami fotograficznymi, czy kamerami.

Nakrycie głowy jest konieczne!

Każdy, kto przebywa na plaży powinien mieć osłoniętą głowę. Dziecko szczególnie.Rodzice  Bezpieczne wakacje z dzieckiem na plażyNajlepszy będzie bawełniany kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem, ale z doszytym z tyłu kawałkiem materiału. Chodzi o to, by ochronić przed słońcem nie tylko głowę, ale także szyję i kark.

Kiedy najlepiej zażywać kąpieli słonecznych?

Słońce najmocniej grzeje między godziną 12 w południe, a 16 po południu. Dlatego lepiej unikać plażowania w tych godzinach.

Po południu zwykle na plaży jest mniej plażowiczów, więc można liczyć na lepsze miejsce do plażowania, np. blisko morza, gdzie można wreszcie spokojnie budować z dzieckiem zamki z piasku, czy stawiać babki bez ryzyka, że zostaną za chwilę rozdeptane przez turystów.

Co ze sobą zabrać na plażę?

Przede wszystkim coś do picia! Najlepsza będzie niegazowana woda, bo wszelkie soczki pod wpływem wysokiej temperatury zepsują się! I nawet torby termoizolacyjne mogą nie zdać egzaminu.

Jeżeli chodzi o jedzenie, to kanapki z wędliną „odpadają” ze względu na kłopot z ich przechowaniem. Chyba najbardziej odpowiednie będzie zabranie ze sobą lekkich przekąsek w postaci np. chrupek. Na posiłek raczej trzeba udać się do dobrego punktu gastronomicznego.

O czym jeszcze nie powinno się zapomnieć?

Za każdym razem wyjście na plażę z dzieckiem, to swego rodzaju „wyprawa”, dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować. Wiadomo już, że trzeba wziąć ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym, przewiewne ubranka i majteczki (muszą być wzięte także na zmianę) oraz nakrycie głowy.Rodzice  Bezpieczne wakacje z dzieckiem na plażyPrzydać się mogą także jakieś klapki, bo piasek nagrzany przez słońce może być bardzo gorący, a kamyki na brzegu plaży mogą utrudniać chodzenie.

Znakomicie sprawdzi się także specjalny namiot, który jest niezbyt dużych rozmiarów, łatwo się rozkłada i zapewnia ochronę przed słońcem oraz wiatrem. Maluchy mogą pod ich osłoną bawić się, a nawet uciąć sobie drzemkę. Są zdecydowanie bardziej praktyczne niż parasole przeciwsłoneczne, bo są zazwyczaj o wiele lżejsze i zajmują mniej miejsca w czasie transportu.

Jeżeli zakładamy, że dziecko będzie zażywać kąpieli w morskiej wodzie, to koniecznie trzeba zabrać ze sobą dmuchane zarękawki lub kapok, albo specjalne kostiumy do nauki pływania ze styropianowymi wkładkami, utrzymujące dziecko na powierzchni wody.

Wiaderka, szpadelki i foremki – to jest to, co małe tygrysy lubią najbardziej!

Wiadomo, że dzieci (właściwie w każdym wielu! 🙂 ) uwielbiają zabawy w piasku: budują zamki, fosy, stawiają babki. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w zestaw praktycznych foremek, wiaderka, grabek i szpadelka. Naprawdę nie muszą być dużych rozmiarów, tym bardziej jeśli dziecko jest małe.Rodzice  Bezpieczne wakacje z dzieckiem na plażyPrzy okazji trzeba wspomnieć, że wprawdzie bieganie bosą stopą po piasku jest bardzo zdrowe, to jednak piasek może też powodować różne przykre dolegliwości, jeśli dostanie się tam gdzie nie powinien (np. do oczu, czy do miejsc intymnych) – może powodować stany zapalne wymagające leczenia.

Nigdy, ale to nigdy nie wolno spuścić malucha z oczu!

To jest podstawowa, najważniejsza zasada! Przebywając z dzieckiem na plaży, w pobliżu wody – nie wolno go spuścić z oczu nawet na jedną chwilę! Dodatkowo można zaopatrzyć swojego maluszka (tak na wszelki wypadek) w informację o numerze telefonu rodziców, np. przypinając ją do kieszonki ubranka, czy spodu kapelusza. Pozwoli to na szybki kontakt z rodzicami, w razie gdyby dziecko niezauważone gdzieś się oddaliło.

Trzeba dać sobie trochę luzu!

W czasie wakacyjnego wyjazdu z dzieckiem (lub dziećmi) warto dać sobie trochę luzu: bawić się z dzieckiem, nie zakazywać mu ciągle wszystkiego (podobno dziecko słyszy średnio 100 razy w ciągu dnia „Nie!”), wprowadzać radosną atmosferę i cieszyć się każdą wspólnie spędzoną chwilą!