Czkawka u niemowlaka – czy można z nią wygrać?

1
631

Jak „walczyć” z czkawką u niemowlaka?

W zasadzie można nic nie robić i „grać na czas”, czyli przeczekać. Ale oczywiście można także próbować jakoś czkawkę u niemowlaka wyeliminować. A więc co robić? Oto proste wskazówki:Niemowlę  Czkawka u niemowlaka - czy można z nią wygrać?

  • W czasie karmienia dziecka piersią  należy zadbać o to, by ułożone było w odpowiedniej, wygodnej pozycji. Po jedzeniu należy koniecznie doprowadzić do tego, by dziecku się odbiło. Jeżeli to nie pomoże – jeszcze przez jakiś czas utrzymywać dziecko w pozycji pionowej, opierając jego główkę o ramię, a brzuszek o pierś. Można także podać do przepicia ciepłą przegotowaną wodę. Dla dziecka mającego ponad 3 miesiące, można dodatkowo ją lekko osłodzić. Jeśli czkawka mimo to nie przejdzie, warto spróbować jeszcze raz podać maluchowi pierś do ssania ponieważ rytmiczne odruchy ssania i połykania pomogą mu w rozluźnieniu przepony.
  • W czasie karmienia butelką koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią wielkość otworu w smoczku. Chodzi o to, by ssanie odbywało się w podobnym tempie do ssania w czasie karmienia piersią. Inaczej dziecko w czasie ssania będzie połykało zbyt szybko i gwałtownie pokarm, przy okazji także powietrze. Ważne jest także, by rozpoczynając karmienie butelką przypilnować, by całą objętość smoczka zajmował pokarm. Dzięki temu powietrze nie dostanie się do butelki. Po karmieniu dziecku powinno się odbić.
  • W czasie przebywania dziecka w pomieszczeniu lepiej unikać zmian temperatur (np. nie zmieniając ciągle pokoju, w którym przebywa dziecko). Trzeba dbać nie tylko o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, ale również dostosować do niej sposób ubierania niemowlaka.Niemowlę  Czkawka u niemowlaka - czy można z nią wygrać?
  • Kąpiel malucha powinna się odbywać w odpowiedniej temperaturze wody i powietrza w pomieszczeniu, gdzie się odbywa. Po kąpieli lepiej nie zostawiać go na dłużej odkrytego (i nie chodzi tu tylko o zapobieganie czkawce!), by nie zmarzł.
  • Przed wyjściem na spacer należy dziecko ubrać adekwatnie do pogody panującej na zewnątrz. Przed bardzo silnym wiatrem warto go osłonić budką, w którą zaopatrzona powinna być każda gondola.
  • Jeżeli u dziecka pojawiła się czkawka na skutek gwałtownego śmiechu – można próbować kontynuować radosną zabawę wykorzystując do tego inną zabawkę, mimikę itp. Skupienie uwagi dziecka uspokoi pracę przepony i prawdopodobnie czkawka minie. Podobny efekt może dać także zmiana pozycji ułożenia ciała dziecka, np. „przekręcenie” z plecków na brzuszek lub odwrotnie.

Jeżeli opisane metody nie zadziałają – trudno, trzeba po prosu uzbroić się w cierpliwość i czekać aż czkawka samoistnie ustąpi 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrzybica paznokci – objawy i źródła zakażenia
Następny artykułPaznokcie do porodu – czy mogą być pomalowane?
Mama Antka. Kura domowa z wyboru :) Zakochana w dzieciach. Uwielbia szydełkować, czytać, kucharzyć, szyć, majsterkować i robić coś z niczego. Fanka wszystkiego, co można podpiąć pod kategorię DIY.