Ciemieniucha – co to jest?

2
618

Ciemieniucha – co to jest?

Ciemieniucha jest raczej defektem estetycznym, niż groźną dla zdrowia dziecka chorobą. Pojawia się najczęściej około szóstego tygodnia życia i jeśli jest odpowiednio leczona trwa kilka lub kilkanaście dni.Polecamy  Ciemieniucha - co to jest? Występuje u bardzo wielu noworodków. Może pojawić się mimo bardzo dużej dbałości o higienę maluszka. Ma tendencje do nawrotów.

Skąd się bierze ciemieniucha?

Ciemieniucha jest konsekwencją tego, że w organizmie noworodka przez jakiś czas krążą hormony jego mamy, co doprowadza do nadmiernego działania jego gruczołów łojowych skóry.Polecamy  Ciemieniucha - co to jest?Ich nadmiar gromadzi się najczęściej na główce dziecka, a w połączeniu ze złuszczonym naskórkiem tworzy mało estetyczne zmiany na skórze. Mogą one być małe, ledwie widoczne lub wręcz odwrotnie – duże i wyraźne.

Czy ciemieniucha jest groźna dla zdrowia maluszka?

Poza tym, że wyraźnie szpeci niemowlaka, to właściwie ciemieniucha nie jest groźna dla jego zdrowia.

Wprawdzie może się zdarzyć, że wda się infekcja, a wtedy skóra jest zaczerwieniona, obrzmiała, a nawet zaczyna brzydko sączyć, to jednak jest to zazwyczaj sytuacja, kiedy rodzice zbyt późno reagują na występujące objawy.

Jeżeli dojdzie do takiego zakażenia, należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Czy można zapobiec wystąpieniu ciemieniuchy?

Właściwie nie ma skutecznych metod zapobiegających wystąpieniu ciemieniuchy.

Można jednak spróbować podjąć pewne czynności, dzięki którym być może uda się malucha przed nią uchronić (zresztą, są to zwykłe czynności pielęgnacyjne wykonywane przy niemowlaku):

  • czapeczka zakładana dziecku na czas spaceru powinna być bawełniana – skóra będzie mogła dzięki temu oddychać
  • należy ją zdejmować za każdym razem, gdy maluszek znajdzie się w pomieszczeniu zamkniętym – nie będzie mu się pociła główkaPolecamy  Ciemieniucha - co to jest?
  • trzeba pamiętać o codziennym „szczotkowaniu” ( 🙂 ) włosków
  • główka powinna być myta co najmniej dwa razy w tygodniu – najlepiej delikatnym mydłem, lub nawet tylko samą wodą (żadnych perfumowanych szamponów!)

Czego nie można robić w przypadku pojawienia się ciemieniuchy?

  • Kiedy „walczy” się z ciemieniuchą nie wolno w żadnym wypadku zdrapywać, czy ścierać twardej skóry, bo można ją w ten sposób zainfekować.
  • Jeżeli do mycia główki stosowany jest szampon, to powinien być specjalnie przeznaczony dla niemowlaków, kupiony najlepiej w aptece. Absolutnie nie może być to szampon przeciwłupieżowy!
  • Nie powinno się też do nacierania miejsc objętych ciemieniuchą, stosować naturalnej oliwy z oliwek – w niektórych sytuacjach może to tylko pogorszyć sytuację.