Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

2
529

Wiele lat temu sądzono, że próchnica i zaniedbania w higienie zębów mlecznych nie mają nic wspólnego ze stanem później wyrastających zębów stałych. Dziś powszechna jest wiedza, że tak nie jest i pytanie „czy dbać o zęby mleczne?” jest pytaniem retorycznym. Wiadomo bowiem, że trzeba dbać o nie tak samo jak o zęby stałe.Małe dziecko Polecamy Rodzice  Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Higiena jamy ustnej w czasie ząbkowania

Ząbkowanie u dzieci to trudnym okres dla nich i ich rodziców. Nie wszystkie dzieci przechodzą go dokładnie w tym samym okresie swojego życia i w jednakowy sposób. Już wtedy warto zadbać o higienę jamy ustnej maluszka. Szczególnie jest to ważne, gdy karmione jest mlekiem z butelki – wystarczy (najlepiej) po każdym karmieniu przetrzeć dziąsełka gazą namoczoną w ciepłej wodzie naciągniętą na palec (Ciekawe tylko, czy szkrab nam na to pozwoli? 🙂 )

Kiedy zacząć myć zęby?

Pojawienie się pierwszego ząbka to odpowiedni moment, by zacząć systematyczne zabiegi zapobiegające rozwijaniu się w przyszłości próchnicy zębów. Kilkumiesięczne wtedy dziecko nie potrafi samodzielnie tego wykonać, więc czynności higieniczne należą do rodziców. Polegają one zwykle na czyszczeniu spulchnionych ząbkowaniem dziąseł i bielusieńkich nielicznych jeszcze wtedy ząbków mlecznych.

Jak myć zęby mleczne?

Można to robić przy pomocy specjalnych silikonowych nakładek z wypustkami lub małymi szczoteczkami do zębów z bardzo miękkim włosiem (te akcesoria można oczywiście dostać w aptekach, podobnie jak pasty).Małe dziecko Polecamy Rodzice  Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Czy używać wówczas pasty do zębów? Można, jeżeli nie posiada w swoim składzie fluoru. Kiedy dziecko nabędzie umiejętność wypluwania (tj. około trzeciego roku życia) można spokojnie zacząć stosowanie do mycia zębów pasty z fluorem, ale specjalnie przeznaczonej dla dzieci. Ma ona zwykle mniejszą zawartość tego składnika niż pasty dla dorosłych. Kłopot może jeszcze sprawiać płukanie buzi po szczotkowaniu. Ale temu też da się zaradzić w dość prosty sposób. Można wypłukać dokładnie szczoteczkę w czystej ciepłej wodzie i zachęcić dziecko do ponownego szczotkowania.Małe dziecko Polecamy Rodzice  Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Pamiętajmy, że dziecko najlepiej uczy się bawiąc, więc kreatywni rodzice pewnie wymyślą jakiś przyjemny dla dziecka sposób na jak najdokładniejsze wykonanie czynności mycia i płukania. Zwykle około drugiego, trzeciego roku życia maluch naśladując czynności dorosłych, lub rodzeństwa chętnie będzie samodzielnie używać szczoteczki do zębów.

Jak często myć zęby?

Stomatolodzy zalecają mycie zębów właściwie po każdym posiłku. „Wiśta, wio, łatwo powiedzieć” – aż się ciśnie na usta! 🙂 Nawet dorośli mają z tym problem, więc nie ma co wymagać tego zbyt surowo od dzieci. Oczywiście tak byłoby najlepiej i najzdrowiej… Nadzieja w tym, że nowoczesne elektryczne szczoteczki do zębów chętniej są przez dzieciaki używane, niż te zwykłe, manualne 🙂

Najważniejsze jednak, by dziecko nabyło zwyczaj mycia zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia: rano – po śniadaniu i wieczorem – po kolacji. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie ma to ostatnie, bo w czasie kilku, czy kilkunastu godzin snu dziecka bakterie mają bardzo dużo czasu na robienie spustoszenia w ich zębach. Próchnica murowana! 🙂

Wizyty u stomatologa

Im wcześniej dziecko będzie miało kontakt ze lekarzem stomatologiem tym lepiej. Najgorszą opcją jest ta, że z maluchem po raz pierwszy udamy się do niego dopiero wtedy, gdy będzie miał ból zęba. Łatwo się domyślić, że w pamięci pozostaną mu tylko złe wspomnienia z takiej wizyty! Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. A to oznacza, że pierwsza wizyta powinna się odbyć gdzieś około szóstego, siódmego miesiąca życia, kiedy zwykle nie potrzebna jest żadna interwencja stomatologiczna. Głównym jej celem jest zapoznanie dziecka z gabinetem stomatologicznym i lekarzem (wybierajmy tego, który ma dobrą opinię u innych rodziców i dzieci 🙂 )Małe dziecko Polecamy Rodzice  Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Późniejsze wizyty, w normalnych okolicznościach powinny systematycznie odbywać się od drugiego roku życia dziecka.  Lekarz będzie je wyznaczał najprawdopodobniej nie później niż co trzy, cztery miesiące. Powód? W tym czasie może wprawdzie pojawić się ognisko próchnicy w zębach, ale będzie ono jeszcze bardzo małe, więc łatwe do wyleczenia.

Lakierowanie zębów mlecznych

Lakierowanie to pokrywanie zdrowych zębów mlecznych preparatem z dużą zawartością fluoru. Wykonuje się ją po wyrznięciu się już wszystkich ząbków, a więc gdzieś około trzeciego roku życia dziecka. Zabieg nie jest bolesny, za to skutecznie wzmacnia zęby. Warto go wykonać.

P.S. Trzeba pamiętać o tym, że mycie zębów zaraz po zjedzeniu owoców działa na szkliwo niszcząco. Dlatego trzeba z tą czynnością zaczekać co najmniej 30 minut.