Jak dobrze wybrać szpital do porodu – 12 ważnych wskazówek

5
429

Szpital możesz wybrać – nie obowiązuje rejonizacja

Na szczęście czasy, w których obowiązywała tzw. rejonizacja minęły – miejmy nadzieję, że bezpowrotnie. Każda rodząca ma więc prawo do wyboru szpitala, w którym będzie rodzić swoje dziecko. Oto kilkanaście wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego, najlepszego szpitala.

1. Zastanów się jakich warunków oczekujesz

Każda kobieta w ciąży powinna zacząć myśleć o wyborze szpitala gdzieś około 20 – 24 tygodnia ciąży. Ma wówczas jeszcze sporo czasu na stworzenie listy niezbędnych warunków, które według niej i jej partnera wybrany szpital musi spełniać.Ciąża  Jak dobrze wybrać szpital do porodu - 12 ważnych wskazówekI naprawdę dobrym rozwiązaniem jest zapisanie ich np. na kartce. Choćby po to, by szukając informacji w szpitalach, wiedzieć o co pytać … Warto podkreślić najważniejsze i na nich bazując – szukać. Od czego zacząć?

2. Pozbieraj opinie o szpitalach

Najlepiej zacząć od zbierania informacji o szpitalach, które wchodzą w grę jako miejsce porodu. Można wiadomości na ich temat zbierać z różnych źródeł, między innymi ze stron internetowych. Ale warto porozmawiać z kobietami, które poród mają już za sobą i mogą podzielić się własnymi doświadczeniami, odczuciami i spostrzeżeniami. Trzeba jednak pamiętać, że opinie, jak to opinie, są zwykle subiektywne. Więc ten sam szpital może różnym kobietom różnie się kojarzyć i dlatego w różny sposób przez nie być oceniany. Tym bardziej, że najprawdopodobniej miały różne oczekiwania …

3. Sprawdź, który z najbliższych szpitali ma certyfikat UNICEF – „Szpital przyjazny dziecku”

Ważną wskazówką ułatwiającą wybór może być fakt, że dany szpital ma certyfikat UNICEFU „Szpital przyjazny dziecku”. Oznacza to, że zapewnia kobiecie i dziecku doskonałą opiekę od chwili narodzin, aż po ich wyjście do domu.

Przy okazji jeszcze jedna uwaga: warto korzystać ze szkoły rodzenia działającej przy wybranym szpitalu. Daje to możliwość wcześniejszego poznania położnych oraz omówienia ważnych kwestii związanych z przebiegiem porodu w danym szpitalu. Można wtedy wiele rzeczy omówić i ustalić z położną.

4. Jeśli planujesz rodzinny poród – sprawdź, czy jest możliwy

Jeżeli kobieta nie wyobraża sobie porodu bez obecności bliskiej osoby (np. męża, mamy, siostry, przyjaciółki), to koniecznie musi sprawdzić, czy w branym pod uwagę szpitalu poród rodzinny będzie możliwy. Jest to ważne, bo wprawdzie coraz więcej szpitali taką możliwość gwarantuje, ale jednak nie wszystkie.

5. Wybierz szpital, w którym możliwe są różne rodzaje porodów, np. tzw. poród aktywny

Wybór szpitala, w którym istnieje możliwość tzw. porodu aktywnego (teoretycznie kobieta ma do niego prawo, to w praktyce nie we wszystkich szpitalach jest na nie zgoda) jest dobrym pomysłem.Ciąża  Jak dobrze wybrać szpital do porodu - 12 ważnych wskazówekTo kobieta decyduje wtedy, który rodzaj porodu najbardziej jej odpowiada, który sprawia najmniejszy ból. Będzie więc mogła poruszać się, chodzić, siadać na piłce czy krzesełku, korzystać z masażu, a także rodzić np. w wannie. Oczywiście czasami poród w tradycyjnej pozycji „na plecach” jest koniecznością, np. jeśli niezbędne jest monitorowanie pracy serca rodzącej.

6. Sprawdź, czy szpital dysponuje salą indywidualnego porodu oraz tzw. salą rodzinną

Jest wiele takich kobiet, dla których poród jest tak intymnym przeżyciem, że nie wyobrażają sobie obecności innych, obcych osób w czasie jego trwania … Rozwiązaniem będzie więc znalezienie takiego szpitala, w którym istnieje możliwość porodu na indywidualnej sali, nie na tzw. trakcie porodowym. Naturalnie takie warunki oferują prywatne kliniki położnicze, ale też coraz częściej szpitale publiczne. Inna rzecz, że trzeba będzie za ten przywilej najprawdopodobniej zapłacić … Innym udogodnieniem jest tzw. sala rodzinna, gdzie mama, tata i maleństwo mogą wspólnie spędzać czas po porodzie.

