Jeszcze kilka lat temu nie było mowy o czymś takim, jak domowy detektor tętna płodu. Przyszłe mamy, które chciały sprawdzić dobrostan dziecka, musiały udać się do lekarza, lub położnej. Dopiero tam mogły posłuchać bicia serca swojego nienarodzonego malucha.

Ciąża Zdrowie  Domowy detektor tętna płodu

Czasy się zmieniły i urządzenie o nazwie ,,doppler” może nabyć każda przyszła mama. Badanie w domowym zaciszu to wygodny, bezbolesny i bezpieczny sposób na osiągnięcie psychicznego komfortu.

Czym jest detektor tętna płodu/doppler?

Detektor tętna płodu, to nic innego, jak urządzenie wykorzystywane w standardowej praktyce położniczej do sprawdzania bicia serca płodu w poszczególnych etapach ciąży.

Sprzęt wykorzystuje efekt Dopplera, wysyłając do brzucha sygnały dźwiękowe. W wyniku odbioru określonych fal, pozwala na odsłuch pochodzących z ciała odgłosów (w tym bicia serca płodu).

Ciąża Zdrowie  Domowy detektor tętna płodu

Nowoczesne detektory tętna, poza wbudowanym głośnikiem, posiadają także wyświetlacz do odczytywania ilości uderzeń serca na minutę. To przydatna funkcja, która pozwala na określenie dobrostanu płodu na podstawie prawidłowych, bądź nieprawidłowych zapisów.

Czy to jest bezpieczne?

Detektory wykorzystują do swojego działania fale ultradźwiękowe, które stosowane są w medycynie od wielu lat. Jeżeli detektor posiada odpowiednie certyfikaty (chodzi o symbol CE na opakowaniu), nie ma prawa w żaden sposób zaszkodzić mamie ani dziecku. Korzystanie z urządzenia jest więc w pełni bezpieczne.

Inną sprawą jest bezpieczeństwo ,,psychiczne”. Zawsze podczas korzystania z detektora, należy mieć na uwadze fakt, że mamy prawo nie znaleźć tętna. Dzieje się tak z różnych powodów, m.in. niesprzyjającego ułożenia płodu, odmiennej budowy łożyska, nieumiejętnego pomiaru, czy po prostu nadmiaru tłuszczu na brzuchu. W takiej sytuacji badanie należy przerwać i powtórzyć je po kilku godzinach i… nie panikować!

Ciąża Zdrowie  Domowy detektor tętna płodu

Przyzwolenie na błąd w badaniu to podstawowa zasada korzystania z urządzenia. Jeżeli każdorazowe niepowodzenie w pomiarze będzie skutkować wizytą na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, detektor tętna płodu faktycznie okaże się niezdrową i niebezpieczną ,,zabawką”…

Kiedy usłyszę serduszko?

Na wielu detektorach, producenci zabezpieczają się zaporową granicą 16 tygodni. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że przy prawidłowym korzystaniu z dopplera, serce płodu można usłyszeć już w 10 tygodniu ciąży, czyli pod koniec 1 trymestru 🙂

Jaki detektor wybrać?

Detektory tętna płodu znajdziemy w sklepach medycznych stacjonarnych i online. Koszt takiej przyjemności to od 150 złotych wzwyż.

Ciąża Zdrowie  Domowy detektor tętna płodu

Planując zakup, warto rozważyć kupno detektora z ręczną, a nie wbudowaną sondą. Takie rozwiązanie będzie skutkować dokładniejszym pomiarem i lepszym dostępem do brzuszków z większą zawartością tłuszczu 🙂

Dobrze również wiedzieć, że sondy o niższej wartości MHz (np. 2,5MHz), są dokładniejsze od swoich ,,koleżanek” z wyższymi wartościami (np. 3,0 MHz). Dokładność w tym konkretnym przypadku będzie przekładać się sukces badania we wcześniejszych tygodniach ciąży.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPielęgnacja suchej skóry
Następny artykułHipotrofia płodu
Mama Antka. Kura domowa z wyboru :) Zakochana w dzieciach. Uwielbia szydełkować, czytać, kucharzyć, szyć, majsterkować i robić coś z niczego. Fanka wszystkiego, co można podpiąć pod kategorię DIY.