Dlaczego dziecko jest niegrzeczne?

0
476

Co to znaczy, że dziecko jest niegrzeczne? To znaczy, że postępuje inaczej niż oczekują dorośli. Przy czym można powiedzieć, że ta ocena zazwyczaj jest subiektywna – to samo zachowanie uznane przez jednych za naganne dla innych nim nie jest.

Oczywiście ocena jest związana również z wiekiem dziecka. Wiadomo przecież, że od małego dziecka nie można wymagać, by znało wszystkie normy zachowania, w dodatku umiało je zawsze stosować!

Trzeba wyznaczyć granice i wprowadzić jasne reguły

Wspaniale jest jeśli dziecko jest szczęśliwie roześmiane i spontaniczne w swoim zachowaniu. Jednak rodzice muszą wyznaczać pewne granice, których nie może przekroczyć. Konieczne jest więc wprowadzenie w życie codzienne jasnych reguł, tak by maluch wiedział co mu wolno, a czego w żadnym wypadku nie.Małe dziecko  Dlaczego dziecko jest niegrzeczne?Trzeba się liczyć z tym, że będzie próbował wymóc na dorosłych przesunięcie tych granic i ominięcie ustalonych reguł – to normalne! Ale nie można ulec np. pod naciskiem głośnego płaczu, krzyku, czy innych mniej lub bardziej agresywnych zachowań. Jeśli pociecha zauważy, że przynoszą skutek, będzie je wykorzystywać bez skrupułów! 🙂

Konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja!

Jeżeli wspomniane zasady i reguły będą co chwila zmieniane, lub co gorsza jeden rodzic będzie ich konsekwentnie przestrzegał, a drugi nie, to jest duża szansa, że dziecko będzie zachowywało się coraz gorzej. Podstawową zasadą jest więc konsekwentne przestrzeganie ustalonych wcześniej zasad przez oboje rodziców. Ważną rolę mogą też odegrać kary i nagrody jako metody wychowawcze (choć system kar i nagród ma tylu zwolenników, co i przeciwników).Małe dziecko  Dlaczego dziecko jest niegrzeczne?Najważniejsze jednak są rozmowy z dzieckiem. Niezbędne będzie też spokojne i częste przypominanie zasad. Im mniejsze dziecko, tym bardziej trzeba wykazać się „inwencją twórczą” – np. bardzo dobrym pomysłem może być odgrywanie scenek zamiast wygłaszania „kazań”.

Przykład idzie z góry

Dziecko w chwili narodzin rozpoczyna proces socjalizacji, czyli uczenia się jak żyć w społeczeństwie. Dla maleńkiego dziecka tym „społeczeństwem” najpierw są rodzice, potem członkowie dalszej rodziny, wreszcie różne środowiska, których dziecko staje się częścią. To od nich nabywa nowych umiejętności, w tym prawidłowego funkcjonowania w grupie.

Innymi słowy, jeśli rodzice wymagają od dziecka, by nie biło kolegów, a sami będą stosowali wobec niego kary fizyczne (choćby „zwykłe” klapsy), to z całą pewnością nie będzie to dobry wzór do naśladowania. Takich przykładów można podać wiele: żądanie mówienia prawdy, gdy dziecko ciągle jest świadkiem kłamstw w wykonaniu rodziców; bycia miłym dla innych, gdy rodzice nie odpowiadają sąsiadom na powitanie, itd., itp. Dysonans między tym co się mówi, a tym co się robi będzie miał fatalny skutek edukacyjny! Czyli … chcąc nauczyć dziecko dobrych zachowań, samemu trzeba być ich przykładem!

Dziecko nie staje się niegrzeczne z dnia na dzień

Jeśli chodzi o starsze dzieci (a w przypadku nastolatków, to jeszcze bardziej skomplikowane), to nieodpowiednie, niegrzeczne zachowania nie biorą się znikąd. To nie jest tak, że dziecko rodzi się niegrzeczne lub chce być niegrzeczne.Małe dziecko  Dlaczego dziecko jest niegrzeczne?Dziecko zaczyna być niegrzeczne, bo nie zna innego sposobu na zwrócenie na siebie uwagi. Najwyraźniej w jego życiu stało się coś, z czym sobie nie radzi lub czego nie rozumie … Zachowując się źle, w rzeczywistości woła „pomocy!”.

Czasami pomoc specjalisty jest konieczna

Jeżeli rodzice (lub najbliższe otoczenie) dobrze znają swoje dziecko, bo z nim rozmawiają i bacznie je obserwują, to udaje im się niemal natychmiast zauważyć niepokojące zmiany w zachowaniu swojej latorośli. Jeśli tak się stanie, a rodzice umieją z dzieckiem rozmawiać – prawdopodobnie uda się szybko znaleźć rozwiązanie zanim negatywne zachowania zdołają się utrwalić.

Natomiast sprawa może stać się o wiele poważniejsza, gdy rodzice nie mają dobrego kontaktu z własnym synem lub córką. Wtedy można się spodziewać eskalacji złych zachowań i do ich wyeliminowania być może trzeba będzie skorzystać z pomocy fachowców, czyli np. psychologa, psychoterapeuty, a nawet psychiatry.