Po cesarskim cięciu – jak wrócić do formy?

1
540

Powrót do formy po cesarskim cięciu trwa zwykle dłużej niż po porodzie siłami natury, wymaga także nieco innych działań niż w przypadku dbania o ciało po porodzie fizjologicznym. Odpowiednio postępując można jednak znaleźć się w domu już po kilku dniach, a do pełnej formy dojść stosunkowo szybko. Aby tak się stało trzeba stosować się do zaleceń lekarza lub położnej. Oczywiście potrzebne będą zabiegi fizjoterapeutyczne, prawidłowa pielęgnacja rany po cięciu oraz profilaktyka patologicznych blizn, a przede wszystkim wysiłek kobiety, która mimo bólu będzie musiała „stanąć na nogi”.

Kiedy wstać z łóżka po cesarskim cięciu?

O tym, kiedy wstać z łóżka po cesarskim cięciu najczęściej decyduje lekarz, ale najczęściej zachęca się kobietę, by zrobiła to wkrótce po wybudzeniu z narkozy. Zazwyczaj już kilka godzin po operacji może zrobić kilka kroków, wyjść do toalety, czy wziąć prysznic. A potem trzeba: Polecamy  Po cesarskim cięciu - jak wrócić do formy?

 

  • mimo np. bólu czy trudności w poruszaniu się, jak najczęściej spacerować, by nie dopuścić do powstania zrostów, a ułatwić sobie wypróżnienie
  • pamiętać o pielęgnacji rany po cięciu wykonanym w czasie operacji
  • unikać dużego wysiłku fizycznego, w tym – noszenia ciężarów. Dlatego do podnoszenia i noszenia malucha trzeba wykorzystać innego domownika. Jeżeli nie jest to możliwe przez co najmniej kilka – kilkanaście dni po porodzie, podnoszenie dziecka powinno się odbywać z wysokości stołu. Aby podnieść je np. z łóżeczka trzeba zniżyć się do jego wysokości uginając nogi, nie schylając się na wyprostowanych. Podnosząc się z łóżka, najlepiej robić to etapami – najpierw powoli na nim usiąść, a dopiero później opuścić nogi z łóżka i powoli wstać.

Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne?

Zabiegi fizjoterapeutyczne, czyli odpowiednio dobrane ćwiczenia mają na celu jak najszybsze uruchomienie kobiety. Oczywiście nie są ćwiczeniami wysiłkowymi ale raczej wzmacniającymi mięśnie poprzez ich napinanie i rozluźnianie. Proste ćwiczenia można rozpocząć właściwie już w drugiej dobie po porodzie, naturalnie pod warunkiem, że lekarz wyrazi na nie zgodę. Polegają one np. na zginaniu raz jednej nogi, raz drugiej lub ściskaniu poduszki przed sobą – ćwiczenia te wykonuje się na łóżku. Dopiero w trzeciej dobie po „cesarce” można rozpocząć delikatne ćwiczenia okolic brzucha i miednicy, ale bez napinania mięśni.

Jak prawidłowo pielęgnować ranę?

Odpowiednia pielęgnacja rany powstałej po cesarskim cięciu zapobiega powstawaniu nieestetycznych blizn przerostowych lub keloidów (bliznowców), a przede wszystkim powstaniu ognisk zapalnych. Dlatego należy:

  • Przez kilka dni po operacji koniecznie zmieniać jałowy opatrunek – 1 – 2 razy dziennie (chyba, że lekarz lub położna zaleci inaczej)
  • Przed nałożeniem jałowego opatrunku ranę przemyć szarym mydłem lub przeznaczonym dla niemowlaków albo środkiem antyseptycznym (jeśli lekarz taki zaleci) i osuszyć przy pomocy jednorazowego ręcznika.
  • Na powstałą bliznę można zastosować plastry silikonowe ( w porozumieniu z lekarzem).

Jak działają plastry silikonowe?

Plastry silikonowe to bardzo cienkie plastry o specjalnej budowie i świetnej przyczepności dzięki czemu można je wielokrotnie wykorzystać, jednocześnie są wygodne i dyskretne. Ponieważ dobrze przepuszczają tlen – skóra pod nimi „oddycha”. Zastosowane na świeżą bliznę chronią ją przed otarciami i innymi urazami oraz zapobiegają jej bardzo nieprzyjemnemu i uciążliwemu „ciągnięciu”.Polecamy  Po cesarskim cięciu - jak wrócić do formy?Coraz częściej stosowane po cesarskim cięciu mają za zadanie ochronić bliznę przed utratą wody ze skóry. Dzięki temu tkanki są nawilżone, a powstała blizna nie przerasta. Skutecznie uruchamiają naturalne mechanizmy regeneracyjne, jednocześnie chroniąc bliznę przed bakteriami oraz niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Dobre plastry silikonowe zmniejszają widoczność blizny, między innymi dzięki temu, że nie dopuszczają do powstania zrostów oraz wyraźnie ją wygładzając i rozjaśniając. Warto dodać, że niektóre z nich mogą być skuteczne nawet w przypadku zastosowania ich na stare blizny.