Dni płodne

1
457

Monitorowanie swojego cyklu jest niezwykle istotne i pomocne zarówno jako metoda antykoncepcji, jak i planowania ciąży. Przede wszystkim jednak sprawdza się jako samokontrola organizmu, czyli nasz wewnętrzny system ostrzegania.

Zdrowie  Dni płodne

Czas trwania cyklu

U większości kobiet, cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Nie jest to jednak regułą. Dłuższe, bądź krótsze cykle zdarzają się u 40% pań i nie jest to niczym złym, pod warunkiem, że są regularne.

Długość cyklu jest punktem wyjścia w liczeniu dni płodnych i niepłodnych. Jako pierwszy dzień uznajemy moment pojawienia się miesiączki. Od tego czasu zaczynamy liczyć kolejne dni cyklu.

Czym są dni płodne?

Płodność uzyskujemy w chwili rozpoczęcia miesiączkowania (12-15 rok życia), natomiast zdolność do wydania na świat dziecka tracimy z pojawieniem się menopauzy (około 50 roku życia).

Zdrowie  Dni płodne

Dni płodne to czas, w którym kobieta jest zdolna do zapłodnienia, czyli w sytuacji, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i wędruje do jajowodu. Żywotność komórki jajowej ocenia się na około 24 godziny i tak naprawdę tylko w tym czasie możliwe jest zapłodnienie, czyli połączenie się plemnika z komórką.

Płodna tylko przez dobę?

Zapewne część z Was właśnie w myślach krzyknęła ,,jak to 24 godziny? przecież strasznie trudno jest się w taki okres ,,wstrzelić”, a po ulicach chodzi masa ciężarnych kobiet – niemożliwe, by były takimi farciarami!”. Otóż faktycznie, komórka jajowa żyje bardzo krótko. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywają plemniki i współżycie w wyznaczonych dniach cyklu.

Plemniki żyją w ciele kobiety (zależnie od jakości i objętości śluzu) od trzech do siedmiu dni. Wchodząc w głębszą matematykę, wychodzi na to, że współżyjąc raz w okolicach owulacji (pięść dni przed owulacją i trzy-cztery dni po niej) mamy tak naprawdę dużo większe szanse na zapłodnienie, niż może nam się wydawać (w końcu 1 dzień życia komórki w porównaniu do 28 dni cyklu, w którym ta komórka nie występuje jako gotowa do zapłodnienia, to jakieś szaleństwo! 🙂 ). Wszystko zawdzięczamy więc plemnikom, które w pewien sposób ,,czyhają” na uwolnienie komórki jajowej nawet przez okrągły tydzień 🙂

Zdrowie  Dni płodne

Antykoncepcja ,,kalendarzykowa”

 

W cyklach 28 dniowych, dni płodne zaczynają się zazwyczaj po 9 dniach od pojawienia się miesiączki. W sytuacji, gdy ciąża nie jest planowana, należy powstrzymać się od współżycia przez kolejne 7-9 dni, bądź skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia.

Warto pamiętać o tym, że metoda antykoncepcji polegająca na kontrolowaniu dni płodnych i niepłodnych (potocznie zwana ,,kalendarzykiem”) charakteryzuje się niską skutecznością i obarczona jest błędami ze względu na ruchomość cyklu wywołaną na przykład infekcją, stresem, czy zmianą klimatu.

Zdrowie  Dni płodne

Chcąc uchronić się przed niechcianą ciążą, warto skorzystać z alternatywnej antykoncepcji. Osobiście znam wielu rodziców, którzy ,,dzięki” antykoncepcji kalendarzykowej doczekali się pokaźnego potomstwa 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKalendarz badań w ciąży
Następny artykułPoronienie – co dalej?
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)