Czkawka u niemowlaka – przyczyny

1
465
Czkawka, to nic innego jak mimowolne, powtarzające się rytmicznie skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Powodują one gwałtowny wdech z równoczesnym zamknięciem głośni co skutkuje wydawaniem charakterystycznego odgłosu. Nieprzyjemne i uciążliwe czkania mogą występować z różną częstotliwością i przez różny okres czasu (od 2 do 60 czkań na minutę; zwykle przez kilka minut).
Jest to dość powszechna przypadłość i najczęściej nie ma się co martwić jej występowaniem. Bywają jednak przypadki czkawki trwającej nawet kilkadziesiąt godzin … Wówczas należy skontaktować się z lekarzem, bo przewlekła czkawka może być objawem poważnych chorób jamy brzusznej, ośrodkowego układu nerwowego lub np. schorzeń metabolicznych.

Czkawka u niemowlaka

Czkawka u niemowlaka jest absolutnie naturalnym zjawiskiem. Występuje dość często, bo maluszek (szczególnie wcześniak) ma jeszcze nie do końca ukształtowany układ nerwowy. W miarę upływu czasu napady czkawki powinny stawać się coraz rzadsze, aż wreszcie około 3 miesiąca życia – minąć całkowicie. Niemowlę  Czkawka u niemowlaka - przyczyny Starając się pomóc dziecku w czasie ich trwania można próbować różnych sposobów. Nie zawsze jednak są skuteczne. Na pocieszenie można dodać, że dla dziecka nie jest to prawdopodobnie jakaś specjalnie uciążliwa dolegliwość. Gdyby była – niemowlę z całą pewnością sygnalizowałoby to płaczem.

Ważne natomiast jest to, że metody stosowane przez dorosłych nie nadają się dla niemowlaków. Czyli – żadnego straszenia dziecka, pojenia dużą ilością wody, karmienia sokiem z cytryny czy miodem (dziecko może być na nie uczulone!), wstrzymywania oddechu itp.!

Przyczyny czkawki u niemowlaka

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia czkawki u niemowlaka są:

  • Czkawka pokarmowa – występuje najczęściej wtedy, gdy maluszek ma przepełniony brzuszek po jedzeniu. Kiedy jego żołądek jest napełniony – zaczyna się stykać z przeponą, a to z kolei powoduje jej skurcze i wywołuje czkanie.
  • Podanie dziecku zbyt ciepłego, lub zbyt zimnego pokarmu.
  • Czkawka spowodowana różnicą temperatur w otoczeniu – dokładniej rzecz biorąc zbyt niska temperatura otoczenia, w której niemowlak przebywa. Szczególnie często występuje taka sytuacja po kąpieli, jeżeli pomieszczenie nie jest odpowiednio dogrzane.Niemowlę  Czkawka u niemowlaka - przyczyny
  • Czkawka wywołana przez zbyt gwałtownie, „łapczywie” połknięte powietrze – występuje najczęściej w czasie ssania mleka z butelki, gdy np. w smoczku jest zbyt duża dziurka i zasysa się przez nią powietrze. Może to nastąpić również wtedy, gdy maluch wychodzi na spacer z ciepłego pomieszczenia na dwór, gdzie panują zupełnie inne warunki – jest zimno i w dodatku wieje wiatr.
  • Czkawka wywołana gwałtownym śmiechem.

Czasami czkawka u niemowlaka występuje bez jakiegoś wyraźnego, konkretnego powodu. Po prostu zdarza się i już. Jeżeli mija po 3 miesiącu życia – nie ma się co martwić. Jeśli będzie często się pojawiać w późniejszych miesiącach życia – trzeba iść do lekarza, który sprawdzi, czy nie dzieje się nic niepokojącego.