Grzybica paznokci – leczenie

0
1209

Skuteczność leczenia grzybicy paznokci zależy od wielu czynników. Między innymi od tego w jakim stadium rozwoju się znajduje oraz od … cierpliwości pacjenta. Niestety, leczenie jest długotrwałe – nawet kilka miesięcy. Czasami też nie przynosi pożądanych efektów (czyli całkowitego wyleczenia) z tego powodu, że chorzy nie przestrzegają ściśle zaleceń.

Kiedy udać się do lekarza – dermatologa?

Im wcześniej zauważy się objawy grzybicy i rozpocznie leczenie, tym łatwiej ją wyleczyć bez konieczności np. chirurgicznego usuwania płytki paznokcia. Dlatego do lekarza dermatologa trzeba się udać natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów, np. małej odbarwionej plamki na paznokciu.

Domowe metody leczenia grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci domowymi sposobami jest nieskuteczne. Dlatego zamiast tracić czas na ich stosowanie – lepiej od razu umówić się na wizytę do dermatologa.Zdrowie  Grzybica paznokci - leczenieNiestety w grę wchodzi właściwie tylko wizyta prywatna, bo na wizytę na NFZ czeka się miesiącami. Ponieważ grzybica rozwija się szybko i z łatwością przenosi się na kolejne palce stóp i rąk – lepiej nie czekać. I jeszcze jedno – grzybica sama się nie wyleczy, nie ma na to najmniejszych szans.

Leczenie grzybicy we wczesnym stadium rozwoju

We wczesnym stadium rozwoju grzybicy paznokci stosuje się czasami leki miejscowe w postaci preparatów grzybobójczych. Mają one za zadanie zahamowanie rozwoju grzybów na zakażonym paznokciu, a następnie zapewnienie odnowy zdrowego paznokcia. W celu uzyskania jak najgłębszej penetracji chorobowo zmienionego miejsca zaleca się usuwanie zakażonej płytki paznokcia za pomocą pilniczków jednorazowych. Dzięki temu łatwiej dochodzi do dyfuzji preparatu do łożyska. Leczenie stosuje się przez dłuższy czas.

Rekonstrukcja płytki paznokcia

Zeszlifowanie zagrzybionej płytki paznokcia ułatwia wprawdzie wniknięcie leku do paznokcia, ale jednocześnie powoduje, że staje się ona bardzo cienka. Ponieważ nie daje wtedy odpowiedniej ochrony bardzo unerwionej tkance znajdującej się pod paznokciem, stosuje się często rekonstrukcję płytki paznokcia.Zdrowie  Grzybica paznokci - leczeniePolega to na nałożeniu specjalnej masy na zeszlifowaną powierzchnię, a następnie przykryciu jej flizeliną. Czynność najczęściej powtarza się kilka razy – do momentu uzyskania przez płytkę paznokcia prawidłowej grubości. Dzięki temu zabiegowi odrasta szybciej, jest zdrowa i gładka.

Grzybica paznokci lubi nawracać

Niestety grzybica paznokci jest chorobą lubiącą wracać do „właściciela” 🙂 Odsetek tych powrotów jest naprawdę duży. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po jej wyleczeniu pacjenci bardzo często zapominają o podstawowych zasadach, których trzeba przestrzegać, by nie dopuścić do ponownego rozwoju grzybów.