Jak dbać o swoje ciało w czasie ciąży?

0
454

W czasie ciąży kobieta musi dbać o swoje ciało w wyjątkowy sposób. Szczególną uwagę powinna zwrócić na kondycję skóry, która w czasie ciąży musi sobie poradzić ze wzrastającą zwykle wagą ciężarnej kobiety, a przede wszystkim z powiększającym się mocno brzuszkiem ciążowym i piersiami.

Jak dbać o ciało w czasie ciąży?

W ciąży kobieta musi dbać o ciało chyba jeszcze bardziej, niż przed ciążą. Oczywiście niezbędne jest codzienne dokładne mycie (lepszy będzie prysznic, niż kąpiel w wannie) szczególnie, że stan odmienny może powodować większe niż zwykle pocenie się. Do mycia i kąpieli nadają się delikatne emulsje, płyny i żele z dodatkiem ziół, takich jak np. rumianek, rozmaryn czy lawenda. Raz w tygodniu przyda się (może być naturalnie wykonany w domu!) peeling oczyszczający skórę z obumarłego naskórka wykonany także przy pomocy preparatów ziołowych, najlepiej dedykowanych kobietom w ciąży. Po takim zabiegu skóra o wiele łatwiej będzie wchłaniać np. preparaty natłuszczające, nawilżające, czy zapobiegające rozstępom.

Największa zmora – rozstępy!

W czasie ciąży kobieta znacznie przybiera na wadze. Ponieważ odbywa się to w dość krótkim czasie, skóra nie zawsze jest w stanie „nadążyć” z rozciąganiem się. Skutkiem jest powstawanie bardzo nieestetycznych i nielubianych przez kobiety rozstępów, które pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, ale też na piersiach, udach oraz pośladkach.Ciąża  Jak dbać o swoje ciało w czasie ciąży?Niestety są to zwykle zmiany trwałe (obecnie stosuje się nowoczesne metody usuwania rozstępów, ale są one bardzo kosztowne, w dodatku nie gwarantują w pełni zadowalających efektów). Początkowo mają kolor różowawy, a nawet czerwony, potem bledną, ale nadal są widoczne.

Rozstępy w ciąży występują u około 60% kobiet. I niestety zależą nie tylko od tego na co kobieta ma bezpośredni wpływ (czyli np. właściwej diety, dobrej kondycji fizycznej, dbania o dobrą elastyczność skóry) ale i od tego, na co nie ma wpływu – od skłonności genetycznych.

Jak walczyć z rozstępami?

Właściwe byłoby myślenie o rozstępach zanim się pojawią, czyli najważniejsze jest zapobieganie, a nie walka z nimi, kiedy już się pojawią.

Profilaktyka polega na zabiegach mających na celu wzmocnienie skóry. Świetnie się do tego nadają preparaty zawierające woski i oleje roślinne oraz składniki nawilżające. Z tymi ostatnimi trzeba jednak uważać, bo wszelkie preparaty mające nawilżyć skórę „od środka” mogą być niebezpieczne dla płodu. Bezpieczniej jest kupić preparaty w aptece po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą ( 😉 )

Bez obaw można natomiast stosować balsamy, kremy do masażu oraz przeciw rozstępom zawierające algi morskie, elastynę, kolagen, d – panthenol oraz wyciągi ziołowe.

Codziennie, a właściwie dwa razy w ciągu dnia trzeba wetrzeć sobie w skórę brzucha, piersi, ud i pośladków krem ujędrniający i zapobiegający rozstępom.Ciąża  Jak dbać o swoje ciało w czasie ciąży?Bardzo dobre efekty daje też prysznic wykonany naprzemiennie ciepłą i nieco chłodniejszą wodą oraz masowanie skóry wykonane okrężnymi ruchami przy pomocy szorstkiej gąbki.

To nie jest czas na walkę z cellulitem!

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety niestety sprzyjają powstawaniu cellulitu. Ale walkę z „pomarańczową skórką” trzeba odłożyć na później, bo preparaty zwalczające cellulit zawierać mogą niezbyt bezpieczne dla płodu składniki, np. kofeinę i L-karnitynę.