Gorączkujące dziecko

2
671

Jaka temperatura jest prawidłowa?

Prawidłową temperaturą u niemowlaka jest 36,6 – 37,5 stopni C. Temperatura powyżej 37,5 – 38 stopni C oznacza stan podgorączkowy, powyżej 38 stopni C – gorączkę (pamiętajmy, że sama gorączka nie jest chorobą, jest jedynie sygnałem wysyłanym przez organizm, że dzieje się z nim coś złego).

Zdrowie  Gorączkujące dziecko

Co robić?

Gdy podejrzewamy, że nasz maluch ma gorączkę (bo np. dotknięte naszą ręką czoło dziecka wydaje się być gorące, widzimy nienaturalne rumieńce, lub błyszczące oczy itd.) to należy przede wszystkim zmierzyć mu temperaturę.

Czym i w jaki sposób mierzymy temperaturę?

Kiedyś powszechnych termometrów rtęciowych (być może w niektórych domach jeszcze są w użyciu) – nie znajdziemy już w sprzedaży. Nowoczesne termometry znacznie skracają i ułatwiają tę czynność: na podczerwień (do mierzenia temperatury w uchu), paski na czoło (nie cieszą się zbyt dobrą opinią), elektroniczne (do mierzenia temperatury w buzi, pod pachą, czy w odbycie). Można też zaopatrzyć się w termometr przypominający smoczek (łatwy w użyciu).

Zdrowie  Gorączkujące dziecko

Należy stosować się do zaleceń na ulotkach, by pomiar temperatury był prawidłowy.

Przy jakiej temperaturze do lekarza?

Jeśli temperatura u noworodka przekracza 38 stopni wezwijmy lekarza (lub udajmy się do niego)! To samo robimy, jeżeli temperatura u starszego niemowlaka przekracza 39 stopni.

Nie panikujmy 🙂

Czy podawać leki przeciwgorączkowe?

Leki obniżający gorączkę podajemy dziecku dopiero powyżej temperatury 38,5 stopnia C. Zwykle są one na bazie paracetamolu lub ibuprofenu w postaci syropu lub czopków (te pierwsze nie będą skuteczne w przypadku, gdy gorączce towarzyszą wymioty, te drugie nie zadziałają przy biegunce). Trzymamy się dawkowania według zaleceń na ulotce.

Zdrowie  Gorączkujące dziecko

Domowe sposoby obniżenia temperatury ciała dziecka.

Temperaturę ciała można spróbować obniżyć bez leków stosując np. chłodne (nie lodowate!) okłady na czoło, czy kark lub łydki dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, że te zabiegi mogą jedynie czasowo, krótkotrwale zbić gorączkę. Dlatego często stosuje się je wspomagając podawanie środków farmakologicznych. I jeszcze jedno: nie wolno dla szybkiego obniżenia temperatury ciała dziecka zastosować zimnej, nie daj Boże lodowatej kąpieli w wodzie (grozi to szokiem termicznym!)! Jeżeli już, to temperatura takiej wody powinna być niższa o około 2 stopnie C, niż temperatura gorączkującego dziecka!

Nie panikujmy 🙂

Trzydniówka. Co to takiego?

Warto pamiętać, że u małych dzieci (do około 3 roku życia) często występują tak zwane trzydniówki, czyli wysoka gorączka utrzymująca się 3 dni bez towarzyszących jej innych objawów. Po tym okresie temperatura spada, pojawia się rumień lub wysypka. Dziecko bez podawania leków (poza obniżających temperaturę ciała) wraca do zdrowia. Trzydniówka często jest mylona z zapaleniem ucha środkowego i lekarze przypisują na te chorobę niepotrzebnie antybiotyk.

Zdrowie  Gorączkujące dziecko

Spokój i opanowanie rodzica

Są bardzo potrzebne w sytuacji choroby dziecka. Nie panikujmy, ale też nie lekceważmy niepokojących objawów –  w razie jakichkolwiek wątpliwości naprawdę lepiej skontaktować się z pediatrą. Łatwiej i szybciej nasza pociecha wróci do zdrowia 🙂