Domowa apteczka – co powinna zawierać i gdzie ją umieścić?

0
430

Gdzie trzymać domową apteczkę?

Domowa apteczka jest „niezbędnikiem” w każdym domu. Podobna powinna być także w samochodzie i w każdym innym miejscu, w którym dziecko spędza dużo czasu – np. na spacerze. Jedno jest pewne – zawsze musi być tak zabezpieczona, by dostęp do jej zawartości był dla niego absolutnie niemożliwy. Bowiem dom musi być bezpieczny dla malucha. Dlatego zawsze trzeba dokładnie przemyśleć miejsce jej przechowywania.Zdrowie Domowa apteczka - co powinna zawierać i gdzie ją umieścić? Domową apteczkę najlepiej umieścić gdzieś wysoko, na tyle wysoko, by maluch nie był w stanie jej dosięgnąć. Nawet jeśli wdrapie się na stołek, czy krzesło, a następnie np. na blat kuchenny… Bezwzględnie musi być także zamykana na klucz lub przy pomocy specjalnego zapięcia (np. zatrzasku, zamknięcia z szyfrem itp.), by otwarcie jej było niemożliwe dla dziecka.

Jak zabezpieczyć leki wymagające przetrzymywania w lodówce?

Specjalnego zabezpieczenia wymagają również te leki, które muszą być przetrzymywane w lodówce, aby nie straciły swoich właściwości. Najlepiej zamknąć je w specjalnym pudełku z bezpiecznym zamknięciem – są do kupienia w aptekach i sklepach z wyposażeniem domu i postawić na najwyższej półce w lodówce. Podobne można wykorzystać do zabezpieczenia apteczki samochodowej i „przenośnej” czyli takiej, którą zabiera się np. na spacer, lodowisko, wycieczkę do miasta itp.

Co powinno się znaleźć w domowej apteczce?

Do niezbędnych rzeczy, które powinny się znaleźć w apteczce należą:

 • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dobrane odpowiednio do wieku domowników – najlepiej po konsultacji z lekarzem. Dla dzieci najczęściej będzie to paracetamol lub ibuprofen.
 • Sól fizjologiczna, którą można stosować np. do przemywania oczu w czasie różnych infekcji oraz usuwania z nich ciał obcych. Pamiętać trzeba o tym, że po otwarciu pojemniczka, roztwór soli fizjologicznej ma bardzo krótki termin przydatności do użycia.
 • Strzykawka bez igły, pipetka, łyżeczka lub kubeczek z miarką do leków – dzięki nim możliwe będzie prawidłowe dozowanie leków.
 • Środek odkażający w żelu lub w płynie. Bardzo praktyczne są te w aerozolu, bo można je zastosować bez dotykania bolącej rany.
 • Sterylne waciki różnej wielkości (mogą być także płatki kosmetyczne) dzięki którym można oczyścić wszelkie zadrapania i inne rany.Zdrowie Domowa apteczka - co powinna zawierać i gdzie ją umieścić?
 • Sterylne plastry i plasterki z opatrunkiem do zabezpieczenia mniejszych ran. Bardzo fajne dla dzieci są te z kolorowymi nadrukami – mogą bardzo skutecznie odwrócić uwagę malucha od bólu i strachu spowodowanego nabytą raną 🙂 Przydać się może również wodoodporny plaster – choćby do mocowania bandaża.
 • Bandaże różnego typu oraz agrafka lub specjalne zapięcie – ułatwią zabezpieczenie większej rany zanim dotrze się do lekarza.
 • Termometr, który trzeba kupić w aptece, a nie w supermarkecie. Choć najprawdopodobniej będzie droższy, to jednak jego pomiar będzie bardziej wiarygodny. Szczególnie, że oferta jest naprawdę dość szeroka. W aptece można także liczyć na fachową pomoc farmaceuty w jego wyborze.
 • Ostre ale niezbyt duże nożyczki do obcinania nadmiaru plastra czy bandaża.

O czym jeszcze nie wolno zapomnieć?

Gromadząc zawartość domowej apteczki (i każdej innej) trzeba zadbać przede wszystkim o tym, by wszystkie znajdujące się w niej specyfiki miały aktualne daty przydatności do użycia oraz ulotki informujące o ich sposobie zastosowania i zalecanych dawkach. W sytuacji nagłej konieczności ich zastosowania, w chwili zdenerwowania i stresu – mogą się bardzo przydać. Zawartość apteczki trzeba więc systematycznie przeglądać, a przeterminowane leki trzeba oddać do punktu utylizacji leków (są zwykle w wyznaczonych punktach w każdej gminie) lub do apteki (choć nie wszystkie je przyjmują).