Jak czyścić uszy niemowlaka?

0
460

Pielęgnując niemowlaka nie wolno zapomnieć o czyszczeniu jego uszu. Nie jest to jakaś nadzwyczaj trudna umiejętność, ale wymaga delikatności i ostrożności. Aby ją prawidłowo wykonać wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Uszu niemowlaka nie trzeba myć codziennie

Lekarze uważają, że nie ma potrzeby myć niemowlakowi uszu częściej, niż raz, dwa razy w tygodniu. Oczywiście jeżeli mleko, którym karmione jest dziecko spłynie za uszko dziecka (a to się dość często zdarza), to trzeba je wytrzeć od razu, by zapobiec jego zaschnięciu.

Woskowina odgrywa ważną rolę

Woskowina, która wypływa z uszu malucha może mieć różny kolor – od żółtawej aż po ciemnobrązową. Jest to cecha osobnicza, więc nie jest związana z wystąpieniem np. jakiejś infekcji (rodzice często się jej obawiają). Także ilość może być bardzo różna – bardzo skąpa lub obfita. Nie powinno to budzić niepokoju.Niemowlę  Jak czyścić uszy niemowlaka?Jedynie w sytuacji, gdy pojawi się wysięk innej barwy koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Szczególnie wtedy, gdy dodatkowo towarzyszą temu zachowania dziecka typu wkładanie rączek do uszu, pocieranie główką o poduszkę, czy gorączka (świadczyć to może o zapaleniu ucha).

Woskowina w uchu ma do odegrania ważną rolę – nawilża ucho od środka i stanowi barierę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz (np. przed kurzem) i bakteriami. Dlatego jej usuwanie powinno się ograniczyć do zabiegów zewnętrznych.

Patyczki do uszu nie mogą być wykorzystywane do czyszczenia uszu małego dziecka (niektórzy są przeciwnikami stosowania ich nawet przez dorosłych!)

Patyczki higieniczne nie mogą być stosowane do czyszczenia uszu niemowlaków!Niemowlę  Jak czyścić uszy niemowlaka?Ich użycie (szczególnie nieumiejętne) może doprowadzić do zbyt głębokiego wciśnięcia woskowiny do środka ucha (spowoduje to powstanie z niej czopu, tzw. korka woskowiny), rozwoju infekcji i w efekcie osłabienia słuchu malucha. Inne niebezpieczeństwo, to możliwość uszkodzenia błony bębenkowej.

Zabieg czyszczenia ucha niemowlaka jest bardzo prosty

Aby prawidłowo zadbać o uszy dziecka wystarczy tylko systematycznie wykonywać kolejno następujące czynności:

  1. zmoczenie małżowin obydwu uszu dziecka (np. podczas kąpieli) – najlepiej własnym palcem (koniecznie trzeba mieć krótkie paznokcie, by nie uszkodzić skóry dziecka!)
  2. namydlenie uszu i spłukanie ich wodą – dzięki temu uda się zmiękczyć woskowinę
  3. osuszenie delikatne uszu np. ręcznikiem
  4. ułożenie dziecka na boku (np. na przewijaku), by mieć swobodny dostęp do uszka dziecka
  5. nawinięcie na swój palec wskazujący gazika namoczonego w ciepłej, przegotowanej wodzie
  6. oczyszczenie małżowiny usznej z widocznej woskowiny przy pomocy gazika – czynność należy wykonać delikatnie, by nie podrażnić skóry dziecka
  7. umycie całego płatka usznego i miejsca za uchem przy pomocy drugiego, również zmoczonego w ciepłej wodzie wacika (jeżeli za uchem utworzyła się skorupa z ulanego w czasie karmienia mleka, to konieczne może się okazać zmiękczenie jej przy pomocy oliwki dla niemowlaków. Identycznie należy postąpić jeżeli za uszkami pojawią się objawy ciemieniuchy
  8. osuszenie umytych uszu

Wszystkie opisane czynności należy powtórzyć na drugim uszku, po zmianie ułożenia ciała malucha na drugi bok.