Fobia szkolna – co to jest i skąd się bierze?

2
461

Co to jest fobia szkolna?

Fobia szkolna jest jedną z nerwic wieku dziecięcego – zalicza się ją do zaburzeń lękowych. Nazywana jest też skolionofobią, didaskaleinofobią lub nerwicą szkolną. Występuje u około 1 – 5% dzieci w wieku szkolnym, częściej u chłopców niż dziewcząt.

Choroba polega na bardzo silnym, irracjonalnym i nie dającym się opanować lęku przed szkołą i wszystkim co się z nią wiąże: rówieśnikami, nauczycielami, uczestniczeniem w lekcjach, klasówkami, odpowiedziami, udziałem w zajęciach dodatkowych, klasowych wycieczkach, itd.

Co sprzyja wystąpieniu fobii szkolnej u dziecka?

Wystąpieniu nerwicy szkolnej sprzyja wiele sytuacji, z którymi może zetknąć się dziecko w szkole, w domu i środowisku rówieśników.

W szkole może to być np. strach przed krytyką ze strony nauczycieli, obawa przed niespełnieniem ich oczekiwań.Uczeń  Fobia szkolna - co  to jest i skąd się bierze? Może to być także strach przed ośmieszeniem w środowisku rówieśników w szkole, choćby z powodu deficytów rozwojowych (np. zbyt niski wzrost, jąkanie się, czy inne wady wymowy, otyłość lub nadmierna chudość), czy pochodzenia (np.niski status społeczny, czy ekonomiczny, itp.). Innym powodem może być obawa przed przemocą w szkole (molestowanie, straszenie, bicie).

Środowisko rodzinne jako przyczyna nerwicy szkolnej

Mimo,że nazwy sugerują, że przyczyn zaburzeń należy szukać w szkole, to jednak trzeba wyraźnie powiedzieć, że bardzo duży udział w ich powstaniu może mieć, i zazwyczaj ma, środowisko rodzinne.

Dla wrażliwego dziecka sprostanie wymaganiom rodziców, którzy np. oczekują tylko znakomitych wyników w nauce i tzw. „czerwonego paska” na świadectwie może być przyczyną permanentnego lęku przed skutkami niespełnienia tych oczekiwań.

Jeżeli do tego doda się np. karanie za słabsze oceny lub straszenie perspektywą „tresury” w szkole oraz porównywanie wyników w nauce z wynikami kolegów lub starszego rodzeństwa, to trudno się dziwić, że dzieciak ma coraz niższą samoocenę, a nauka w szkole kojarzy mu się tylko z nieprzyjemnym uczuciem lęku przed porażką.Uczeń  Fobia szkolna - co  to jest i skąd się bierze?Czasami fobia może być konsekwencją gwałtownego zerwania bardzo silnych więzi istniejących między dzieckiem, a rodzicami (najczęściej matką), przejęcia ich lękowych postaw (na zasadzie powielania obserwowanych zachowań) lub nadmiernej opiekuńczości. W efekcie dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i jest bardziej podatne na zaburzenia lękowe.

Nazbierało się tego trochę, prawda?