Kiedy w rodzinie pojawia się nowy członek, zazwyczaj jego pierwszym, całkowicie osobistym mebelkiem jest łóżeczko. To w nim maluch spędza większość swojego czasu. Kupno „kącika sypialnianego” dla niemowlaka nie wydaje się być czymś skomplikowanym, ale i w tym przypadku jest kilka „ale”, na które odpowiedzialni i świadomi rodzice powinni zwrócić uwagę.

Niemowlę Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka?

Drewno czy plastik?

Materiał jest kwestią czysto indywidualną. Niektórym podobają się łóżeczka drewniane, inni postawią na wersje bardziej turystyczne, w których jest więcej plastiku. Przede wszystkim należy pamiętać, by zakupu dokonywać tylko u sprzedawców godnych zaufania. W łóżeczku maluszka nie może być żadnych elementów, które dzieciątko mogłoby połknąć. W przypadku drewna, musi być ono dobrze obrobione, gdyż w przeciwnym wypadku niemowlak może „zarobić” kilka drzazg. O tym czy lepiej wybrać sosnę, czy buk przeczytacie niżej.

Idealne wymiary

Oczywiście, słowo „idealne” zostało w tym przypadku użyte celowo. Tak samo jak w innych aspektach życia, w przypadku łóżeczka nie ma rozwiązań doskonałych. Najpopularniejsze łóżeczka to takie o wymiarach 120×60. Decydując się na taki wariant możemy być pewni, że nie będziemy mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem odpowiedniego materaca (chociaż w dzisiejszych czasach jest ogromny wybór produktów i nawet niestandardowe rozwiązania są dostępne, chociażby na zamówienie). Z kolei nieco większe łóżeczka na pewno znacznie dłużej posłużą nam, a dokładniej – dziecku. Standardowe miejsce do spania spokojnie powinno wystarczyć dla dwulatka. Później może być już konieczne ponowne udanie się na zakupy.

Niemowlę Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka?

A może łóżeczko turystyczne?

Kupno składanego, przenośnego łóżeczka zamiast tradycyjnego wydaje się być uzasadnione w wielu przypadkach. Nie musimy kupować dwóch miejsc do spania, taki mebel zabierzemy zawsze ze sobą (na wakacje, do rodziców, znajomych), a kiedy dziecko będzie już starsze, będzie miało całkiem praktyczny kojec do zabawy. Wiele młodych mam powie, że turystyczne warianty są zdecydowanie mniej estetyczne od drewnianych odpowiedników. Oczywiście, zależy to wszystko od gustu. Jeżeli jednak w ogóle rozważamy zakup takiego łózeczka jako głównego, musimy przejrzeć jakie posiada funkcje i czy rzeczywiście będzie spełniało wszystkie nasze domowe potrzeby. Warto też zwrócić uwagę, czy spód takiego łóżeczka nie jest zbyt twardy i czy dokupienie dodatkowego materacyka nie stanowi żadnego problemu. Na pewno zaletą „turystyka” jest to, że nie posiada szczebelków, w które dziecko może włożyć rączki lub nóżki. Niektórych może też do niego przekonać cena – niektóre plastikowe łóżeczka z wieloma praktycznymi funkcjami są dostępne w porównywalnej cenie do zwykłych, drewnianych, do których wiele akcesoriów musimy kupować oddzielnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 1. Wyjmowane szczebelki – Super rozwiązanie tak naprawdę dla każdego. Dziecko po skończeniu roczku zazwyczaj swobodnie już chodzi i wstaje z łóżeczka. Dobrze wtedy mieć możliwość wyjęcia kilku szczebelków, tak aby maluch mógł sam, bezpiecznie wychodzić ze swojej sypialni. Na rynku dostępne są też łóżka, w których zdejmuje się cały bok. Czy to rozwiązanie jest tak samo bezpieczne? Można z tym polemizować. Istnieje ryzyko, że maluch podczas snu spadnie, a konswekwencje takiego zdarzenia są dość łatwe do przewidzenia
 2. SzufladaDodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy i to dołączone do łóżeczka? Brzmi pięknie, ale jak to właściwie jest z tym w praktyce? Nie zawsze tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Szuflady na dole łóżeczka to raczej mało wygodne miejsce do przechowywania pieluch czy innych potrzebynch nam rzeczy. Jeżeli ktoś ma mało miejsca w domu i raczej nie może pozwolić sobie na komodę z kilkoma przegrodami, pewnie poważnie rozważy zakup łóżeczka z szufladą. Inni rodzice pewnie szybko z takowego zrezygnują, gdyż oznacza to wyższe koszty zakupu, niekoniecznie idące w parze z praktycznym ułatwieniem na co dzień.

  Niemowlę Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka?

 3. Funkcja kołyski – Każda młoda mamusia marzy o kołysce, najlepiej postawionej w romantycznym, przytulnym miejscu. Łóżeczko ze specjalnymi płozami do bujania wydaje się idealnym rozwiązaniem „2 w 1”. Ale są też pewne wady. Nie wiemy czy nasze dziecko będzie dobrze reagowało na bujanie, a nawet jeśli, to z takiej opcji tak naprawdę korzysta się maksymalnie do 4. miesiąca życia. Pozostaje zatem zadać sobie pytanie, czy wydawanie dodatkowych pieniędzy tylko i wyłącznie ze względu na płozy, jest czymś, na co nas stać i na co mamy ochotę.
 4. Regulowana wysokość – Coś, co ma już w zasadzie każde nowoczesne łóżeczko. Dzięki tej funkcji możemy dostosowywać wysokość miejsca spania dziecka do jego wieku. Kiedy maluszek zaczyna pomału podnosić się, nie możemy trzymać go na takiej wysokości, jak wtedy, gdy dopiero przyjdzie na świat! Bardzo ważny element łóżeczka, o którym warto pamiętać przy zakupie!
 5. Ochraniacze, pościel i inne – Materiałowy ochraniacz uniemożliwia maluszkowi włożenie rączek czy nóżek między szczebelki. Pościel – oczywiście – to coś niezbędnego, ale tutaj raczej trudno o jakiekolwiek porady. Pamiętajmy jedynie o tym, by nasze dziecko spało w jak najmniej sztucznym otoczeniu, a więc zwracajmy uwagę, z jakich materiałów zrobiona jest kołderka czy poduszeczki.
 6. Sosna, a może… – Zdecydowaliście się na łóżeczko drewnanie? Sprawdźcie, z czego dokładnie jest zrobione. Materiały sosnowe są mniej trwałe, ale przy tym tańsze od bukowych. Wielu rodziców wybiera jednak tę opcję i są z tego powodu zadowoleni. Wydaje się więc to raczej kwestią indywidualną, gdzie – nie ma co ukrywać – główną rolę odgrywa cena.
 7. Łóżeczko i łóżko w jednym – Interesujące, prawda? Kupując łóżeczko, możemy jednocześnie mieć miejsce do spania dla starszego dziecka. Czy to ma w ogóle sens? I tak, i nie. Jeżeli późniejszy pokój dla dziecka planujemy utrzymywać w podobnym stylu, co miejsce niemowlaka, czemu nie. Należy jednak brać pod uwagę, że takie łóżko jest i tak stosunkowo krótkie i wąskie. Druga kwestia godna rozważenia to trwałość materiału. Kiedy przekształcimy łóżeczko w łóżko może się okazać, że w ciągu roku czy dwóch zniszczyło się tak bardzo, iż nie będziemy mieli ochoty stawiać go w nowo wyremontowanym pokoju dziecka.