Ciąża to nie choroba, ale trzeba pamiętać o tym, że kobieta spodziewająca się dziecka musi dbać przez 9 miesięcy już nie tylko o siebie, lecz także o swoje maleństwo. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i konsekwencji, warto na pewien czas zrezygnować z niektórych czynności czy nałogów. Wiele z ograniczeń stosuje się przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to dziecko potrzebuje najlepszych warunków do rozwoju.

Ciąża Polecamy  Czego nie robić w 1. trymestrze ciąży?Zrezygnuj z alkoholu, papierosów i innych używek

Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym przypominać, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Alkohol, papierosy i narkotyki mają bardzo negatywny wpływ na rozwój naszego dziecka. Palenie tytoniu przyczynia się do powstawiania wad wrodzonych maluszka, natomiast picie alkoholu (nawet niewielkiej ilości!) zwiększa ryzyko zaburzeń wzrostu i chorób serca.

Ekstremalne sporty? Nie, dziękuję!

Ruch w ciąży jest bardzo ważny. Jeżeli jednak kobieta przed pojawieniem się maluszka nie była zbyt aktywna, raczej nie powinna porywać się na wymagające ćwiczenia albo dopiero zaczynać stosować się do jakichś planów treningowych. Najlepszym sportem dla pierwszego trymestru ciąży jest joga (oczywiście, pozycje należy wybierać racjonalnie!) czy tradycyjne, dobre na wszystko, spacerowanie po świeżym powietrzu. Unikać za to należy wszystkiego, co niesie za sobą ryzyko upadku na brzuch. Jazda rowerem czy na nartach? Cóż, lepiej sobie darować, niż później żałować!

Gorąca kąpiel to nie jest dobry pomysł!

Nic tak nie relaksuje człowieka, jak gorąca kąpiel po ciężkim dniu. Niestety, w pierwszym trymestrze ciąży taki relaks nie jest wskazany. Zbyt długie przesiadywanie w ciepłej wodzie zwiększa ryzyko poronienia, gdyż doprowadza do rozszerzania naczynek krwionośnych. Poza długim wylegiwaniem się w wannie zapomnij też o opalaniu, saunie o solarium nawet nie wspominając!

Ciąża Polecamy  Czego nie robić w 1. trymestrze ciąży?

Prace domowe – OK, ale…

…wszystko musi mieć swoje granice! Nikt nie każe ci w pierwszym trymestrze siedzieć i nic nie robić. Warto, abyś pamiętała o odpoczynku, szczególnie, gdy poczujesz, że ścieranie kurzu albo inne domowe czynności zaczynają sprawiać ci dużo problemów. Kiedy zmęczenie odejdzie w zapomnienie, spokojnie możesz znów wrócić do prostego domowego sprzątania. Wszystko z umiarem, a nic złego stać się nie powinno! Jak nietrudno się domyślić, raczej nie powinno się jedynie wieszać firanek lub robić czegoś, co wymaga wchodzenia na drabinę (upadek może być bardzo niebezpieczny dla ciąży!).

Ogródek tylko w rękawiczkach!

Kochasz pielęgnację ogródka? Spokojnie, nie musisz z niej rezygnować. Najważniejsze to zawsze korzystać z rękawiczek, gdyś ziemia to siedlisko bakterii. Toksoplazmoza jest niebezpieczna dla naszego maluszka i należy unikać wszystkiego, co może ją powodować!

Ciąża Polecamy  Czego nie robić w 1. trymestrze ciąży?

A jak właściwie jest z… seksem?

Wiele par, szczególnie tych, które rodzicami zostaną po raz pierwszy, mają obawy przed zbliżeniem w sypialni. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, warto je rozwiać podczas wizyty u ginekologa. Jednocześnie należy podkreślić, że seks w ciąży jest wręcz wskazany, chociaż niektórzy nie polecają pewnych pozycji (np. takich, w których partner uciska na brzuch kobiety). Jesteś obecnie w pierwszym trymestrze, a twoje libido jest bardzo niskie? Nie przejmuj się, według badań, to bardzo częste. Co ciekawe, podczas ciąży swojej ukochanej mniejszą ochotę na seks mają także przyszli tatusiowie.

Napoje z kofeiną i surowe mięso – odpuść!

Kofeina nie jest dla kobiet w ciąży wskazana, a występuje w wielu słodkich napojach, na przykład, popularnej coli. Nie dajmy się zwariować, niewielka ilość nikomu nie powinna zaszkodzić, ale zbyt duże ilości mogą nieść za sobą pewne konsekwencje (chociażby ograniczyć rozwój płodu). Inaczej wygląda sprawa z surowym mięsem czy rybami. Sushi to na pewno nie jest dobry wybór dla ciężarnej.

Na koniec warto podkreślić fakt, że w dzisiejszych czasach dysponujemy znacznie lepszą technologią i dokładniejszymi badaniami, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wniosek? Nie sugerujmy się wszystkim, co doradzają nam nasze mamusie. Kiedyś kobietom w ciąży nie wolno było wielu rzeczy, które dzisiaj są całkowicie dozwolone! W razie jakichkolwiek wątpliwości pytajcie swojego lekarza – nigdy nie bierzcie do serca wszystkiego, co napiszą wam użytkowniczki forów internetowych i innych tego typu portali.