Czego należy nauczyć dziecko na temat psów – główne zasady postępowania

0
299

Psy są wiernymi przyjaciółmi człowieka – każdy to wie, również dzieci. Niestety potrafią również być niebezpieczne … W większości przypadków ich agresja bierze się z niewłaściwego wychowania, któremu zostały poddane. Wielu wypadków pogryzień można byłoby jednak uniknąć, gdyby ich ofiary miały podstawową wiedzę na temat typowych zachowań psów i zgodnie z nią umiały postępować. Wiedza na ten temat potrzebna jest również dzieciom, bo to one są najczęściej ofiarami pogryzień. Ciekawe jest to (i jednocześnie przerażające!), że najczęściej dochodzi do tego typu wypadków w domu!

Kiedy zacząć naukę zachowania dziecka wobec psów?

Naukę odpowiedniego zachowania dziecka wobec psów trzeba podjąć jak najwcześniej – im wcześniej, tym lepiej. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że dziecko jest bardzo uważnym obserwatorem i naśladowcą. Dlatego jeżeli będzie widziało nasze niefrasobliwe zachowania – będzie je kalkować w swoich kontaktach z tymi zwierzakami. Rodzice  Czego należy nauczyć dziecko na temat psów - główne zasady postępowania Zacząć więc trzeba od zrewidowania własnego postępowania i w razie konieczności – poprawienia go tak, by maluch miał dobry wzór do naśladowania. Jeśli tego nie zrobimy i będziemy co innego mówić, a co innego robić – dziecko nie będzie wiedziało czego ma się ostatecznie trzymać. Jeśli więc pouczamy, że nie wolno podchodzić do nieznajomego pasa, a sami bez zastanowienia podejdziemy do yorka pani spotkanej pierwszy raz w parku – to dzieciak będzie miał sprzeczne komunikaty. I nie może nas tutaj tłumaczyć wielkość pieska! Nie wolno podchodzić do nieznajomego psa, to nie wolno! I już!

Czego dziecko nie powinno robić w obecności psa?

Ucząc dziecko prawidłowych zachowań wobec psów należy mówić o tym, czego w żadnym wypadku nie może robić, czyli:

  1. Nigdy nie podchodź do psa, którego nie znasz.
  2. Jeśli podchodzi do ciebie obcy pies – nie uciekaj, nie patrz mu w oczy, nie kucaj – stój spokojnie z rękami luźno puszczonymi wzdłuż ciała. Jeśli nie ma najeżonego futra, nie pokazuje zębów, nie warczy i nie trzyma uszu płasko przy głowie – nie chce cię ugryźć i prawdopodobnie pójdzie sobie dalej.
  3. Nigdy nie podchodź do psa i nie dotykaj go w czasie, gdy śpi lub je – wyrwany nagle ze snu może zaatakować, broniąc swojego jedzenia przed intruzem – może ugryźć (nawet domownika, choć oczywiście nie powinien).
  4. Nie pochylaj się nad psem i nie zbliżaj buzi do jego pyska – pies nie lubi być zdominowany, a człowiek pochylony nad psem taką dominującą postawę przyjmuje. Dlatego trzeba tego unikać. Zbliżanie buzi do pyska grozi natomiast bardzo poważnymi obrażeniami – im większy pies tym groźniejsze dla zdrowia (a nawet życia!) rany spowodowane ugryzieniami.
  5. Nie szarp go za sierść, uszy czy ogon, nie szczyp, nie kop i nie popychaj – pies nie lubi być tak traktowany, więc jego reakcją może być atak na osobę, która się dopuszcza takich zachowań.Rodzice  Czego należy nauczyć dziecko na temat psów - główne zasady postępowania
  6. Jeśli zbliżasz się do psa – nie krzycz, nie mów piskliwym głosem, nie podskakuj – takie zachowanie prowokuje psa do agresywnego zachowania.
  7. Nie wykonuj gwałtownych ruchów dłońmi w chwili, gdy masz psa pogłaskać – jeśli jest z tobą dorosły, który pozwoli ci pogłaskać psa, zrób to powoli: powolutku podejdź do psa z ręką odwróconą dłonią do góry. Poczekaj, aż ją powącha i dopiero potem delikatnie i powoli pogłaszcz go pod brodą i za uszami – nie po głowie!
  8. Nigdy nie podchodź i nie rozdzielaj walczących psów – potraktują cię jak jednego z uczestników walki i zaatakują.

O czym powinni pamiętać rodzice?

Byłoby najlepiej, gdyby pies (również inny zwierzak, np. kot) pojawił się w domu dopiero po narodzinach dziecka. A jeszcze lepiej – kiedy będzie już tak duże, że może być przewodnikiem stada (takim stadem jest dla psa rodzina, w której przebywa). Wtedy pies, odpowiednio ułożony – nie będzie zagrażał domownikom, choć prawdę mówiąc zawsze będzie próbował sobie ich podporządkować. Jeżeli natomiast jest w rodzinie przed pojawieniem się niemowlaka, to niestety może to stanowić poważny problem – nowy członek rodziny stoi bowiem niżej w hierarchii stada, więc pies będzie próbował go sobie podporządkować na swój własny, psi sposób.