Czy dawać dziecku słodycze?

0
481

Gdy widzę słodycze to kwiczę , a oczy mi świecą jak znicze

– śpiewał jeden z polskich zespołów popowych…I rozumiemy go doskonale!:)

Zdrowie  Czy dawać dziecku słodycze?

Przyznajmy się bez bicia – większość z nas lubi, a nawet kocha słodycze! We wszystkich postaciach. I pewnie jedlibyśmy je bez opamiętania i z wielką przyjemnością, gdyby nie to, że jesteśmy oczytani (o szkodliwości spożywania słodyczy), osłuchani (wywiadów ze znakomitymi dietetykami, którzy straszą nas skutkami ich nadużywania) i nowocześni (współczesny homo sapiens przecież wie, że SŁODYCZE SZKODZĄ ZDROWIU!)

Dlaczego wobec tego dziwi nas dorosłych, że dzieciaki uboższe o naszą wiedzę i doświadczenie tak łatwo poddają się słodkiej rozpuście?!

A sprawa jest poważna, bo badania przeprowadzane na polskich dzieciach w różnym wieku, wskazują na to, że z roku na rok przybywa tych z nadwagą i otyłych. I jest to skutek między innymi spożywania zbyt dużych ilości niezdrowego cukru, który znajduje się niemal we wszystkich artykułach spożywczych: słodyczach, napojach, jogurtach, pieczywie itd., itd…

Zdrowie  Czy dawać dziecku słodycze?

A otyłość niestety może powodować niezwykle poważne skutki u dzieci i młodzieży, takie jak np.: choroby układu oddechowego, endokrynologicznego, nieprawidłowości ortopedyczne (np. płaskostopie), zaburzenia psychiczne (np. depresja, niska samoocena, jadłowstręt i bulimia). Często też dzieci otyłe są dyskryminowane przez rówieśników.

Jak ustrzec nasze dziecko przed tymi zagrożeniami?

Zatem, co zrobić, by nasze dziecko nie spożywało niezdrowych słodyczy w nadmiarze, lub nie spożywało ich wcale?

Najłatwiej jest z malutkimi dziećmi, których dieta całkowicie zależna jest od opiekunów. Im później zaczniemy podawać maluchom słodycze, tym lepiej (one ich nie łakną, bo nie znają ich smaku). Jeżeli chcemy wprowadzić słodki smak, to szukajmy go np. w owocach. Pamiętać jedynie należy o tym, że niektóre z nich mogą uczulać (choćby truskawki).

Warto też zapisując dziecko do żłobka, czy przedszkola przeprowadzić wcześniej mały wywiad. Sprawdzić np. z  jakich składników przygotowuje się posiłki. Wybrać tę placówkę, w której sposób żywienia będzie według nas odpowiedni.

Fajnie jest robić coś razem!

Świetnym sposobem na kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania (więc bez śmieciowego cukru) jest wspólne z naszym milusińskim kupowanie składników potrzebnych do ich przygotowywania (Przy okazji przyzwyczajamy do sprawdzania składu kupowanego produktu. I nie martwmy się o to, że nazwy większości z nich początkowo nie będą dziecku wiele mówiły. Ważne, by zapamiętało, że niektóre z nich dyskwalifikują produkt w oczach rodziców. W tym wieku, to właśnie dorosły (najczęściej właśnie rodzic) jest autorytetem dla dziecka bacznie obserwującego świat), a następnie ich przygotowywanie.

Zdrowie  Czy dawać dziecku słodycze?

I pozwólmy dziecku trochę poszaleć w naszej lśniącej, sterylnie czystej kuchni najważniejsze, by dobrze się przy tym bawiło i widziało, że świetnie sobie radzi. I  koniecznie spróbujmy tego kisielku, który przygotowaliśmy wspólnie!

Nie zamkniemy dziecka pod kloszem…

A jak je uchronić przed złym wpływem wszechobecnych reklam telewizyjnych, radiowych, bilbordów itp.?

Zdrowie  Czy dawać dziecku słodycze?

Im starsze dziecko, tym jest trudniej, bo obracać się zaczyna w coraz szerszych grupach społecznych, z których może zaczynać przenosić złe nawyki żywieniowe, w tym zajadanie się słodyczami. Naiwnością byłoby spodziewać się, że przebywając w środowisku innych rówieśników nie spróbuje tego, co z lubością pałaszują, czyli prawdopodobnie również słodyczy! (Chce przecież być akceptowane przez grupę!) Chyba że… wyedukujemy wcześniej naszego Jasia, czy Małgosię 🙂

Edukacja to jest to!

Na pewno nie uda się tego dokonać stosując zakazy, czy skrupulatne wydzielanie dziecku dziennej, czy tygodniowej porcji słodyczy (choć niektórzy uważają, że jest to dobra metoda). Bo co wtedy, gdy dziecko znajdzie się poza domem i  wzrokiem swoich nadzorców(czytaj: rodziców)? Wiadomo co wtedy… naje się ich po kryjomu, na zapas, przy okazji ucząc się oszukiwać i denerwując, że oszustwo wyjdzie na jaw!

A więc… nie idźmy tą drogą (cytując klasyka 🙂 )!

Zdrowie  Czy dawać dziecku słodycze?

Chcąc uchronić dziecko przed nadmiernym spożywaniem niezdrowych słodyczy po pierwsze sami bądźmy dla nich przykładem i nie podjadajmy pączków, cukierków, batoników i ciasteczek w ukryciu ( a dzieciakowi mentorskim tonem opowiadając o ich szkodliwości dla organizmu), po drugie edukujmy je, a po trzecie miejmy nadzieję, że te wszystkie zabiegi przyniosą spodziewany efekt. Czego sobie i Państwu życzę 🙂

P.S.

A skoro słodycze mają tak zgubny wpływ na rozwój naszego dziecka, to jeśli nie można ich całkowicie wyeliminować z życia, może należałoby zmienić ich przeznaczenie i np. dawać je dzieciom za karę? 🙂

Swoją drogą ciekawe, czy wolałyby być grzeczne i nie otrzymywać słodkości za dobre zachowanie, czy niegrzeczne i dostać za karę okropnego batonika?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSesja porodowa
Następny artykułSeks po ciąży
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)