Jak nie dać się oszukać na zakupach – 5 skutecznych rad

0
511

Sierpień jest miesiącem wzmożonych zakupów, głównie związanych z przygotowywaniem wyprawek szkolnych dla dzieci. Kilka praktycznych rad pomoże w ich zorganizowaniu, by nie dać się oszukać w czasie ich dokonywania. Oto one:

1. Zrób listę potrzebnych artykułów i konsekwentnie ją realizuj

Trzeba zacząć od sporządzenia listy artykułów, które mają zostać kupione. Na wszelki wypadek lepiej wcześniej zorientować się w ich cenach, by uniknąć przepłacenia.Rodzice  Jak nie dać się oszukać na zakupach - 5 skutecznych radW sklepie od razu powinno się kierować w stronę tych półek, na których się znajdują omijając „szerokim łukiem” wszystkie pozostałe – nawet jeśli reklamy wręcz krzyczą o znakomitych promocjach. Przygotowana lista ma za zadanie „zdyscyplinowanie” kupującego – po prostu trzeba się jej konsekwentnie trzymać.

2. Nie ufaj promocjom!

Czasami promocje rzeczywiście dają możliwość dokonania zakupu potrzebnych artykułów w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Ale … z reguły lepiej im nie ufać i dlatego właśnie, bardzo dokładnie trzeba im się przyjrzeć, by nie dać się oszukać. Wystarczy tylko:

  • Sprawdzić jaka była wcześniejsza cena – chociaż informacja na etykiecie może wprowadzać w błąd, bo sprzedawcy tuż przed promocją celowo podnoszą ceny, by je potem na czas promocji obniżyć, dając kupującemu wrażenie wyjątkowej okazji.
  • Zastanowić się, czy promowany lub przeceniony artykuł rzeczywiście jest nam niezbędny. Nie ma co liczyć na to, że „kiedyś się przyda”, bo doświadczenie wskazuje, że najczęściej się nie przydaje i zalega tylko na półce. Zawsze trzeba się liczyć również z tym, że moda się zmienia, a technologie są cały czas unowocześniane więc kupiony dziś, oferowany w promocji np. telefon komórkowy jutro będzie miał jeszcze lepszego następcę w całkiem przyzwoitej cenie (np. promocyjnej 🙂 ).Rodzice  Jak nie dać się oszukać na zakupach - 5 skutecznych rad
  • Wyliczyć cenę jednostkową – jeżeli promocja dotyczy oferty zakupu kilku sztuk tego samego artykułu koniecznie trzeba policzyć cenę jednostkową – może się okazać, że kupując kilka sztuk oszczędzimy zaledwie kilkadziesiąt groszy, ale za to zaopatrzymy się w dużą ilość niepotrzebnych zupełnie rzeczy lub artykułów z krótkim terminem przydatności do spożycia. W efekcie nie zdążymy ich zużyć i zamiast zaoszczędzić – stracimy pieniądze.
  • Porównać cechy promowanego artykułu z tymi, które powinien posiadać poszukiwany artykuł – jeżeli szuka się np. tornistra, a jest on właśnie w promocyjnej cenie, to niezbędne jest sprawdzenie, czy spełnia niezbędne warunki, by był odpowiedni dla dziecka. Jeżeli nie zostanie to zrobione, to może się okazać, że kupiony tornister jest wprawdzie bardzo ładny i tani, ale nie posiada niezbędnych usztywnień, czy odpowiedniej ilości przegródek.

3. Czytaj uważnie informacje umieszczone pod kupowanym artykułem

Sprzedawcy (niestety głównie w hipermarketach) stosują różne chwyty marketingowe, by zachęcić do zakupów jak największą ilość klientów. Wśród nich jest np. notoryczne zmienianie miejsc oferowanych artykułów. Wygląda to w praktyce tak, że któregoś dnia wchodząc do sklepu nie można w żaden sposób znaleźć półek z nabiałem zwykle znajdujących się w określonym miejscu … I oczywiście, zanim się je znajdzie trzeba „przegalopować” przez cały sklep (bywa czasem, że nawet kilka razy), by je wreszcie znaleźć. Po drodze (i to jest główny cel tej zmiany) trudno nie ulec reklamom przeróżnych promocji … Innym sposobem jest umieszczanie bardzo podobnych artykułów na tej samej półce, bardzo blisko siebie. Z czego tylko jeden z nich jest w promocji. I dlatego koniecznie trzeba bardzo uważnie i ze zrozumieniem czytać informacje umieszczone na etykiecie kupowanego artykułu.

4. Sprawdzaj dokładnie rachunki

Wiadomo, że atmosfera zakupów (szczególnie, gdy jest upał, wszędzie tłok i zdenerwowani ludzie) nie sprzyja dokładnemu sprawdzaniu rachunków. Ale warto poświęcić tej czynności parę minut, by nie dać się oszukać.Rodzice  Jak nie dać się oszukać na zakupach - 5 skutecznych rad Często, niestety, dopiero w domu okazuje się, że kupiona Cola w promocji w rzeczywistości w promocji była tylko wtedy, gdy kupiona została w „sześciopaku”, a nie w ilości 2 sztuk (jeszcze raz – czytać trzeba dokładnie informacje na etykietach!). Najłatwiej zauważyć zbyt dużą cenę jeżeli kupuje się mało artykułów i z wstępnych obliczeń robionych „w pamięci” wynika, że coś się nie zgadza. O wiele trudniej zorientować się wtedy, gdy w koszyku jest dużo artykułów, nawet jeśli kwota rachunku jest dość wysoka.

5. Rób zakupy bez pośpiechu

Na zakupy trzeba sobie zarezerwować wystarczającą ilość czasu. Robione „w biegu” uniemożliwią rozsądne podejmowanie decyzji – ciężko wtedy uważnie czytać informacje o warunkach promocji, zastanowić się nad celowością zakupu artykułu przecenionego itd. itp.