Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks po porodzie? – 5 najważniejszych powodów

0
375

Po porodzie, niezależnie od tego czy odbył się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, właściwie wszystko jest inaczej. W domu pojawia się nowa, maleńka osóbka i to właśnie jej świeżo upieczeni rodzice poświęcają niemal całą swoją uwagę. Bardzo często matka dziecka jest tak bardzo pochłonięta zajmowaniem się maluchem, że ojciec może poczuć się odsunięty na boczny tor, niekochany. Tym bardziej, że przez dłuższy czas po porodzie nie ma mowy o uprawianiu seksu. Często nie tylko dlatego, że takie są wskazania lekarza. Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks po porodzie? Jest kilka powodów.

1. Boi się kolejnej ciąży

Obawa przed kolejną ciążą jest jednym z najważniejszych powodów, dla których kobieta nie ma ochoty na podjęcie współżycia po ciąży. Jest ona zwykle tym większa, im trudniej przebiegała ciąża i bardziej skomplikowany, długi i bolesny był poród. Aby usunąć ten czynnik najlepiej jest zastosować odpowiednią antykoncepcję – zależną od poglądów i przekonań religijnych. Mogą to być zatem metody naturalne lub chemiczne albo mechaniczne. Odpowiednią dobierze najlepiej lekarz – ginekolog.

2. Dziecko całkowicie absorbuje jej uwagę

Instynkt macierzyński posiada niemal każda kobieta. To on powoduje, że opieka nad dzieckiem całkowicie absorbuje jej uwagę.Zdrowie  Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks po porodzie? - 5 najważniejszych powodów Szczególnie, gdy karmi piersią i bywa, że robi to nawet kilkanaście razy (a czasami i więcej) w ciągu doby. Do tego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wokół malucha (np. kąpanie, przewijanie) oraz wizyty u lekarza, szczepienia, spacery itp., itd. Patrzy jak rośnie i … bezgranicznie kocha.

3. Jest ciągle zmęczona

Trudno się więc dziwić, że zaabsorbowana dzieckiem i wszystkim, co go dotyczy czuje się ciągle śmiertelnie zmęczona. Tym bardziej, że jest przekonana, że nikt tak jak ona, nie potrafi zająć się jej dzieckiem. Nie pozwala się więc wyręczać w opiece nawet wtedy, gdy są osoby, które tę pomoc oferują. Dlatego po całym dniu wyczerpujących zajęć zasypia najczęściej zanim położy głowę na poduszce. Czy jest w takiej sytuacji czas  ochota na seks? Odpowiedź chyba jest prosta – jeżeli jest na coś ochota, to tylko na odpoczynek, nie na upojny seks z partnerem. Oczywiście jest sposób na to, by kobieta nie czuła się tak zmęczona. Wystarczy, by pozwoliła nieco odciążyć się od macierzyńskich obowiązków, np. pozwalając tacie dziecka, by to on kąpał malucha (naprawdę faceci umieją to robić! 🙂 ), chodził z nim na popołudniowy spacer lub układał do snu.

4. Wstydzi się swojego ciała

Wiele kobiet po porodzie czuje się mało kobieco, nieatrakcyjnie. Blizny po cesarskim cięciu, rozstępy na skórze, czy brzuch nie tak umięśniony i jędrny jak przed ciążą powodują, że kobiety nie chcą odsłaniać swojego ciała i pokazywać go partnerowi. Są przekonane, że nie pociągają go seksualnie. Odwlekają więc moment rozpoczęcia współżycia seksualnego by nie narazić się na uszczypliwe uwagi, a przede wszystkim by nie zobaczyć w jego oczach braku akceptacji „nowego” ciała. Jest na to sposób? Jest. Otóż okazuje się, że tak naprawdę mężczyznom zależy o wiele bardziej na bliskości z partnerką, niż na tym by miała idealne ciało po porodzie. Mało tego – wielu z nich zupełnie nie zwraca na to uwagi, albo zupełnie im to nie przeszkadza! Może warto o swoich obawach i uczuciach szczerze z nim porozmawiać?

5. Odczuwa ból w czasie stosunku

Rzeczywiście, czasami seks po porodzie może być przez jakiś czas bolesny. Przyczyną może być naciągnięcie i uszkodzenie krocza, do którego doszło w czasie porodu (nawet w przypadku porodu przez cesarskie cięcie). Dlatego w czasie pierwszych po porodzie stosunków płciowych penetracja członkiem nie powinna być zbyt głęboka.Zdrowie  Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks po porodzie? - 5 najważniejszych powodówDobrym pomysłem będzie więc stosowanie tych pozycji seksualnych, w których to kobieta decyduje o głębokości i intensywności penetracji, a nie mężczyzna (np. kobieta na wierzchu, mężczyzna pod nią). Potem może pojawiać się także suchość pochwy, którą można złagodzić lub całkowicie zlikwidować stosując lubrykanty. Innym problemem może być wrażenie „luzu” w pochwie, będące wynikiem rozciągnięcia mięśni. Świetnym sposobem na ich wzmocnienie i przywrócenie elastyczności są ćwiczenia mięśni Kegla.

Kiedy można rozpocząć współżycie seksualne po porodzie?

Lekarze sugerują, by współżycie seksualne rozpocząć dopiero po 6 tygodniach od porodu i to niezależnie od jego rodzaju. Może się jednak okazać, że kobieta będzie na to gotowa o wiele później. Wprawdzie wygoją się w tym czasie wszystkie rany (fizycznie nie będzie jej zatem nic dolegać) ale psychicznie będzie musiała do tego dopiero dojrzeć.