Czym zająć dziecko na plaży – 7 najfajniejszych zabaw z piaskiem i wodą

1
618

Plażowanie może być strasznie fajnym czasem spędzonym rodzinnie. Aby jednak nie przerodziło się w ciągłe utyskiwanie rodziców na niegrzeczne zachowanie dzieci i nieustające marudzenie tych ostatnich na nudę – trzeba się trochę wysilić i pobyt na plaży uatrakcyjnić. I wcale nie chodzi o to, by nosić na plażę 100 różnych zabawek! Właściwie wystarczy tylko wiaderko, łopatka oraz … odrobina pomysłowości i fantazji. A przede wszystkim chęci. Aby ułatwić nieco zadanie tym rodzicom, którzy nie mają własnych pomysłów – kilka propozycji zabaw na plaży najbardziej lubianych przez dzieciaki.

1. Budowanie zamków z piasku

Budowanie zamków z piasku jest zabawą chyba tak starą jak świat. Potrzebny jest jedynie wilgotny piasek, bo ze zbyt suchego lub mokrego budowla się nie uda. Można to robić nawet bez wiaderka i łopatki – wystarczą ręce. Polecamy  Czym zająć dziecko na plaży - 7 najfajniejszych zabaw z piaskiem i wodą Zamek może być otoczony fosą, mieć ozdobne wieże i mury, może być nawet wielopiętrowy i ozdobiony np. kamykami, muszelkami czy roślinami morskimi. Wszystko zależy od pomysłowości i zaangażowania budowniczych. Dziecko przy okazji może nauczyć się (lub przynajmniej osłuchać) pojęć takich jak: mury, zamek, dziedziniec, wieża, fosa, itp.

2. Robienie babek z piasku

Żeby robić babki z piasku trzeba mieć co najmniej wiaderko lub jakieś foremki. Oczywiście świetnie sprawdzą się też kubeczki po jogurtach lub lodach. Jeśli babki rozsypują się, to znaczy, że piasek jest prawdopodobnie zbyt suchy lub słabo ubity w wiaderku, czy foremce. Można podpowiedzieć maluchowi jak prawidłowo je budować jeśli jego babki ciągle się rozsypują i powoduje to u niego niezadowolenie z efektów pracy. Dzieci bardzo chętnie budują, a następnie nawet te najpiękniejsze rozwalają. I niech tak sobie robią, jeśli chcą.

3. Rysowanie na mokrym piasku

Najlepsze rysunki powstają na świeżutko wygładzonej przez fale powierzchni plaży. Zabawa może występować w naprawdę bardzo różnych wariantach – wszystko zależy od kreatywności biorących w niej udział.Polecamy  Czym zająć dziecko na plaży - 7 najfajniejszych zabaw z piaskiem i wodąMożna np. połączyć to z rywalizacją, np. umówić się na narysowanie na piasku jak największej ilości serduszek. Wygrywa wtedy ten, kto narysuje ich najwięcej zanim fala je zmyje, lub wygrywa ta osoba, której rysunek zostanie zmyty przez falę najpóźniej … Innym wariantem może być rysowanie linii zasięgu ostatniej fali. Ten rodzaj zabawy można szczególnie polecić wszystkim tym rodzicom, których dzieci boją się wody – ponieważ fale morskie mają różny zasięg, to maluchy zaangażowane w zabawę zapominając o strachu przed wodą dają się przez nie zmoczyć, ochlapać itp.

4. Zasypywanie w piasku

Zabawa jest prosta – jeden rodzic układa się na plecach na piasku, a drugi razem z dzieckiem zasypuje kolejno wszystkie części ciała piaskiem pomijając oczywiście głowę i twarz. Podczas tej zabawy można nazywać kolejne części ciała, np. teraz zasypujemy piaskiem dłonie, ramiona, stopy, kolana, brzuch itd.

5. Szukanie wody w piasku

Wystarczy do tej zabawy łopatka, albo tylko same ręce. Celem jest wykopanie takiego dołka, by na jego dnie pojawiła się woda. Jeśli dołek będzie odpowiednio szeroki – może być wykorzystany do zabawy w „chlapanie się w błotku” lub zwykłe moczenie stóp. Ważne jest to, by po zakończonej zabawie został zakopany, bo inaczej będzie stanowił niebezpieczną pułapkę dla spacerujących plażowiczów (może im grozić nawet złamanie nogi).

6. Szukanie przedmiotu ukrytego w piasku

Wybrana osoba zakopuje w piasku na określonym, wyznaczonym obszarze dowolny przedmiot. Może to być np. mała piłka plażowa, wiaderko, łopatka itp. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza prawidłowo wskaże miejsce jego ukrycia. Nagrodą za wygraną jest prawo do kolejnego zakopania przedmiotu.

7. Zbieranie skarbów wyrzuconych przez morze

To jest fantastyczne zajęcie, bo morze potrafi wyrzucić naprawdę nieoczekiwane zupełnie skarby. Mogą to być oczywiście muszelki, kamyki – okrąglaki, wygładzone patyczki, ale też bursztyny i dziwaczne rośliny.Polecamy  Czym zająć dziecko na plaży - 7 najfajniejszych zabaw z piaskiem i wodąMożna zbierać wszystko, co zostanie uznane przez szukającego za skarb lub kierując się ustalonymi kryteriami, np. zbieramy tylko muszelki; zbieramy tylko okrągłe płaskie kamyki; zbieramy tylko kamyki w kształcie serca (naprawdę takie też bywają!); zbieramy tylko rośliny wyrzucone przez morze, zbieramy tylko kolorowe szkiełka, itp. I znowu – zabawę można wykorzystać do nauczenia dziecka, lub utrwalenia różnych umiejętności, np. umiejętności rozróżniania i nazywania kolorów (np. biały kamień, czarny kamień itp.), wielkości (mała muszelka, duża muszelka, mniejsza, większa itd.), liczenia (np. liczenie znalezionych skarbów) czy tworzenia zbiorów (segregowanie skarbów). Stosowanie określonych kryteriów zmusza malucha do koncentracji i uwagi.

I jeszcze jedna podpowiedź

Każda zabawa ma bawić, dobrze by przy okazji czegoś uczyła. Dlatego najważniejsze jest to, by dziecko nie było do niej zmuszane. Można stosować różne rodzicielskie sztuczki dla zachęcenia dziecka do udziału w nich, ale nic na siłę! Trzeba wsłuchać się w to, co chce robić maluch – jeśli kocha budować zamki z piasku, a nie chce rysować portretów na mokrym piasku, to też jest OK. Warto mu „podrzucać” pomysły, ale żeby to zadziałało, to niestety rodzice muszą się w to zaangażować. Oznacza to, że raczej nie ma się co spodziewać, że trzylatek samodzielnie wybuduje fantastyczny zamek. Trzeba po prostu z nim go budować, ale słuchając również propozycji rozwiązań autorstwa dziecka. Niech trochę pomyśli, niech nawet mu się to nie uda w realizacji, ważne by brać pod uwagę również jego pomysły. Najważniejsze jest to, by przy każdej zabawie było dużo radości i śmiechu.