Grzybica paznokci – objawy i źródła zakażenia

1
1292

Czym jest grzybica?

Grzybica jest jedną z chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Dotyka przedstawicieli wszystkich ras. Najczęściej chorują na nią osoby starsze (przede wszystkim mężczyźni), najrzadziej – dzieci. Nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie licząc dyskomfortu związanego np. z brzydkim wyglądem paznokci (w przypadku grzybicy paznokci), zapachem (grzybica stóp) czy swędzeniem chorych części ciała. Można się nią dość łatwo zarazić, chociaż aby do tego doszło, musi zostać uszkodzony naskórek. Wystarczy jednak nawet mikrouszkodzenie, by drobnoustroje swobodnie wniknęły do organizmu.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to termin medyczny określający grzybicze zakażenie paznokci. W naszym klimacie (czyli w klimacie umiarkowanym) odpowiedzialne za jej powstanie są przede wszystkim dermatofity – 70% przypadków grzybicy paznokci. Choroba dotyka 21% populacji. Jest najczęściej skutkiem wcześniejszego zakażenia grzybicą stóp.Zdrowie  Grzybica paznokci - objawy i źródła zakażenia Częściej dotyka paznokci palców stóp, niż dłoni. Może być ograniczona do jednego tylko paznokcia, ale może też zaatakować wszystkie. Prawdopodobnie z powodu ciągłego ucisku i szczelnego przylegania do obuwia, występuje powszechnie na pierwszym lub piątym paznokciu u stopy. Leczenie jej jest zazwyczaj długie, a żadne domowe sposoby nie są skuteczne. Niestety, nawet po wyleczeniu, choroba lubi nawracać.

Jakie objawy wskazują na grzybicę paznokci?

Grzybicze zakażenie paznokcia zazwyczaj rozpoczyna się od przebarwiania części rogu paznokcia. Zmiany mają najpierw białawy kolor, potem stają się żółtawe, a na końcu brązowe.Zdrowie  Grzybica paznokci - objawy i źródła zakażeniaObejmują coraz większą powierzchnię płytki paznokcia, która grubieje i ulega deformacji. Jednocześnie staje się łamliwa, rozwarstwia się i łuszczy. Ponieważ pod paznokciami gromadzą się grzybicze złogi – stopy zaczynają brzydko pachnieć.

Jak można się zarazić grzybicą paznokci?

Według danych przytaczanych przez lekarzy – dermatologów aż 42% populacji choruje na grzybicę stóp. A ponieważ grzybica paznokci jest najczęściej jej następstwem, łatwo się domyślić, że zakażenie jest naprawdę całkiem łatwe. Wystarczy kontakt skaleczonego lub zbyt krótko obciętego paznokcia z drobnoustrojami znajdującymi się np. na swędzącej stopie i … zakażenie gotowe! Warto zauważyć, że może dojść również do samozakażenia, czyli sam chory może być dla siebie stałym „dawcą” zakażenia.

Źródła zakażeń grzybicą paznokci

Źródłami zakażeń grzybicą paznokci są najczęściej:

  • pomieszczenia użyteczności publicznej typu: baseny, łaźnie, sauny, siłownie, szatnie, prysznice
  • używanie cudzych narzędzi do manicure i pedicure
  • niestaranne wycieranie stóp po myciu
  • chodzenie w ciasnych i nieprzewiewnych butachZdrowie  Grzybica paznokci - objawy i źródła zakażenia
  • noszenie obuwia używanego przez osobę z grzybicą stóp lub paznokci stóp (a nawet wystarczy w sklepie przymierzyć but po osobie chorej na grzybicę!)
  • noszenie cudzych skarpetek
  • noszenie skarpet z tworzywa sztucznego

Ryzyko grzybicy paznokci wzrasta u osób cierpiących na niektóre choroby autoimmunologiczne, zaburzenia odporności związane z zakażeniem np. HIV, przewlekłym leczeniem lekami immunosupresyjnymi po przeszczepie narządów lub antybiotykami. Podobnie jest w przypadku osób przyjmujących sterydy, przechodzących chemioterapię oraz mających cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia żołądkowo – jelitowe, krążenia i hormonalne – cierpiących np. na takie choroby jak: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga.