Buty dla niemowlaka – kiedy je kupować?

0
484

Oferta bucików dla dzieci jest ogromna – aż się w głowie kręci! Sklepy mają tak szeroką gamę propozycji, że właściwie można powiedzieć „do wyboru, do koloru”!

Z jednej strony, to wspaniale, bo każdy rodzic może znaleźć coś odpowiedniego dla swojego maluszka, z drugiej, jeśli się nie wie czego dokładnie się szuka – może to zająć naprawdę dużo czasu.

Kiedy dziecko uczy się chodzić – nie potrzebuje butów

Można powiedzieć, że dziecko od chwili narodzin do momentu, w którym zupełnie samodzielnie nie zacznie chodzić – wcale nie potrzebuje butów. Ponieważ noworodkowi zwykle marzną nóżki – trzeba mu zakładać miękkie skarpetki. W późniejszym okresie też bardzo się przydadzą. Szczególnie te, które mają spody antypoślizgowe – uchronią dziecko przed ślizganiem się w czasie podejmowania prób chodzenia, a nawet raczkowania.Niemowlę  Buty dla niemowlaka - kiedy je kupować?Nakładanie w tym okresie butów na delikatne, wrażliwe i dopiero kształtujące się stópki malucha jest dla nich niezdrowe.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty trzeba kupić dopiero wtedy, gdy dziecko całkowicie samodzielnie chodzi, czyli najczęściej po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia.

Buty dla dziecka powinny być nowe, a nie wcześniej używane przez innego malucha. Jest to o tyle ważne, że jakość obuwia i jego stan mogą wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na stan kończyn na całe życie!

Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze butów dla małego dziecka?

Z całą pewnością nie jest najważniejszy wygląd butów, choć oczywiście byłoby miło, gdyby były wygodne, zdrowe i przy okazji śliczne 🙂

Upraszczając można powiedzieć, że im prostsze, tym lepiej. 

Aby dokonać dobrego wyboru można kierować się kilkoma niżej podanymi wskazówkami.

Buty muszą dobrze trzymać stópkę malucha

Oznacza to, że powinny dobrze stabilizować stopę, jednak nie ograniczać jej ruchów. Dlatego najlepsze będą sportowe, do kostek i sznurowane – bo łatwiej będzie dopasować nałożony but do stopy (zapięcia z rzepami mogą być zbyt sztywne).Niemowlę  Buty dla niemowlaka - kiedy je kupować?Konieczne jest zwrócenie uwagi na wysokość i sztywność zapiętka – zapiętek nie może być zbyt wysoki. Powinien być elastyczny, by móc „pracować” ze stopą, a nie uciskać.

Buty (podeszwa) powinny być elastyczne, „giętkie”

By chodzenie nie sprawiało dziecku problemów i umożliwiało swobodne zginanie paluszków trzeba sprawdzić, czy są odpowiednio elastyczne . W tym celu najlepiej wziąć bucik do jednej ręki, a drugą sprawdzić elastyczność podeszwy odpowiednio ją wyginając do góry – powinna swobodnie się wygiąć mniej więcej w miejscu, gdzie zginają się paluszki maluszka.

Nie powinna być szeroka czy gruba, bo utrudni chodzenie (dziecko będzie się przewracać o własne nogi). Powinna natomiast mieć wgłębienia na piętę oraz palce.

Buty powinny mieć szerszy, zaokrąglony i podniesiony nieco do góry nosek

Dzięki takiej budowie paluszki stopy dziecka będą mogły swobodnie się poruszać nie deformując ich i nie powodując dyskomfortu w czasie chodzenia.

Buty powinny być przewiewne i wykonane z dobrych materiałów

Aby stopy nie pociły się, bo to sprzyja wystąpieniu różnych chorób grzybiczych, muszą być wykonane z materiałów „oddychających”. Bardzo dobrze sprawdzi się w tej roli naturalna skóra lub nowoczesne materiały typu goretex lub sympatex.

Wkładki do butów też są ważne

Wkładki w butach również muszą „oddychać”.Niemowlę  Buty dla niemowlaka - kiedy je kupować?Nie powinny być natomiast profilowane – dziecko w tym wieku nie ma jeszcze łukowatego wygięcia od spodu stopy (pojawia się dopiero około 2 – 3 roku życia). Wyprofilowana wkładka może przynieść więcej szkody, niż korzyści.

Buty dla dziecka powinny być lekkie

Waga butów ma znaczenie, bo zbyt ciężkie będą męczyły dziecko w czasie chodzenia. Przy okazji sprawdzania wagi bucików warto sprawdzić, czy na podeszwie nie ma zbyt głębokich rowków – w razie deszczu przyklei się do nich duża ilość ciężkiego błota, które zwiększy niepotrzebnie ich wagę (oczywiście nie powinny być całkiem gładkie, bo będą śliskie!)

Buty dla małego dziecka powinny być estetycznie wykonane, fajnie by były kolorowe i z elementami odblaskowymi

Oczywiście warto zadbać o estetykę obuwia dla dziecka, nawet jeśli jest bardzo małe. Dzięki temu buciki, bezpieczne dla dziecka, przy okazji będą swymi barwami zachęcały do ich założenia.

Jak kupować buciki dla dziecka?

Pierwsza i podstawowa zasada jest taka: przed zakupem dziecko musi je przymierzyć! Najlepiej, by zrobiło to w domu, gdzie będzie mogło zrobić w nich parę kroków, podskoczyć czy przykucnąć.Niemowlę  Buty dla niemowlaka - kiedy je kupować?Jeśli nie będzie chciało ich zdjąć, to prawdopodobnie są dobrze dobrane. Jeżeli są niewygodne lub gdzieś uwierają – dziecko zwykle chce je natychmiast zdjąć, albo nie chce ich ponownie założyć.

Nie jest dobrym pomysłem ciągnąć malucha do wielu sklepów i zmuszać do przymierzania wielu par butów.

Dlatego najlepiej najpierw zmierzyć domowym sposobem długość stopy dziecka i sporządzić miarkę, np. z patyczka (choć niektórzy wyśmiewają ten sposób uważając go za „babciny”, to jest on bardzo pomocny w zorientowaniu się w rozmiarze jaki będzie odpowiedni dla malucha). Potem samemu udać się do sklepu i zrobić wstępną selekcję wśród oferowanych butów. Dopiero na końcu wybrać się z dzieckiem na przymiarkę konkretnych wzorów i rozmiarów bucików.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by buty były dłuższe od stopy dziecka o około 1 cm. I warto umówić się ze sprzedawcą w sklepie na ewentualny zwrot lub zamianę na inną parę.