Z czym do ginekologa? – 5 nieoczywistych powodów

0
351

Jest szereg powodów, które powinny skłonić kobietę do umówienia się na wizytę u ginekologa. Niektóre z nich jakoś naturalnie kojarzą się pacjentkom z lekarzem o specjalności – ginekolog. Inne mogą być trudne do zdefiniowania, co utrudnia wybór lekarza o odpowiedniej specjalizacji. Do takich właśnie problemów należą: Zdrowie  Z czym do ginekologa? - 5 nieoczywistych powodów

1. Zachowania seksualne ryzykowne dla zdrowia pacjentki

Ryzykownym zachowaniem seksualnym jest częsta zmiana partnerów seksualnych oraz uprawianie z nimi seksu bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Wiadomo bowiem powszechnie (przynajmniej tak się wydaje, że wiadomo 🙂 ), że jedynym środkiem antykoncepcyjnym zabezpieczającym przed zakażeniem chorobą przenoszoną drogą płciową jest prezerwatywa. Powinna zatem być stosowana zawsze, kiedy mogą być wątpliwości co do stanu zdrowia partnera seksualnego (podejrzenie partnera o zdradę też może być wskazaniem do stosowania kondomów).

2. Problemy ze współżyciem seksualnym

Problemy ze współżyciem seksualnym (np. ból przy stosunku, suchość pochwy powodująca dyskomfort, a nawet ból w czasie współżycia) mogą mieć różne podłoże. Żeby je prawidłowo określić trzeba zacząć od wizyty u ginekologa, który sprawdzi, czy powody nie tkwią przypadkiem w nieprawidłowej budowie anatomicznej narządów płciowych. Jeżeli takich nieprawidłowości nie stwierdzi – pacjentka najprawdopodobniej zostanie skierowana do lekarza – seksuologa.

3. Objawy przekwitania (objawy okołomenopauzalne)

Gdzieś około pięćdziesiątego roku życia (choć obecnie ta cezura wiekowa coraz wyraźniej przesuwa się w stronę czterdziestego roku życia) zaczynają u kobiety pojawiać się nieprzyjemne i uciążliwe objawy świadczące o przekwitaniu: nieregularne i inaczej przebiegające miesiączki lub ich niewystępowanie, uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmęczenie, problemy z koncentracją, wahania nastroju itp. Powinno to skłonić ją do wizyty u ginekologa. Otrzyma prawdopodobnie skierowania na różne badania, które wykluczą inne przyczyny złego samopoczucia, niż te związane z klimakterium. Lekarz ginekolog może również przepisać leki łagodzące dolegliwości. Dzięki ich stosowaniu komfort życia zdecydowanie się podniesie.

4. Pojawienie się krwawień po menopauzie

Jeżeli po menopauzie wystąpi krwawienie z dróg rodnych, to kobieta natychmiast powinna udać się do ginekologa po to, by ustalił jego powód. Najprawdopodobniej potrzebna będzie dalsze diagnozowanie, więc lekarz skieruje pacjentkę na różne badania, w tym USG jajników, macicy, cytologię itd. Zdrowie  Z czym do ginekologa? - 5 nieoczywistych powodów

5. Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu (podobnie jak np. obniżenie narządu rodnego) jest dość częstą przypadłością dotykającą kobiety nie tylko starszych wiekiem, ale nawet kobiety w wieku rozrodczym. Ponieważ jest ona dość wstydliwym problemem, to wiele z nich nie korzysta z pomocy lekarza, tylko „męczy się” z jej uciążliwymi objawami nawet całymi latami. To duży błąd, bo uroginekologia zna wiele skutecznych metod ich leczenia. Zatem – konieczne jest zgłoszenie się do ginekologa, który zastosuje te metody leczenia lub skieruje do lekarza odpowiedniej specjalności.