Cesarskie cięcie – fakty i mity

7
617

W dzisiejszych czasach cesarskie cięcie nie wywołuje już takich emocji jak kiedyś. Przyzwyczajamy się do tego, że poród naturalny wcale nie musi być przykrą koniecznością i coraz częściej wybieramy operacyjne rozwiązanie ciąży.

Ciąża  Cesarskie cięcie - fakty i mity

,,Nie rodziłaś naturalnie, więc nie mów, że rodziłaś!”

Niezależnie od tego, czy kobieta rodzi naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, ma prawo czuć się stuprocentową matką (a co do tego – uwierzcie mi – bywają bardzo różne opinie). Wielokrotnie słyszałam słowa, że mama, która urodziła operacyjnie, nie może nazywać się rodzącą. Nic bardziej mylnego.

Nie wszystkie panie mają szansę na poród naturalny. Wielokrotnie ,,cesarka” jest obowiązkowa ze względu na zdrowie matki, bądź dziecka.

Fakty i mity o cesarce

Jeżeli rozmyślasz nad cesarskim cięcie, planujesz je, bądź już masz omówiony termin, zapoznaj się z najpopularniejszymi faktami i mitami 🙂

Ciąża  Cesarskie cięcie - fakty i mity

  • Cesarskie cięcie jest bezpieczniejszą formą porodu.

MIT! Cesarka to poważna operacja, która zawsze wiąże się z możliwością powikłań. Nie bez powodu kobieta została wyposażona w narządy rodne – to właśnie one zostały ,,zaprogramowane” do wydania dziecka na świat!

Może się zdarzyć, że z jakichś względów cięcie będzie bezpieczniejsze. Zdarza się tak w przypadku ciąży mnogiej, problemów z pępowiną, złym ułożeniem dziecka, nieprawidłowościami w budowie, czy różnymi chorobami matki. Nie ulega jednak wątpliwości, że naturalny poród jest w normalnych warunkach zdrowszych dla kobiety i dziecka.

  • Mając poważną wadę wzroku powinnaś rodzić przez cesarskę.

MIT! Nie jest ważne, jaką wadę posiadasz. Istotne jest to, w jakim stanie znajduje się oko. Jeżeli badania poza wadą nie wykazują zmian, nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

  • Podczas operacji kobieta zachowuje pełną świadomość.

PRAWDA! Poza nielicznymi wyjątkami, gdzie znieczulenie ogólne jest konieczne, podczas cesarskiego cięcia stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe, czyli ,,od pasa w dół”. Jest mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla matki i dziecka.

  •  Po cesarskim cięciu trzeba się oszczędzać.

PRAWDA! Cesarskie cięcie jest operacją. Rana pooperacyjna musi mieć czas na zagojenie, a poszczególne tkanki na zrośniecie. Wymaga to od młodej mamy zachowania szczególnej ostrożności w dźwiganiu, czy popularnych w obecnych czasach ćwiczeniach pozwalających na powrót do formy. Taka rekonwalescencja trwa co najmniej miesiąc.

Ciąża  Cesarskie cięcie - fakty i mity

  • Kolejna ciąża dopiero po 1,5 roku.

PRAWDA! Po ciąży zakończonej cesarskim cięciem należy poczekać 1,5 a nawet 2 lata ze staraniami o kolejną ciążę. Wynika to z konieczności odpowiedniego zrośnięcia się rany i jej przystosowania do rozciągania się w kolejnych miesiącach przyszłej ciąży.

  • Po cesarce nie można rodzić naturalnie.

MIT! Ciąża rozwiązana cesarką nie wyklucza porodu naturalnego przy kolejnym dziecku. Decyzję jednak podejmuje zawsze lekarz w porozumieniu z pacjentką.

  • Problemy z laktacją.

MIT! Kobiety rodzące poprzez cesarskie cięcie mają identyczne warunki do karmienia jak te, które miały okazję rodzić naturalnie. Sposób przyjścia dziecka na świat w żaden sposób nie wpływa na laktację.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNauka siadania na nocniku
Następny artykułReklama – jak przed nią chronić dziecko
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)