Na czym polega zaparcie u dziecka?

1
419

Kiedy można mówić o zaparciach u dziecka?

Zaparcie to bardzo nieprzyjemna sytuacja. Mówimy o niej, gdy dziecko ma problemy z wypróżnieniem się – robi to rzadziej niż raz na trzy dni. Stolce są wtedy twarde, zbite i suche, co powoduje ból w czasie ich oddawania. Mają zazwyczaj kształt kuleczek lub wałeczków. Mogą się w nich znajdować drobne nitki krwi oraz śluz o zielonkawym zabarwieniu.

Kiedy koniecznie trzeba się udać z dzieckiem do lekarza?

Zatwardzenie u dziecka, szczególnie gdy dłużej trwa lub ma tendencje do nawrotów, może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet w skrajnych przypadkach – życia. Dlatego w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować.Zdrowie  Na czym polega zaparcie u dziecka?Jeżeli dziecko wymiotuje, skarży się na bóle brzucha, ma wzdęcia, twarde stolce, a dodatku pojawiają się w nich nitki krwi lub zielonkawy śluz – trzeba udać się do lekarza. Pediatra określi przyczynę tych objawów, a następnie zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie zaparć u dziecka

Leczenie zaparć u dziecka może trwać nawet kilka miesięcy. Chodzi bowiem o to, by nie nawracało. Aby tak się stało trzeba zacząć od usunięcia kału zalegającego w okrężnicy dziecka, a następnie próbować zlikwidować przyczyny, które je powodują. Może być więc konieczne przejście na inny sposób odżywiania, zmiana rozkładu dnia dziecka i trybu żucia jaki prowadziło dotąd, zminimalizowanie sytuacji stresogennych, itp.

Preparaty ułatwiające wypróżnienie się

Na początku trzeba zrobić wszystko, by dziecko nie odczuwało bólu w czasie oddawania stolca. Gdy to się uda, przy odpowiednim dalszym postępowaniu – zapomni, że go odczuwało i bez oporów będzie korzystało z toalety.

Do wywołania wypróżnienia stosuje się zazwyczaj czopki lub wlewki. W przypadku dzieci metodą bardziej skuteczną są wlewki z soli fizjologicznej lub fosforanów. Powodują one rozmiękczenie stolca, dzięki czemu wypróżnienie jest bezbolesne. Może się zdarzyć, że na skutek zalegania twardego stolca śluzówka odbytu jest podrażniona. Wówczas lekarz przepisuje odpowiednią maść o działaniu kojącym, którą stosuje się doodbytniczo przez kilka dni.Zdrowie  Na czym polega zaparcie u dziecka?Gdy w jelicie grubym nie zalega już stolec, to pediatra najprawdopodobniej przepisze dziecku syrop na zaparcia. Dzięki specyfikowi rozluźni się konsystencja stolca, a wypróżnianie nie będzie już bolesne. Wszystkie te działania powinny doprowadzić do systematycznego wypróżniania – najlepiej raz dziennie.