Czy można zaplanować płeć dziecka?

0
651

Robimy chłopca, czy dziewczynkę?

Zapewne każda obecna, bądź przyszła mama chociaż raz w życiu zastanawiała się nad tym, czy istnieją jakieś sposoby na zaplanowanie płci dziecka. Krążą legendy (no właśnie – czy na pewno legendy?) o pozycjach gwarantujących poczęcie chłopca lub dziewczynki. Czy to, w jaki sposób się kochamy może mieć jakikolwiek wpływ na płeć naszego potomka?

Ciąża  Czy można zaplanować płeć dziecka?

Co prawda genetyka jest daleko rozwinięta i jesteśmy na dobrej drodze do szczegółowego poznania sposobu, w jaki determinuje się płeć dziecka, jednak wciąż nie potrafimy zaprogramować organizmu na wydanie na świat dziecka określonej płci. Wszystko, co do tej pory można było powiedzieć o planowaniu płci, wynikało z babcinych opowieści. Jak się ma do tego nauka?

Czy mamy jakikolwiek wpływ na płeć dziecka?

Jak się okazuje, część legend ma pewne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zastosowanie się do zaleceń nie gwarantuje co prawda w żaden sposób powodzenia w wyborze płci, ale zwiększa częściowo na to szansę.

Ciąża  Czy można zaplanować płeć dziecka?

Istnieje na świecie metoda, która gwarantuje poczęcie dziecka danej płci. W sytuacjach zagrażających życiu, w których płeć dziecka mogłaby mieć wpływ na zdrowie matki, bądź potomka, wykonuje się specjalistyczne i kosztowne badania, by móc następnie sztucznie zapłodnić komórkę jajową plemnikiem z odpowiednim chromosomem (X-odpowiedzialny za płeć męską, Y-odpowiedzialny za płeć żeńską). Przykładem choroby, w której metoda laboratoryjna ma zastosowanie, jest hemofilia, gdyż dotyka jedynie mężczyzn.

Metody zwiększające prawdopodobieństwo poczęcia dziecka określonej płci

Wśród metod, które są znane medycynie, warto wyróżnić trzy podstawowe: badanie owulacji i precyzyjne odbywanie stosunków w konkretnych dniach, stosowanie specjalnej diety, oraz sprawdzanie potencjału elektrycznego plemników.

Badanie owulacji

Pierwsza metoda jest dość prosta, lecz wymaga od partnerów systematyczności i dużej cierpliwości. Opiera się bowiem na oczekiwaniu na moment, w którym istnieje większa szansa na poczęcie dziewczynki lub chłopca.

Ciąża  Czy można zaplanować płeć dziecka?

Wiadome jest, że komórka jajowa żyje przez około 24 godziny. 1-2 dni przed jej uwolnieniem, owulacja i dzień po owulacji określane są mianem dni płodnych. Biorąc pod uwagę fakt, że plemniki męskie od żeńskich zdecydowanie różnią się wielkością i szybkością, ważne jest ,,wstrzelenie się” w odpowiedni moment.

Planując dziewczynkę, należy współżyć w trakcie dni poprzedzające owulację (1-2 dni wcześniej). W tym czasie istnieje większe prawdopodobieństwo na przetrwanie plemników Y (żeńskich) w drogach rodnych kobiety.

Chcąc spłodzić chłopca, warto odbyć stosunek podczas owulacji, bądź od razu po niej. Zachowując ten schemat, zwiększamy szansę na poczęcie chłopca.

Dieta

Wprowadzając specjalną dietę do swojego jadłospisu, możemy przyczynić się do poczęcia dziecka danej płci.

Jeżeli zależy nam na dziewczynce, powinniśmy spożywać dużo magnezu i wapnia. Znajdziemy je w nabiale, warzywach (np. marchewce), miodzie, czekoladzie, czy mleku.

Ciąża  Czy można zaplanować płeć dziecka?

Chcąc przyczynić się do spłodzenia chłopca, warto zadbać o odpowiednie dostarczenie organizmowi sodu i potasu w takich produktach, jak mięso, suszonych owocach, czy solonych potrawach.

Skuteczność diety w planowaniu płci dziecka nie jest szczególnie duża. Jeżeli jednak zależy nam na (chociażby bardzo delikatnym) zwiększeniu szans, wypróbujmy tę metodę. Jeżeli nie będziemy przesadzać w żadną stronę, z pewnością nie zrobimy krzywdy sobie, ani dziecku. A nóż się uda! 🙂

Metoda Selnas

Ostatnia metoda jest dość młoda i opiera się na założeniu, że plemniki X i Y są od siebie różne. Przede wszystkim mają inny potencjał elektryczny. O ile potencjał plemników z określonymi chromosomami jest jasny (dla X plus a dla Y minus), o tyle potencjał komórki jajowej jest zmienny i uzależniony od cyklu.

Żeby móc polegać na tej metodzie, należy wykonać szereg badań i określić dokładnie przebieg cyklu, grupę krwi, czy pierwszą miesiączkę kobiety. Skuteczność Selnas określa się na poziomie 99% pod warunkiem pozostawania pod specjalistyczną opieką lekarską.

Czyli da się, czy nie da?

Zapewne liczyłyście na to, że w tym artykule znajdziecie złote rady, dzięki którym z powodzeniem spłodzicie potomka wybranej płci. Niestety, nie istnieje naturalna metoda, która zagwarantuje takie rozwiązanie. Jedyne, co możemy zrobić, to zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki, bądź chłopca – i to tak naprawdę nie do końca. Bo czy jesteśmy w stanie same tak dokładnie określić owulację, biorąc pod uwagę nerwy związane z ewentualną ciążą i tym samym – ruchome cykle? 🙂

Zamiast planować płeć dziecka, zajmijmy się czymś, na co mamy zdecydowany wpływ. Dbajmy o siebie i zróbmy wszystko, by dziecko było zdrowe 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChusteczki nawilżane dla niemowląt – wynalazek doskonały?
Następny artykułPies w domu
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)