Czym zająć dziecko w czasie podróży?

0
505

Podróż z dzieckiem, nawet ta długa, wcale nie musi być uciążliwa. Wszystko zależy od tego jak jest przygotowana. Szkoda, że wielu rodziców wymaga od swojego dziecka tylko tego, by w czasie podróży było „grzeczne” i nie kręciło się. Przecież przez ten czas można świetnie się bawić, a w każdym razie zadbać o to, by dziecko się nie nudziło. Bo właśnie wtedy, gdy się nudzi – zaczyna marudzić i staje się wręcz nieznośne. Oczywiście wiele zależy od tego w jakim wieku jest dziecko, jakim środkiem transportu odbywa się podróż i … czy dziecko nie cierpi na chorobę lokomocyjną.Przedszkolak  Czym zająć dziecko w czasie podróży? Najtrudniej poradzić sobie z dobrą organizacją czasu podróży dziecku w wieku przedszkolnym. Jest ono zazwyczaj ruchliwe i niecierpliwe, więc dłuższe siedzenie w foteliku samochodowym jest dla niego bardzo męczące. Daje temu wyraz w różny sposób mogąc naprawdę doprowadzić dorosłych do rozpaczy! A w najlepszym przypadku do stanu zdenerwowania. Jak do tego nie dopuścić?

Dziecku musi być wygodnie!

Trzeba zadbać o to, by dziecku w czasie podróży było wygodnie i bezpiecznie. Dlatego fotelik powinien być odpowiedni do jego wieku, wzrostu i wagi ciała. Miękkie ochraniacze na pas oraz rolety przeciwsłoneczne też mogą być niezbędne, szczególnie w czasie dłuższej podróży w słoneczny dzień.

Elektroniczne gadżety – tak, ale …

Przez niektórych rodziców elektroniczne nowinki dla dzieci traktowane są jak „niezbędnik” w czasie podróży … Powinny być jednak wykorzystywane tylko w ostateczności. Zajmują wprawdzie uwagę dziecka, ale jednocześnie odwracają ją od wszystkiego co się dookoła dzieje. A mijane po drodze obrazy mogą być dla dziecka niezwykle interesujące i rozwijające! Wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać naturalną ciekawość i spostrzegawczość malucha.Przedszkolak  Czym zająć dziecko w czasie podróży?Oczywiście jeśli rodzice nie mają wystarczająco dużo inwencji i własnych pomysłów to można zabrać ze sobą przenośny odtwarzacz DVD z ulubioną bajką dziecka lub laptopa z kilkoma ciekawymi grami. Z całą pewnością zajmą na jakiś czas milusińskiego, ale ponieważ zwykle działają usypiająco, to prześpi ono znaczny odcinek drogi. Z jednej strony to dobrze, bo dziecko nie będzie się niecierpliwiło i marudziło. Z drugiej, umknie mu to, o czym była mowa wcześniej. Wybór należy do rodziców …

Bajki do słuchania i wspólne śpiewanie lub słuchanie ulubionych utworów muzycznych

To może być świetny pomysł na zabicie nudy w podróży! Bajek z audiobooków mogą słuchać wszyscy podróżujący, a słuchanie utworów muzycznych można połączyć z rozpoznawaniem ich wykonawców lub np. rozróżnianiem gatunków muzycznych (choć to trochę trudne, dziecko szybko „złapie” cechy charakterystyczne dla różnych gatunków). Można także wspólnie śpiewać na różne sposoby ulubione piosenki, świetnie się przy tym bawiąc.

Czytanie, rysowanie, układanie – zajęcia dla dzieci bez choroby lokomocyjnej

Dziecku, które nie ma choroby lokomocyjnej można zaproponować czytanie (lub oglądanie) ukochanej lub całkiem nowej książki. Podobnie jest z rysowaniem, czy kolorowaniem obrazków, przyklejaniem lub układaniem puzzli. Niestety przy chorobie lokomocyjnej trzeba z nich zrezygnować, bo będą wzmagały jej objawy. Pewnym alternatywnym rozwiązaniem może być wprawdzie czytanie książek przez niekierującego rodzica lub starsze rodzeństwo, ale to może być dla nich nużące na dłuższą metę. No i oni także mogą cierpieć z powodu choroby lokomocyjnej 🙂

Zabawy dobre dla wszystkich

Jest bardzo dużo różnych gier i zabaw, które nie wymagają zabierania ze sobą w podróż całej torby akcesoriów. I mogą się w nie bawić wszyscy: dzieci i dorośli, cierpiący na chorobę lokomocyjną i ci, którzy są na nią odporni. Należą do nich gry słowne, skojarzenia, kalambury, zgadywanki, zabawy matematyczne i wiele, wiele innych … 🙂 A ich ogromną dodatkową zaletą jest to, że można w nich wykorzystać obrazy mijane w czasie podróży!Przedszkolak  Czym zająć dziecko w czasie podróży?Do pilnego obserwowania drogi może na przykład zachęcić dziecko zabawa w rozpoznawanie znaków drogowych, czy odczytywanie najśmieszniejszych nazw mijanych miejscowości. Można to wzbogacić o wariant wymyślania historii ich powstania. Zabawa będzie znakomita, a przy okazji dziecko będzie uczyło się znaków drogowych, czy geografii dzięki poznanym miejscowościom.

Trzeba pamiętać o kierowcy pojazdu

Organizując czas dziecku w czasie podróży samochodem (lub np. autobusem) koniecznie trzeba pamiętać o kierowcy. Tak naprawdę, to on jest najważniejszy w czasie jej trwania, bo odpowiada za bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Dlatego, jeżeli należy do kierowców, którzy mogą się skupić na kierowaniu pojazdem tylko wtedy, gdy panuje w nim względna cisza, to musimy to uszanować i dostosować się.