Pierwszego listopada większość z nas wybiera się na cmentarze, by wspominać zmarłych z rodziny i nie tylko. Jak we Wszystkich Świętych pogodzić rolę rodzica z tradycją? I w końcu najważniejsze – jak radzić sobie z trudnymi pytaniami malucha, o które nietrudno w ten szczególny okres.

Małe dziecko Polecamy  Dziecko w dniu Wszystkich Świętych

Każdy ma swoje metody wychowawcze. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie, by dzieci spędzały czas na cmentarzach i zazwyczaj odwiedzają groby najbliższych w samotności, a pociechy na kilka chwil zostawiają u kogoś zaufanego, na przykład, babci. Zwolenników takiego wyjścia jest pewnie całkiem sporo, ale trzeba mieć na uwadze, że prędzej czy później będziemy musieli całą rodziną wybrać się do tego typu miejsca, a wówczas może okazać się, że rozmowa na trudne tematy nie będzie łatwym wyzwaniem. Dziecko w pewnym wieku zaczyna samo zadawać pewne pytania i zastanawiać się nad wieloma kwestiami, a wówczas znacznie trudniej jest mu pewne kwestie wytłumaczyć.

Oczywiście, nie ma złotej reguły, mówiącej jak mamy zachowywać się w stosunku do dzieci we Wszystkich Świętych i dniach poprzedzających to święto. Zamieszanie zakupowe, znicze na półkach sklepowych – to, co dla nas jest czymś zupełnie normalnym, jest dla dziecka zastanawiające, a niekiedy wręcz niepokojące. Pamiętajmy, by nie unikać pytań i w razie potrzeby jak najwięcej wyjaśniać swojej pociesze, tak aby nie miała traumy i nie kojarzyła pierwszego listopada z czymś nieprzyjemnym. Może mieć (ale nie musi!) to w przyszłości nieciekawe skutki.

Małe dziecko Polecamy  Dziecko w dniu Wszystkich Świętych

Rodzice doskonale znają swoje dzieci. Niektóre maluchy są bardzo wrażliwe, inne natomiast nie potrafią zachowywać się cicho w miejscach, gdzie krzyk nie jest czymś pożądanym. Jeżeli nigdy nie odwiedzaliśmy grobów najbliższych ze swoim maluchem i planujemy po raz pierwszy zrobić to właśnie we Wszystkich Świętych, powinniśmy poważnie zastanowić się, czy aby na pewno jest to dobre wyjście. I nie chodzi tu tylko o ewentualne pytania dotyczące życia po śmierci, ale także o nieodpowiednie zachowanie, które nie przez wszystkich może być tolerowane (musimy pamiętać, że na cmentarzach niektórzy odwiedzają naprawdę bliskie osoby i mają prawo tego dnia mieć znacznie gorsze samopoczucie i odczuwać silniejszą chęć spędzenia chwili w niemal absolutnej ciszy).

Trudno określić, jaki wiek dziecka jest najlepszy na pierwszy spacer po cmentarzu. Warto jednak pierwszy znicz, na przykład, przy grobie kochanego dziadziusia, zapalić w normalny dzień, gdy na tego typu obiektach jest znacznie mniej osób. Pamiętajmy o tym, by za pierwszym razem unikać, między innymi, okolic kaplicy cmentarnej. Akurat odbywający się pogrzeb, a wraz z nim obecność zapłakanych osób i trumny, może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Małe dziecko Polecamy  Dziecko w dniu Wszystkich Świętych

Co jeżeli, kiedy już padnie pytanie dotyczące życia po śmierci? Wiele zależy od tego, czy jesteśmy osobami wierzącymi, czy zapalanie zniczy na grobach traktujemy jako coś bardziej symbolicznego. Nie powinniśmy raczej drastycznie przekazywać swojego światopoglądu. Na pewno na większość młodych osób nie zadziała zbyt dobrze informacja, że umarłe osoby po prostu znikają i nigdy więcej się z nimi nie spotkamy. Kwestia tego, jak przekażemy dziecku niektóre informacje zależy tylko i wyłącznie od nas i tego, jaki sposób wychowania wybraliśmy. Pamiętajmy jednak, by brać pod uwagę psychikę najmłodszych. Ta nie jest tak ukształtowana jak nasza, a to nie jest bez znaczenia.

Wizyt na cmentarzach na pewno nie można traktować mało poważnie i całkowicie bagatelizować wyniosłości takich dni jak 1. listopada. Musimy stopniowo, krok po kroczku, wytłumaczyć dziecku dlaczego wybraliśmy się akurat w takie miejsce i czemu ma to służyć. Dostosowujmy nasze wypowiedzi do wieku rozmówcy i pamiętajmy, by obserwować reakcje pociechy. Gdy zobaczymy, że niezbyt dobrze reaguje na niektóre wypowiedziane przez nas zdania – rozmażmy powrót do domu i spokojne wyjaśnienie całej sytuacji. W niektórych przypadkach pomoże też odłożenie w czasie tego typu rozmów.