Cesarskie cięcie ze wskazań planowych – wskazania pozapołożnicze

1
571

Cesarskie cięcie nie jest prostym zabiegiem. Jest to poważna operacja, którą jednak w niektórych przypadkach koniecznie trzeba wykonać. Mówi się wówczas o cesarskim cięciu ze wskazań nagłych. Drugą grupę wskazań stanowią wskazania planowe do cesarskiego cięcia, a wśród nich wskazania położnicze i pozapołożnicze.

Cesarskie cięcie ze wskazań pozapołożniczych

Decyzję o cesarskim cięciu ze wskazań pozapołożniczych podejmuje lekarz ginekolog – położnik, ale w ścisłym porozumieniu z lekarzami innej specjalizacji. Na ich diagnozie i opinii opiera się podejmując ostatecznie decyzję o przeprowadzeniu cesarki, bądź nie. Ciąża  Cesarskie cięcie ze wskazań planowych - wskazania pozapołożniczeWskazania do tego typu zabiegu mogą być bardzo różne, właściwie z każdej dziedziny medycyny. Do najczęściej występujących należy zaliczyć:

  • Wskazania ortopedyczne – występują, jeżeli rodząca kobieta cierpi na niektóre choroby kręgosłupa, jest po urazie/urazach miednicy lub nie jest w stanie z powodu choroby rozszerzyć nóg w stawach biodrowych. Oprócz tego wskazaniem do cesarskiego cięcia są niektóre przypadki rozejścia spojenia łonowego.
  • Wskazania okulistyczne – jeżeli u pacjentki występuje poważna wada wzroku, zachodzi ryzyko odwarstwienia się siatkówki oka lub w siatkówce zachodzą poważne zmiany chorobowe, to cesarskie cięcie jest niezbędne.
  • Wskazania neurologiczne – występują w sytuacji, kiedy rodząca nie może z powodu chorób zmniejszających siłę mięśni i pobudliwości nerwowej urodzić siłami natury. Do tego typu chorób można zaliczyć chorobę mięśni zwaną miastenia gravis oraz choroby neurodegeneracyjne.
  • Wskazania pulmonologiczne – to przede wszystkim choroby płuc doprowadzające do zmniejszenia życiowej objętości oddechowej przyszłej matki.
  • Wskazania psychiatryczne – dotyczą kobiet, z którymi współpraca w czasie porodu siłami natury może być trudna lub wręcz niemożliwa. Są to najczęściej przypadki wystąpienia u nich różnego typu nerwic, stanów lękowych (w tym np. lęk przed porodem, czyli tokofobia) oraz schizofrenia oporna na leczenie.
  • Wskazania kardiologiczne – dotyczą tych kobiet, u których stwierdzono wady serca oraz choroby sercowo – naczyniowe powodujące niewydolność krążenia. Podobne wskazanie występuje w przypadku niektórych arytmii serca.Ciąża  Cesarskie cięcie ze wskazań planowych - wskazania pozapołożnicze
  • Wskazania hematologiczne – występują przede wszystkim wtedy, gdy u matki stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi (choć niektórzy lekarze są zdania, że w takich przypadkach bezpieczniejszym dla matki i dziecka będzie poród siłami natury niż przez cesarskie cięcie).
  • Wskazania chirurgiczne – lekarze decydują się na wykonanie planowego cesarskiego cięcia jeżeli kobieta przeszła już jakieś operacje w okolicach odbytu i odbytnicy lub cierpi na choroby tych części ciała.

Cesarskie cięcie na życzenie

Cesarskie cięcie na życzenie jest coraz bardziej popularne wśród kobiet w ciąży. Czy każda z nich może o nie poprosić? To temat na kolejny artykuł, bo sprawa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać.