Drugie dziecko – kiedy się na nie zdecydować?

0
410

rodzice, którzy w swoich rodzicielskich planach nie przewidują miejsca i czasu na posiadanie drugiego dziecka. Mają do tego prawo i trzeba ich decyzję uszanować. Model rodziny 2 + 1 jest dość powszechny w państwach wysoko rozwiniętych, także w Polsce. Chociaż … ostatnio to się zmienia. Niektórzy uważają, że jest to moda inni, że wynik programu 500 plus, a jeszcze inni – bardziej stabilnej sytuacji na rynku pracy. Niezależnie jednak od powodów, najważniejsze jest to, że dzieci rodzi się coraz więcej!

Czasami los decyduje inaczej

Niektórzy nie planując drugiego dziecka zabezpieczają się przed kolejną ciążą stosując różne metody zapobiegania ciąży. Bardziej lub mniej skuteczne. I czasami zaliczają tzw. klasyczną „wpadkę”, która teoretycznie nie miała prawa się zdarzyć. Los więc płata czasami figle i zdejmuje z rodziców ciężar decyzji o tym kiedy i czy w ogóle zajść w drugą ciążę 🙂

Wielu rodziców chce, by decyzja o kolejnym dziecku była świadoma. Kiedy więc jest najlepszy moment na pojawienie się nowego członka rodziny? Rodzice  Drugie dziecko - kiedy się na nie zdecydować? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie. Doświadczenia rodziców są bardzo różne, a żadne wyniki badań nie wskazują najlepszego terminu.

Mała, czy większa różnica wieku między rodzeństwem?

Według niektórych najlepiej jest, gdy różnica wieku między pierwszym a drugim dzieckiem nie jest duża. Można wtedy wykorzystać ubranka, zabawki, wózki itp., czyli niemal całą wyprawkę pierwszego dziecka. Daje to realne i łatwe do przeliczenia korzyści finansowe. Oprócz tego różnica wieku 1 – 2 letnia powoduje, że pierwsze dziecko jeszcze nie bardzo jest w stanie zorientować się w tym, jakie radykalne zmiany w życiu rodziny przyjdą wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny. Dlatego o wiele łatwiej przyjdzie mu zaakceptowanie nowej sytuacji.Rodzice  Drugie dziecko - kiedy się na nie zdecydować?W przypadku dużej różnicy wieku między rodzeństwem może dojść do wielu problemów wychowawczych ze starszym dzieckiem. Obawa, wręcz lęk o utratę miłości rodziców może bowiem spowodować chęć zwrócenia na siebie uwagi i radykalną zmianę zachowania pociechy – od zamknięcia się w sobie do agresji.

Jest jeszcze jeden aspekt szybkiej decyzji o kolejnej ciąży. Rodzice pragnąc mieć dwójkę dzieci chcą jednocześnie zminimalizować czas „siedzenia w pieluchach”. Czyli, chcą szybko „mieć to z głowy”. Oprócz tego, wychodzą z założenia, że łatwiej im będzie wychowywać dzieci w podobnym wieku, a one same będą mogły bez trudu porozumieć się ze sobą. Nie będą bowiem żyły w zupełnie innych światach.

Oczywiście jest w tym dużo racji, ale też są i minusy, np. między rodzeństwem w tym samym wieku (szczególnie we wczesnym dzieciństwie) może dochodzić do rywalizacji o zabawki, uwagę rodziców itp.

Czekać na poprawę sytuacji materialnej lub stabilizację zawodową?

Decyzja o drugim dziecku czasami, a może nawet dość często, warunkowana jest oczekiwaniem na poprawę sytuacji materialnej lub stabilizację zawodową. Wszyscy rodzice, którzy odwlekają decyzję właśnie z tego powodu muszą jednak liczyć się z tym, że sytuacja materialna może wcale nie ulec poprawie.Rodzice  Drugie dziecko - kiedy się na nie zdecydować?A praca nigdy nie jest dana człowiekowi na zawsze. Więc chyba argument ekonomiczny i zawodowy jest raczej słaby …

Jedno jest pewne – im dłużej jest odwlekana decyzja o drugim dziecku, tym trudniej jest ją podjąć. Bo czas mija, dziecko rośnie, czasu dla siebie jest coraz więcej i życie staje się coraz wygodniejsze. Jak z tego zrezygnować? Powrót do pieluch, nocnego wstawania, biegania do lekarzy i ciągłych obaw o zdrowie niemowlaka wydaje się być ponad siły …