7. Dopytaj o definicję porodu naturalnego funkcjonującą w wybranym szpitalu

Definicja porodu naturalnego w danym szpitalu (lub tylko niektórych lekarzy, czy położnych) może bardzo różnić się od tej, którą zna kobieta w ciąży. Jest to o tyle ważne, że konieczne jest dokładne jej przeanalizowanie. Dla niektórych lekarzy i położnych poród naturalny, to poród siłami natury bez stosowania środków znieczulających, rozkurczowych, przeciwbólowych, wywołujących poród (np. podanie oksytocyny) lub nacięcia krocza, dla innych są one dopuszczalne. Kobieta powinna mieć możliwość ustalenia z lekarzem lub położną jakie środki pomocnicze ewentualnie dopuszcza oraz w jakich okolicznościach. Jeżeli nie zgadza się na nie – też trzeba tę decyzję zakomunikować.

8. Dowiedz się jak wygląda opieka poporodowa

Wydaje się, że dzisiaj wszyscy już wiedzą, że dla prawidłowego rozwoju dziecka w przyszłości ogromne znaczenie ma sposób, w jaki przyszło na świat oraz bliski kontakt dziecka z matką, tzw. „skóra do skóry” tuż po porodzie. Jednak w gąszczu biurokratycznym w niektórych szpitalach o tym się zapomina.Ciąża  Jak dobrze wybrać szpital do porodu - 12 ważnych wskazówekTrzeba więc dowiedzieć się jak w danym szpitalu wygląda opieka poporodowa: czy wspomniane kangurowanie noworodka jest codzienną praktyką; czy położne uczą prawidłowego karmienia piersią; czy młode matki mają okazję nauczyć się prawidłowej opieki nad maluszkiem, itd.

9. Spytaj, czy poród może odebrać ginekolog prowadzący Twoją ciążę

W Polsce nie ma niestety ciągłości opieki nad kobietą w ciąży. Oznacza to, że lekarz – ginekolog prowadzący ciążę nie będzie obecny przy porodzie swojej pacjentki. Oczywiście nie jest to dobra praktyka, z czego zdaje sobie sprawę coraz więcej lekarzy, nie mówiąc o zainteresowanych kobietach. Dlatego wiele placówek, nawet publicznych, umożliwia odebranie porodu swojej pacjentki nawet takiemu lekarzowi, który na co dzień nie jest w niej zatrudniony. A więc trzeba śmiało pytać, czy w danym szpitalu jest taka możliwość.

10. Udaj się do szpitala, by osobiście obejrzeć panujące w nim warunki

Nie ma to jak obejrzeć „na żywo” miejsce, w którym poród miałby się odbyć. Trzeba więc udać się do szpitala po to, by osobiście obejrzeć panujące w nim warunki. Nie jest wykluczone, że będzie można zobaczyć nawet salę porodową. Ważne jest pierwsze wrażenie – czystość korytarzy i sal, ich kolorystyka, a przede wszystkim sposób kontaktowania się personelu z pacjentami. To trochę jak w szkole, w której stosunek pani sekretarki do uczniów i rodziców jest odzwierciedleniem atmosfery panującej w danej szkole. To się naprawdę sprawdza!

11. Dopytaj o cenę dodatkowych usług okołoporodowych

Może się zdarzyć, że dana placówka publiczna ma wszystko, na czym zależy kobiecie mającej w niej rodzić, ale większość udogodnień jest oferowanych odpłatnie. Koniecznie trzeba więc dopytać o cenę wszystkich dodatkowych usług okołoporodowych, by zdecydować, czy można sobie na nie pozwolić lub wybrać tylko niektóre z nich (np. obecność wybranej położnej czy akuszerki).

12. Zadawaj wszystkie nurtujące Cię pytania

Kobieta oczekująca na poród, szczególnie mająca rodzić pierwszy raz, zadaje sobie w myślach dziesiątki pytań, na które chciałaby usłyszeć odpowiedzi.Ciąża  Jak dobrze wybrać szpital do porodu - 12 ważnych wskazówek Niestety często krępuje się zadać je lekarzowi lub położnej. To błąd – ma prawo pytać i otrzymać odpowiedzi. Może więc, a nawet powinna zadawać wszystkie pytania, które ją nurtują.

I jeszcze jedna uwaga na koniec

Na koniec jeszcze jedna uwaga: warto mieć plan „B” – na wypadek, gdyby okazało się, że w dniu porodu wybrany szpital będzie miał tak wiele porodów, że nie będzie w stanie przyjąć kolejnego … Wtedy warto mieć adres innego, by nie trafić do zupełnie przypadkowej placówki.