Przygotowanie do ciąży

4
410

W czasach, kiedy rodziły nasze babcie, a nawet mamy niewiele mówiło się o świadomym macierzyństwie. W związku z tym kobiety po prostu zachodziły w ciążę i dopiero wtedy zgłaszały się (lub nie) do lekarza, by być pod jego opieką przez cały okres jej trwania. Dzisiaj wiele kobiet, zanim zajdzie w ciążę, stara się do niej odpowiednio przygotować. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ich świadomość i wiedza na ten temat jest łatwiej dostępna.Polecamy  Przygotowanie do ciążyBardzo dużą rolę można tu przypisać internetowi, dzięki któremu bez wychodzenia z domu można czerpać wiedzę. Jednak ostrożnie z tą internetową wiedzą! Poza rzetelnie sprawdzonymi informacjami znajduje się tam cała masa „śmieci”, które mogą wprowadzać w błąd odbiorcę, a nawet zaszkodzić mu!

Nie ma żadnego obowiązku nadzwyczajnego przygotowywania się do ciąży, ale …

Oczywiście, nie ma żadnego obowiązku nadzwyczajnego przygotowywania się do ciąży. Planując ją warto jednak wiedzieć, że są pewne przesłanki, od których w dużym stopniu zależy jak będzie przebiegała ciąża oraz zdrowie przyszłego dziecka. Mając taką wiedzę, można uniknąć (lub przynajmniej zminimalizować możliwość wystąpienia) niepotrzebnych, często bardzo poważnych konsekwencji dla siebie i dziecka.

Miej swojego lekarza – ginekologa

Jeżeli nie przyjmuje w pobliżu ginekolog, którego kobieta darzy zaufaniem i wierzy w jego wysokie kompetencje zawodowe – może szukać gdzie indziej. Nie obowiązuje bowiem rejonizacja, podobnie jak w przypadku wyboru szpitala do porodu. Poza jednostkami publicznymi funkcjonuje również ogromna ilość prywatnych gabinetów ginekologicznych. Naprawdę jest w czym wybierać, ale naturalnie trzeba za to zapłacić, często słono.

Odbywaj systematyczne wizyty u ginekologa

O tym, że każda kobieta powinna systematycznie stawiać się na wizyty do ginekologa nie trzeba chyba specjalnie przekonywać. Dzięki temu w porę można zapobiec chorobom kobiecym lub je leczyć, można też uzyskać informacje jak się do ciąży przygotować.

Przyjmuj kwas foliowy lub jego pochodne

Kwas foliowy (lub jego zmetylowana forma) jest jedynym preparatem, o którym można powiedzieć, że powinien być przyjmowany przez kobietę jeszcze przed zajściem w ciążę – najlepiej zacząć go przyjmować pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Suplementy diety, być może nie zaszkodzą, ale też nie ma żadnych badań, które potwierdzają konieczność ich zażywania.

Nie pij alkoholu, nie pal papierosów i nie zażywaj narkotyków

O szkodliwości picia alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków mówi się i pisze tak dużo, że chyba wszyscy już dzisiaj o niej wiedzą.Polecamy  Przygotowanie do ciążySzczególnie, gdy dotyczy kobiet w ciąży. Warto dodać, że nie tylko przyszła mama powinna zrezygnować z tych używek ale i przyszły tata – on też bierze przecież udział w „tworzeniu” dziecka! 🙂

Bądź pod stałą opieką stomatologa

Stała opieka stomatologiczna jest absolutną koniecznością! Trzeba mieć wszystkie zęby wyleczone z próchnicy, bo może ona być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu. No i nieobojętne są względy estetyczne – kobieta, szczególnie w ciąży z widoczną próchnicą zębów, to nie jest miły widok. Od razu można sobie wyobrazić całusy, którymi obsypuje ciałko swojego nowo narodzonego dzidziusia … Fuj! Przy okazji skutecznie przekazuje maluszkowi zarazki choroby.

Wykonaj badanie USG narządów rodnych

Dzięki badaniu USG można sprawdzić, czy nie występują jakieś nieprawidłowości, które np. utrudniają zajście w ciążę, choćby polipy endometrialne czy mięśniaki macicy. Poza tym jest to metoda stosowana w profilaktyce raka jajnika i raka endometrium.

Zrób badanie cytologiczne i USG lub mammografię piersi

Celem badania cytologicznego jest profilaktyka nowotworu szyjki macicy, a USG lub mammografii – nowotworu piersi.Polecamy  Przygotowanie do ciążyBez tych badań kobieta naraża się na duże ryzyko, bo w razie ciąży, przy zmniejszonej odporności organizmu rak znacznie szybciej będzie się rozwijał. W dodatku, właściwe nie można go w tym okresie leczyć.

Sprawdź, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo

Normy funkcji tarczycy (tzw. TSH) przed ciążą oraz w pierwszym trymestrze jej trwania nie powinny być wyższe niż 2,5. W razie wystąpienia nieprawidłowości w produkcji hormonów tarczycy lekarz zaleci odpowiednie leczenie hormonalne. Warto zwrócić uwagę na to, że prawidłowo funkcjonująca tarczyca poprawia rozwój dziecka w łonie matki, zmniejsza możliwość poronienia i innych powikłań ciąży, w tym – przedwczesnego porodu.

Sprawdź, czy byłaś szczepiona przeciw chorobom wieku dziecięcego – ospę wietrzną i różyczkę

Ospa wietrzna i różyczka, to dwie choroby wieku dziecięcego, które nie przebyte w dzieciństwie mogą być (właściwie są) niezwykle niebezpieczne dla kobiety w ciąży, która na nie zachoruje – zakłócają prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Dlatego, dla swojego dobra, a przede wszystkim dla dobra planowanego dziecka koniecznie musi sprawdzić, czy przeszła je lub czy była przeciw nim zaszczepiona (można to zrobić przy pomocy badania krwi). Jeśli nie – na pół roku przed ciążą powinna się doszczepić.

Dodatkowo zrób badanie sprawdzające status innych chorób zakaźnych

Równie niebezpieczne dla ciężarnej może być zachorowanie na takie choroby jak: toksoplazmoza, cytomegalia i żółtaczka typu B i C. Dlatego warto jest wykonać również badania w tym kierunku. W uzasadnionych przypadkach można wykonać badanie na obecność krętka kiły i wirusa HIV.