Kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać?

0
487

Rodzice, którzy mają już kilkoro dzieci wiedzą, że każde kolejne dziecko umiejętność samodzielnego siadania nabyło niekoniecznie w tym samym momencie swojego życia.Niemowlę  Kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać?

Istnieją wprawdzie różnego rodzaju schematy i skale przedstawiające rozwój psychomotoryczny niemowlaka i małego dziecka, ale niewielkie odchylenia od norm rozwojowych w nich zawarte są dopuszczalne. Najczęściej wynikają z właściwego dla danego dziecka tempa i rytmu rozwoju. Nie są więc traktowane jak patologie rozwoju, ale jak indywidualne różnice.

Wstęp do samodzielnego siedzenia

Zanim dziecko samodzielnie usiądzie, przez kilka wcześniejszych miesięcy życia przygotowuje się do tego aktu. Można by powiedzieć – trenuje.

W kolejnych miesiącach wzmacnia swoje mięśnie tak, by były w stanie utrzymać kręgosłup w pozycji siedzącej. Początkowo unosi główkę na jedną sekundę, potem na pięć, a pod koniec trzeciego miesiąca potrafi utrzymać główkę prosto przez około trzydzieści sekund i nie pozwala jej opaść do tyłu w czasie kołysania.Niemowlę  Kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać?

W następnych miesiącach życia pojawiają się nowe umiejętności, by pod koniec siódmego miesiąca nasz maluch był w stanie przewrócić się na brzuch z położenia na plecach. Potrafi też bawić się rozkosznie swoimi nóżkami leżąc na plecach.

Niemowlę zaczyna siadać (ale jeszcze nie samodzielnie)

Wreszcie ( 🙂 ), pod koniec ósmego miesiąca życia nasz słodziak, kurczowo trzymając się naszych palców, podciąga się do góry i …siada (podparty umie wytrzymać co najmniej pięć sekund)!. Za dwa miesiące (czyli pod koniec dziesiątego miesiąca) z położenia na plecach umie już samodzielnie usiąść i w siadzie prostym siedzi swobodnie.Niemowlę  Kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać?

Kończąc pierwszy rok swobodnie samodzielnie siada i zachowuje pełną równowagę w siadzie prostym. Jeśli tak się nie stało, nie ma co wpadać w panikę martwiąc się o zdrowie malucha, bo może to być jego indywidualna cecha rozwojowa.

Na wszelki wypadek należy jednak udać się do lekarza pediatry, by ten dokładnie zbadał dziecko i wykluczył ewentualne nieprawidłowości.

Czy można przyspieszyć samodzielne siadanie?

Niektórych rodziców wręcz „kusi” by przyspieszyć siadanie swojego dziecka. Szczególnie wtedy, gdy widzą, że inne dzieci w identycznym wieku już umieją siedzieć. Ale to nie jest dobry pomysł…nawet jeżeli dziecko wyraźnie „rwie się” do tej czynności.Niemowlę  Kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać?

Szczególnie zły wpływ na układ mięśniowy i kostno-stawowy niemowlaka ma sadzanie go i podpieranie poduszkami z różnych stron (wielu rodziców to stosuje, niestety). Powoli! Dziecko powinno rozwijać się swoim tempem, a siadać wtedy, gdy jest na to gotowe! Czyli dopiero wtedy, gdy jego mięśnie, kości i stawy są w stanie to znieść 🙂

Jednak rodzice mogą dziecku pomóc 🙂

Nie powinno się wprawdzie na siłę dziecka sadzać, ale można (a nawet trzeba!) za to robić coś innego – dbać o rozwój motoryczny malucha 🙂 Jak? To bardzo proste (przynajmniej dla rodziców 🙂 ) – należy układać maluszka na twardym, czystym i bezpiecznym podłożu we wszystkich możliwych pozycjach, a szczególnie na brzuszku i wtedy…pozwolić mu unosić główkę (do trzeciego, czwartego miesiąca życia, dziecka nie wolno zostawiać w czasie tych czynności samego).Niemowlę  Kiedy dziecko powinno samodzielnie siadać?

Dla uatrakcyjnienia sytuacji i zmotywowania malucha do działania – w zasięgu rączek rozłożyć można kolorowe zabawki, po które chętnie będzie sięgał.

Świetną zabawą i jednocześnie ćwiczeniem jest turlanie. Turlając się, sięgając po zabawki, podnosząc główkę i klatkę piersiową na przedramionach, niemowlę wzmacnia mięśnie szyi, karku, ramion i tułowia potrzebne przy siadaniu.

I to jest właściwie wszystko, co rodzice kochający swoje maluchy mogą dla nich zrobić przygotowując je do samodzielnego siadania 🙂 Reszta w rękach, a właściwie w nogach…(a może w pupci??? 🙂 ) ich dzidziusia 🙂