Dzień Wagarowicza – czy pozwolić dziecku świętować?

0
537

21 marca 2017 roku wypada Dzień Wagarowicza – ulubione święto większości uczniów 🙂 Czy w tym dniu wysłać dziecko do szkoły, by normalnie uczestniczyło w zajęciach, czy może pozwolić na świętowanie?

Uczeń  Dzień Wagarowicza - czy pozwolić dziecku świętować?

Gdzie ta tradycja?

Dzień Wagarowicza to święto wszystkich uczniów. Przynajmniej w teorii. Część dzieci będąc w wieku szkolnym buntuje się na tradycję i zamiast pokornie uciec z zajęć, czeka pod salą na nauczyciela.

Dzieje się tak między innymi ze względu na dużą ilość zaległości jakie powstają po opuszczeniu jednego dnia w szkole. Powodem może być także strach przed konsekwencjami – szczególnie ze strony nauczycieli, a także typowy dla niektórych uczniów, etap ,,kujonostwa” w którym nie chcą przegapić żadnych zajęć (a koledzy ściągający na klasówkach są ,,u pani” 🙂 ).

Pomysłowe szkoły

W większości szkół coraz częściej podchodzi się do Dnia Wagarowicza humorystycznie i z dystansem. Zamiast karcić uczniów za nieobecności, szkoły organizują tego dnia zabawy, apele i wycieczki, czy sprzątanie świata. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu dzieci nie muszą martwić się o wagarowe plany, rodzice o miejsce pobytu dziecka, a policja nie ma tylu absztyfikantów do odwożenia do domów.

Uczeń  Dzień Wagarowicza - czy pozwolić dziecku świętować?

Bywają jednak szkoły, które bardzo konserwatywnie podchodzą do Dnia Wagarowicza i w żaden sposób nie zachęcają uczniów do rezygnacji ze szwendania się po ulicach. Często też w zamian za wagary, dzieci otrzymują surowe kary, żeby w przyszłości nie robić podobnych rzeczy.

Oba rozwiązania zapewne mają plusy i minusy. Warto więc zastanowić się na złotym środkiem.

Kompromis

Dzieci od małego powinny być wychowywane w taki sposób, by miały swobodę nawiązywania rozmów z rodzicami. Idealnie by było, gdyby wagarowicz poprosił rodzica o zgodę na wagary (czy to przypadkiem nie będzie zaprzeczeniem tradycyjnych wagarów? 🙂 ). Takie rozwiązanie by sprawiło, że dziecko pozostaje bezpieczne w domu (lub spotyka się ze znajomymi w oznaczonym miejscu i ,,świętuje”), a rodzice z kolei mają spokojną głowę.

Uczeń  Dzień Wagarowicza - czy pozwolić dziecku świętować?

Nie oszukujmy się – dziecko informujące o wagarach to niezwykła rzadkość. Chociaż – tutaj wcisnę dygresję z własnego dzieciństwa – ja osobiście w swoje pierwsze wagary wybrałam się ze znajomymi do lasu, a następnie wróciłam do domu, dumnie oznajmiając mamie, że właśnie przebywam na wagarach (byłam w 1 gimnazjum) i nie zamierzam wrócić do szkoły, choćby nie wiem jak mnie przekonywała 🙂

Zależnie od naszych poglądów, warto przed Dniem Wagarowicza porozmawiać z dzieckiem. Można zrobić to delikatnie, pytając o plany na najbliższe dni – bez naciskania wyciągniemy informację o tym, czy przypadkiem w głowie pociechy nie tworzy się jakiś doskonały plan ucieczki 🙂 Warto w rozmowie przemycić gdzieś informację o niebezpieczeństwach wynikających z wagarów. Tutaj świetnym argumentem jest patrolująca policja i Twoje własne doświadczenia 🙂

Uczeń  Dzień Wagarowicza - czy pozwolić dziecku świętować?

Mamo, idę na wagary

Jeżeli dziecko przyjdzie i powie Ci w zaufaniu, że idzie na wagary, nie gaś go od razu zakazem. Podobnie zachowaj się w sytuacji, gdy w jakiś sposób dowiedziałaś się o takich planach. Postaraj się dowiedzieć, co tego dnia jest organizowane w szkole i przedstaw maluchowi wszystkie pozytywne i negatywne aspekty zrobienia sobie dnia wolnego od szkoły. Być może wcale nie będziesz musiała decydować za dziecko 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarmienie dziecka piersią
Następny artykułPrzesądy ciążowe
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)