Detektor tętna płodu – czy jest bezpieczny?

0
390

Detektor tętna płodu – co to jest?

Detektor tętna płodu (tzw. doppler tętna płodu) to urządzenie umożliwiające „podsłuchanie” bicia serca dziecka żyjącego w łonie matki. Standardowo korzystają z niego ginekolodzy badając ciężarne w czasie rutynowych wizyt kontrolnych. Ich działanie polega na tym, że specjalna sonda detektora w czasie badania wysyła fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, a następnie odbiera ultradźwięki z wnętrza macicy i przetwarza je na sygnał elektryczny, a następnie zmienia na sygnał dźwiękowy. W uproszczeniu można powiedzieć, że serce płodu stając na drodze fali ultradźwiękowej powoduje zmianę jej częstotliwości, dzięki czemu w efekcie można usłyszeć bicie jego serca. Obecnie są dostępne tzw. domowe detektory tętna płodu, czyli takie, które można bez większych problemów zakupić (choćby przez internet) i używać w domu.Rodzice  Detektor tętna płodu - czy jest bezpieczny?

Czym się kierować wybierając domowy detektor tętna płodu?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to właściwie nie ma potrzeby zaopatrywania się w detektor tętna płodu. Jeśli jednak ciężarna odczuwa ciągły niepokój (np. w sytuacji, gdy cierpi na nerwicę), to zakup takiego urządzenia wydaje się jak najbardziej wskazany. Z drugiej strony wielu lekarzy jest zdania, że korzystanie w domu z tego typu urządzeń przez osoby nie mające niezbędnej wiedzy i doświadczenia może przynieść więcej szkody, niż korzyści. Sugerują raczej, by uważnie wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez swoje ciało, a wszelkie podejrzenia i obawy konsultować z lekarzem – ginekologiem.

Decydując się na zakup konkretnego detektora koniecznie trzeba sprawdzić, czy spełnia rygorystyczne normy FDA, posiada certyfikat medyczny Med/Cert oraz certyfikat bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych, zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC. Warto również przeanalizować plusy i minusy jego stosowania. Z jednej strony bowiem możliwość śledzenia tętna płodu daje szansę nawiązania niezwykle bliskich więzi z dzieckiem i reagowania w razie, gdy ono ustaje, z drugiej jednak może uśpić czujność rodziców, którzy ostatecznie zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy na pomoc dziecku jest już zbyt późno.

Czy korzystanie z detektora tętna płodu jest bezpieczne dla dziecka?

Jeżeli domowy detektor tętna płodu posiada wspomniane wyżej certyfikaty (takim urządzeniem jest np. detektor Angel Sounds), to można być pewnym, że korzystanie z niego nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa dla dziecka, ani jego matki. Można go używać przez cały okres ciąży, ale do trzech razy dziennie po około 10 minut (trzeba sprawdzać na ulotkach z informacjami od producenta).Rodzice  Detektor tętna płodu - czy jest bezpieczny?

Od którego tygodnia ciąży można usłyszeć tętno płodu?

Moment, w którym można usłyszeć po raz pierwszy bicie serca dziecka zależy w dużym stopniu od urządzenia, które zostało zastosowane (teoretycznie w gabinecie lekarskim jest to możliwe już w 8 tygodniu ciąży). Najczęściej w domowych detektorach jest to około 12 tydzień ciąży, ale nie jest to oczywiste. Wpływ na to może mieć bowiem np. tusza ciężarnej, jej ogólna kondycja, ułożenie dziecka oraz … umiejętność prawidłowego korzystania z urządzenia.