Ciąża – jak się ubierać?

1
642

W sklepach z odzieżą można znaleźć całą masę tzw. „ubrań ciążowych”. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że ceny tych „ciążówek” są naprawdę wysokie, zdecydowanie wyższe niż innych ubrań. To tak jak z artykułami związanymi ze ślubem, czy weselem – wystarczy powiedzieć, że wiązanka ma być wiązanką ślubną i cena od razu rośnie o kilkadziesiąt procent. Nawet jeśli niczym nie różni się od przygotowywanej z innej okazji. No może kolorem wstążki …

Moda ciążowa – co to jest?!

Moda ciążowa jest chyba wymysłem producentów odzieży i właścicieli sklepów. Nie ma sensu kierować się trendami mody w tym względzie, tylko raczej zdrowym rozsądkiem i wygodą.

Jedne kobiety wolą ubrania dopasowane, podkreślające brzuszek. Inne, wręcz odwrotnie – luźne, tuszujące jego wielkość. Ciąża  Ciąża - jak się ubierać?Jedne nie wyobrażają sobie siebie w sukience – wolą spodnie i przez całą ciążę są im wierne. Inne oczywiście ubierają tylko i wyłącznie sukienki…

I bardzo dobrze, bowiem sama kobieta wie najlepiej, w czym jest jej wygodnie i czuje się przy tym kobieco i pięknie.

Czy rzeczywiście kobieta w ciąży musi chodzić w tzw. „ciążówkach”?

Oczywiście kobieta w ciąży wcale nie musi chodzić w „ciążówkach”! Jeśli nie ma na to ochoty i źle się w nich czuje. Najważniejsze bowiem jest to, by ubranie nie obciskało mocno brzucha. Można więc z powodzeniem chodzić w rzeczach o zwykłym kroju, ale w większym rozmiarze.Ciąża  Ciąża - jak się ubierać?Znakomitym patentem stosowanym przez wiele kobiet jest powiększenie obwodu spodni dzięki zwykłej gumce włożonej w dziurkę od paska i zapiętej normalnie na guzik 🙂 Do tego dłuższa, wygodna tunika (koniecznie z naturalnej tkaniny) i strój gotowy.

Nieodzownym elementem garderoby jest również koszula (może być nawet męska, np. „pożyczona” od męża, czy partnera 🙂 ). Nałożona na zwykłą podkoszulkę, może finezyjnie zawiązana pod brzuszkiem, lub luźno puszczona (nawet nie zapięta) będzie bardzo fajnym sposobem na zatuszowanie brzuszka, a jednocześnie da możliwość „pokombinowania” stylem, kolorem, fasonem.

Jaka bielizna dla ciężarnej?

Bielizna, którą noszą kobiety w ciąży powinna być przede wszystkim dobrze dobrana pod względem rozmiaru. Częstym błędem jest noszenie źle skrojonego i nieprawidłowo dobranego stanika. Powinien dobrze podtrzymywać powiększające się w czasie ciąży piersi. Od tego w dużym stopniu zależy wygląd piersi po ciąży i okresie karmienia. Wiele kobiet stosuje staniki sportowe świetnie utrzymujące biust.

Majtki mogą być wysokie lub sięgające poniżej brzucha – zależy od upodobać i poczucia komfortu kobiety. Najważniejsze, by nie uciskały brzucha i by były wykonane z bawełny. Miękka bawełna chroni przed podrażnieniami okolic intymnych i nie uczula. Dzięki temu występuje mniejsze zagrożenie infekcją.

Jakie buty dla ciężarnej?

Pewnie większość kobiet (tych w ciąży i tych nie będących w ciąży) odpowiadając na pytanie „Jakie buty dla ciężarnej” bez wahania odpowie: oczywiście płaskie! Tymczasem to wcale nie jest takie oczywiste.Ciąża  Ciąża - jak się ubierać?Jeżeli kobieta przez całe swoje dorosłe życie uwielbiała chodzić w butach na obcasach i chodziła w takich na co dzień, to nagła rezygnacja z nich w czasie ciąży wcale nie musi być korzystna. Naturalnie buty na bardzo wysokich obcasach „odpadają”, ale na niezbyt wysokich, w dodatku nieco szerszych – są do zaakceptowania.

I znowu warto się odnieść do odczuć samej kobiety. Jeżeli dobrze się czuje w butach na płaskich obcasach, to świetnie! Może właśnie w takich chodzić. Jeśli natomiast jej nogi mniej się męczą w butach na obcasie – to spokojnie! Takie też będą OK. Najważniejsze by były wygodne, nie uciskały stóp i nie powodowały zmęczenia nóg. Warto też zadbać o to, by były wykonane z dobrych „oddychających” materiałów.